Yediklerinizi kontrol edin: Diyette çikolata yenir mi?

Diyetler genellikle yasaklarla hatta kimi zaman da bu yasakları içeren kaçamaklarla dolu serüvenler olarak görülür. Oysa ki sizin için en doğru olan diyette yasak olmaz. Sadece kontrol olur.

Eğer çikolatayı çok seviyorsanız ve onsuz bir hayat düşünemiyorsanız elbette diyette çikolata da yenir. Hatta yediğiniz çikolata sağlık için size faydalar bile getirebilir. Nasıl mı?

Yediklerinizi kontrol edin: Diyette çikolata yenir mi?

Yapılan araştırmalar da çikolata tüketiminin ruh halinizi etkileyebileceğini söylüyor. Aslında diyetteyken en çok ihtiyacınız olan şey de bu değil mi? Birazcık mutluluk ve motivasyon… Bitter çikolata mutluluk hissi yaratan serotonin hormonunun salgılanmasını, kan basıncı ve kalp damar sistemin rahatlamasını sağlar. Ayrıca stresin yol açtığı fiziksel dengesizliklere karşı yardımcı olur ve hormon düzeylerini (karın yağıyla bağlantılı hormon artışı) önemli ölçüde azaltabilir. Magnezyum içeriğiyle kramp, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik hali gibi durumları hafifletmeye  yardımcı olabilir.

Yapılan bir çalışmada günlük olarak bitter çikolata tüketen hamile annelerin tüketmeyenlere göre daha az stresli olduğu görülmüş. 20 gram bitter çikolatanın yaklaşık 90-100 kalori olduğunu hatırlayıp porsiyona dikkat ederek tüketmenizde fayda var, yanında süt veya badem tüketmek kan şekeri dengesi için iyi bir seçim olur.

Araştırmalar çikolatanın mutluluk verme özelliğinin yanı sıra sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olduğunda sağlık için de faydalı olabileceğini söylüyor.

Yediklerinizi kontrol edin: Diyette çikolata yenir mi?

Kalp dostu: Yaklaşık 300’e yakın yayınlanmış olan bağımsız klinik araştırmanın sonuçlarına göre; kakao ve çikolatanın tüketimi kan basıncını, kolesterolü düşürücü ve kalp-damar sağlığını koruyucu etki göstermektedir. Amerika, Almanya, Japonya, Hollanda ve İsveç’te 114.000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre bitter çikolata tüketenlerin kalp krizine yakalanma ihtimallerinin %37 düştüğü belirtiliyor. Ayrıca yapılan diğer araştırmalar bitter çikolata tüketiminin kolesterolü ve kan basıncını da olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

Felç riskini düşürüyor: İngiltere’de yapılan bir araştırma bitter çikolata tüketenlerin felç geçirme riskinin %30 daha az olduğunu söylüyor.

Kanserle savaşıyor: Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında yapılan araştırma, bitter çikolata içeriğindeki antioksidan ve flavonoid’lerin bazı kanser çeşitlerinin gelişmesini engellediğini gösteriyor. Fakat şeker içeriği yüksek olan çikolatalardan tercih etmemeniz önemli.

Çikolata her ne kadar faydalı bir besin olsa da kalori içerdiğini ve porsiyon açısından kontrollü tüketmeniz gerektiğini de unutmayın.

 

İlginizi çekebilir: Her şey ilk günkü gibi gitmediğinde diyetinizi sabote eden ne?

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam