Yeni deneyimler kazanmak daha fazla mutluluk getiriyor

Parayla mutluluk satın alınmaz.” Hepimiz bu cümleyi defalarca duymuşuzdur. Doğruluk payı olsa da bazı araştırmalar bir noktaya kadar paranın mutluluğu satın alabileceğiniz gösteriyor.

İlgili yazı: Para ile mutluluk arasındaki bağ ne kadar güçlü?

Cornell Üniversitesi’nden Dr. Thomas Gilovich, 20 yıldan uzun bir süredir para ile mutluluk arasındaki ilişki üzerine sayısız psikolojik çalışma ve araştırma yapmış bir psikolog. Gilovich’e göre para harcayarak maddi şeyler yerine deneyim kazandıracak şeyler satın almak, uzun vadede sağlığımızı ve mutluluğumuzu artırıyor. Yanlış anlaşılmasın, bu para olmadan mutlu olamayacağımız anlamına gelmiyor. Yeni bir televizyon veya bir çift ayakkabı almak yerine konser bileti veya tatil bileti almanın daha fazla mutlu ettiği anlamına geliyor. Şimdi gelelim bunun nedenlerini sıralamaya:

1. Deneyimler, bizden birer parça gibidir

Dr. Gilovich’e göre bizler deneyimlerimizin toplamıyız. Belki sahip olduğunuz maddi şeyleri kendinizden birer parça olarak görüyor olabilirsiniz ancak gerçekte öyle değil. Deneyimler hayat boyu bizimle birlikteyken, sahip olduğumuz maddi şeyler bir noktadan sonra bizden ayrılıyor.

2. Deneyimler başkalarıyla daha fazla iletişim kurmamızı sağlar

Biriyle aynı pahalı gömleği giymek, komik bir tesadüf olabilir ancak bu çok da önemli bir iletişim kanalı oluşturmaz. Oysa aynı deneyimleri paylaşmak, bizi insanlarla daha fazla iletişime yöneltir. Bizim gibi Büyük Kanyon’a tırmanmış biriyle konuşacaklarımız, aynı gömleği giyen biriyle konuşacaklarımızdan çok daha fazla olur.

İlgili yazı: Evinizde kısa süre içinde mutlu olmanın yöntemleri

3. Deneyimlerinizle ilgili olumsuz kıyaslamalar yapma ihtimalimiz daha düşüktür

Araştırmacılar Ryan Howell ve Graham Hill tarafından yapılan bir çalışmaya göre maddi şeyleri kıyaslamak, deneyimleri kıyaslamaktan çok daha kolay. Örneğin sahip olduğumuz otomobili diğerleriyle kolayca kıyaslayabiliriz ancak çok eğlendiğimiz bir konseri diğerleriyle kıyaslama ihtimalimiz daha düşüktür.

İlgili yazı: Evcil hayvanların sizi anında mutlu ettiğinin kanıtı

4. Deneyimlerden elde edilen mutluluklar daha kalıcı olur

Maddi bir şeyden elde ettiğimiz mutluluk, bir deneyimden elde ettiğimiz mutluluk kadar kalıcı olmaz. Bunun sebebi, maddi şeylere bizimle oldukları sürece bağlı olmamız ve bizden ayrıldıktan sonra artık birer parçamız olmamasından kaynaklanıyor.

5. Kötü deneyimler bile yeni şeyler öğrenmenizi sağlar

Satın aldığımız bir şeyi sonradan sevmesek bile artık olan olmuştur. Ancak kötü bir deneyim yaşadığımızda, bundan hayata dair pek çok şey öğrenebilir ve kişiliğimizi geliştirebiliriz.

Kaynak:
Sharebly

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!