Yemeklerde kullanabileceğiniz çiçekler ve çiçek aromalı tarifler

Yemek sadece lezzet değil; aynı zamanda yaratıcılık, güzellik ve biraz da keşif işidir. Eğer bir akşam yemeği düzenlemek istiyorsanız ama yeteri kadar vaktiniz yoksa, tariflerinize yenilebilen çiçeklerden biraz ekleyerek yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Tarife göre ekleyeceğiniz çiçekler sofranıza hoş bir görünüm katarken, yemeklerin aromasına sağladıkları uyum ile size farklı birer deneyim yaşatacaklar.

salata
Yenilebilir çiçekler, hem sofranıza hem de yemeğinize mükemmel bir görünüm ve lezzet katacak.

Çiçekler yemeklerde nasıl kullanılır?

Çiçekleri salatalarınızın içinde kullanabilirsiniz. Canlı renkleriyle çiçekler, yeşil meyve ve sebzelerin üzerinde lezzetli bir görünüm yaratırken, aromaları sayesinde hazırladığınız yemeğin tadı damağınızda kalacak.

Eğer isterseniz çiçekleri bütün olarak kullanmak yerine, yaprakları gövdelerinden ayırarak kullanabilirsiniz. Özellikle büyük yapraklı çiçeklerde tercih edebileceğiniz bu yöntemi, yeme kolaylığı ve farklı bir görünüm elde etmek amacıyla da kullanabilirsiniz veya dilerseniz yaprakları ince ince doğrayıp tüm tabağın üzerine yayabilirsiniz.

Faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre çiçekler önemli miktarda antioksidan içeriyorlar. Çay, meyve veya sebzenin yanı sıra yenilebilen çiçeklerden de gereken antioksidan almanız mümkün.

Eğer siz de çiçekleri sofranızda kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şey; onları güvenilir bir yerden almanız veya kendiniz yetiştirmeniz. Böcek ilaçları ve çeşitli kimyasallardan uzak olarak yetiştirilen çiçekler, sağlığınıza zarar vermeden güvenle kullanılabilir. İşte evinizde herhangi bir kimyasal ilaç kullanmadan rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bazı çiçekler:

  • Gül: Sadece yapraklarını keserek veya bütün olarak kullanabilirsiniz.
  • Menekşe: Tüm çiçeği bütün olarak salataları dekore etmek ve yemeklerinize baharat katmak için kullanabilirsiniz.
  • Yonca: Hafif bir tat veren küçük yapraklarını kopararak yemeğinizin üzerine serpiştirebilirsiniz.
  • Frenk soğanı: Çiçeği küçük küçük doğrayarak yemeğinizde kullanabilirsiniz. Yapraklar yemeğinizde soğan aromasını hissetmenizi sağlayacak.
  • Hercai menekşe: Sadece yaprakları küçük küçük doğrayarak salatanızın üzerinde servis edebilirsiniz.

Yeşillik, bal, limon ve çiçekleri kullanarak hazırlayabileceğiniz bir tarif:

Malzemeler:

Bir parça yeşillik
-2 menekşe, 1 gül, 1 yonca ve 1 soğan çiçeği. Sayıları görünüm ve aromaya göre dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Yarım bardak taze yaban mersini

Sos için gerekenler:

– ¼ bardak zeytinyağı
-2 kaşık taze sıkılmış limon suyu
-1 kaşık bal
– Damak zevkinize göre tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

Bir kabın içinde yeşillik, yaban mersini ve çiçekleri karıştırın. Ayrı bir kapta ise sos için zeytinyağı, limon suyu, bal, tuz ve karabiberi karıştırın. Sosu salatanın üzerinde gezdirin ve iyice karıştırın. Afiyet olsun.

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!