Yeni bir yıl, yeni bir sen, yeni bir gülüş  

Yeni yıl, yeni başlangıçlar yapma ve yeni kararlar alma zamanıdır. Yeni bir beslenme düzeni, daha sağlıklı bir yaşama geçiş, yeni alışkanlıklar ve tüm bu yeniliklerle hayatınızı daha mutlu kılarak daha fazla gülümseyebilmek…

yeni yıl

Daha fazla gülümseyeceğiniz ve kahkahalarınızın hayatınızdan hiç eksik olmayacağını düşündüğümüz 2015 yılında, gülüşünüzü çok daha güzel ve çekici kılmak, ağız sağlığınıza daha fazla özen göstermek, ve diş bakımınız konusunda daha dikkatli olmak isteyeceğinizi düşünerek hem ağız bakımını bir ritual haline getirebilmenize, hem de daha doğru tekniklerle daha sağlıklı diş ve diş etlerine kavuşmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğümüz önerileri sizler için derledik;

Şarj edilebilir diş fırçasına terfi edin

elektrikli diş fırçası

Eğer hala sıradan manuel bir diş fırçası kullananlar arasındaysaız, ilk şarj edilebilir diş fırçası deneyiminiz ve sonrasında yakaladığınız diş hekiminden yeni çıkmış temizlik hissi kısa süreli bir şok etkisi yaratabilir.  Oral-B ve diş hekimleri bu konuda şarj edilebilir diş fırçalarına son derece güveniyorlar ve bu deneyimin fırçalama alışkanlıklarınızı sonsuza kadar değiştirebileceğini düşünüyorlar. 

Diş fırçanızı ya da şarj edilebilir fırçanızın başlığını sık sık değiştirin 

diş fırçası başlığı3 aydan fazla kullanılmış bir fırça, bir süre sonra işlevini yitireceği için etkili bir diş temizliği sağlamaz. Ayrıca, dişlerdeki bakteri tabakasının oluşturduğu plak yapışkan bir maddedir ve diş fırçanızı ne kadar temiz tutmaya çalışsanız da, bir süre sonra fırçanız üzerindeki bakteri oluşumunu engelleyemezsiniz.

Bu nedenle diş fırçanızı ya da şarj edilebilir fırçanızın başlığını en fazla 3 ayda bir kez yenilemelisiniz.

Günde iki kez, iki dakika

Diş fırçalarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de ne sıklıkta ve uzunlukta fırçaladığınız. Gerçek anlamda hijyen sağlayabilmek için dişlerin en az iki dakika boyunca durmadan fırçalanması gerekiyor. Diş fırçalama sürenizi ölçümlemek için zaman göstergeli elektronik fırçaları kullanabilirsiniz. Ayrıca elektronik fırça elinizden daha hızlı hareket ettiği için, iki dakikalık süre içinde çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin

diş ipi

Diş ipi, çoğumuzun kullanmaya üşendiği bir diş temizleme ürünü. Bu nedenle diş ipinizi mümkün olabildiğince görebileceğiniz bir yerde muhafaza edin.  Lavobonun yanı ya da gözünüzün önündeki bir mutfak rafı, dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra diş ipini de kullanmanızı sağlayabilir.

Şekersiz sakız çiğneyin 

Çiğneme aktivitesi ağzınızda tükürük salgılanmasını hızlandırarak, ağzın asit dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Tükürük salgısı ayrıca dişin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum, fosfat gibi minerallerin de içerir. Ortalama 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemek, diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Su için

Gün içinde susadığınızı hissettiğiniz anlarda içtiğiniz meyve sularının, asitli ve gazlı içeceklerin yerine su için. Şekerli içeceklerde bulunan şeker, tükürüğünüzün asitlenmesine ve dişlerinizin çürümesine sebep olur. Hem genel sağlığınız, hem de diş sağlığınız için, mümkün olabildiğince çok miktarda su tüketin.

630x400_uplifers

Bu içerik Oral-B’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!