Yeni yıl dileklerinizin gerçekleşmesi için uygulayabileceğiniz alternatif çözümler

Yeni yıla girerken herkes dileklerini sıralar, yeni yıl hedeflerinden bahseder. Ama bir düşünün, en son kimden “Yeni yılda 20 kilo vermeye karar vermiştim, bu hedefimi gerçekleştirdim” gibi bir cümle duydunuz? Büyük ihtimalle yalnızca çok az kişiden duymuşsunuzdur.

Yapılan araştırmalara göre, oranları değişmekle birlikte yeni yıl dileklerinin ve hedeflerinin yüzde 88-92’si başarısızlıkla sonuçlanıyor. Ancak buna rağmen az da olsa yeni yıl dileklerini ve hedeflerini başarıyla gerçekleştirenler de var. Eğer 2021’e girerken yeni dilekler ve hedefler belirlemek ve bunları gerçekleştirmek istiyorsanız, bazı alternatifler türetmelisiniz. İşte yeni yıl dileklerinizin başarıya ulaşması için alternatif çözümler:

Az da olsa yeni yıl dileklerini ve hedeflerini başarıyla gerçekleştirenler de var.
1. Her ay için bir hedef seçin

Yeni yılın 365 gününü kaplayacak bir dilekle yola çıkmak yerine, yılın her bir ayı için hedefler belirleyin. Örneğin ocak haftada en az 3 gün spor salonuna gitme hedefinin ayı, şubat ise dışarıda yemek yemek yerine günde en az 1 öğünü evde yeme hedefinin ayı olabilir. Bu şekilde ilerleyerek bir yıl için kendinize 12 hedef belirleyebilirsiniz. Böylelikle her ay tek bir hedefe odaklanmış olursunuz.

2. Sağlıklı alışkanlıklarınızı yakından takip edin

Sağlıklı alışkanlıklarınızı yakından takip edin ancak bunu yaparken esnek olmaya ve spontan şeylere izin vermeye özen gösterin. Örneğin her günün sonunda, o gün yaptığınız 3 sağlıklı alışkanlığı not edebilirsiniz. Başardığınız şeyleri görsel olarak takip etmek, sizi bir sonraki aşamalar için motive eder.

3. Kendinize bir mantra bulun

Yeni yılda para biriktirmeyi hedefliyorsanız, “Bu yıl para biriktirme yılı” demek yerine “Sadece ihtiyacın olanı satın al” gibi pozitif bir mantra oluşturabilirsiniz. Daha sonra kendinize çok katı ve asla aşılmaz sınırlar çizmeden bu mantraya bağlı kalmaya çalışın. Alışverişe çıktığınızda kendinize bu mantrayı hatırlatın.

4. Haftalık deneyimler yaşayın

Zorlayıcı hedeflere kilitlenip yeni yılı kendiniz için bir mücadeleye çevirmek yerine, merak duygunuzu kamçılayan bir yıl olmasına özen gösterin. Yeni deneyimler yaşamanızı sağlayacak haftalık programlar çıkarın. Bir haftayı sosyalleşmeye ayırın, bir başka haftayı yeni restoranları keşfetmeye.

Yeni deneyimler yaşamanızı sağlayacak haftalık programlar çıkarın.
5. Yapılacaklar listesi çıkarın

Önümüzdeki bir yıl boyunca mutlaka yapmanız gereken şeylerin listesini çıkarın. Görmek istediğiniz yerleri, gezmek istediğiniz yeni ülkelerin listesini yapın. Küçük büyük olması önemli değil, önemli olan isteklerinizi yazılı olarak hayal ettiklerinizi görebilmeniz.

Kaynaklar:
Psychology Today
Brit.co

 

İlginizi çekebilir: Yeni yıl için aldığınız kararlar hayatınızı gerçekten değiştirebilir

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!