Yazın tek bir uzun tatil yerine, kısa ve sık tatil yapmanın avantajları

Bütün bir seneyi, yıllık izinlerinizi toplu kullanarak çıkacağınız 1 veya 2 haftalık uzun yaz tatilinizi hayal ederek geçirirsiniz. Çok önceden planlarınızı yapar, otel ve uçak rezervasyonunuzu ayarlar, gezip göreceğiniz yerlerin tek tek listesini çıkarırsınız. Fakat aylardır beklediğini tatil günü geldiğinde, ya tüm planları aynı anda yapmaya çalışarak ordan oraya koşturursunuz ya da bir anda eviniz gibi benimsediğiniz otelde oturur kalır ve planlarınızı ötelersiniz. Sonunda zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, görülecek yerleri göremeden ve en önemlisi tüm yıl beklediğiniz tatilin tadını çıkaramadan gerçek hayatınıza dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Koca bir yıl içinde tek bir uzun tatille yetinmek yerine, kısa ve sık seyahat etmenin hayatınızda katacağı olumlu etkileri sizler için listeledik.

Gitmediğiniz yerlere gider, yeni keşifler yaparsınız

Uzun tatili planlaması genellikle kolaydır; tek bir destinasyon ve tek bir otel ile bütün bir tatili geçirmek, konforlu fakat bir o kadar da sıkıcı olabilir. Özellikle her sene gittiğiniz yeri tercih ettiyseniz, sadece şehir değiştirmiş olduğunuzu, gezip görülecek yerlere de aynı arkadaşlarınızla defalarca gittiğinizi fark edersiniz. Hatta tatilin sonlarına doğru “İnsan tatilden bile sıkılıyor” gibi cümleleri, genellikle her yıl gittiğiniz aynı şehre ve aktivitesiz geçen uzun tatilinize söylüyor olabilirsiniz.

yaz tatili 1

Bu yıl bir değişiklik yapın ve “tatil yapmak” için tatil planlamayın. Kesinlikle görmek istediğiniz 5 şehri, yaz tatili listenize ekleyin ve biletlerinizi alın. Konfor alanınızın dışına çıkın. Bir uzun tatil yerine tüm yazı farklı yerleri keşfederek, yeni insanlar tanıyarak ve döndüğünüzde anlatacağınız bol anılar biriktirerek geçirin.

Ufkunuz genişler ve kendinizi daha iyi hissedersiniz

Tek bir destinasyona yapılan uzun tatiller, daha dinlendirici gelir ve tüm senenin yorgunluğunu bu tatille atmaya odaklanırsınız. Fakat, farklı ve yeni şeyler yapmadan geçirdiğiniz günler size daha iyi hissettirmek yerine, daha da sıkılmanıza yol açabilir.

yaz tatili 2

Oysaki yapacağınız kısa tatil planlarıyla yeni maceralara atılabilir ve hiç bilmediğiniz yerleri keşfetme şansı yakalayabilirsiniz. Tekdüzelikten çıkan tatilinizde, anlık kararlar alabilir; hiç denemediğiniz aktiviteleri dener, tatmadığınız lezzetleri tadabilirsiniz. Gittiğiniz her farklı şehirde öğrendiğiniz yeni kültür ve tanıştığınız yeni insanlar, yaratıcılığınızı besler ve hayata karşı heyecanınızı canlı tutar. Seyahat ederek yeni şeyler öğrenmek, size kendinizi daha iyi hissettirir, özgüveninizi arttırır ve hayatınızla ilgili yeni planlar yapma konusunda korkularınızı ortadan kaldırıp cesaretlendirir.

yaz tatili 3

Uygun otel ve uçak bileti fırsatlarını yakalarsınız

Uzun tatiller, her ayrıntısına kadar en iyisi olması için planlanarak yapılır; pahalı otel ve uçuşlara harcanan masraflar da “yılda bir kere” olduğundan sizi pek rahatsız etmez. Tek tatilinizin mükemmel olması için maddi kısmını düşünmek istemezsiniz, ta ki kışın bile kredi kartı ekstrenizde yaz tatilinizin ödemelerini görene kadar! Nasıl geçip bittiğini anlayamadığınız “uzun” tatilinizin masrafları da maalesef uzun sürebiliyor.

yaz tatili 4

Halbuki bir hafta sonu kaçamağı veya 3-4 günlük kısa tatil planları yaptığınızda, yeni bir yere gidecek olmanın ve yeni yerler keşfedecek olmanın heyecanıyla kalacağınız yerin pek de önemi yoktur. Son dakikada ayarlayabileceğiniz uygun fiyatlı bir pansiyonda bile kalarak, maddi imkanlarınızı yeni şehri keşfederken kullanabilirsiniz. Kısa seyahatlerinizi her an yapma imkanınız olduğundan, yüksek sezon fiyatlarıyla uçmak yerine en avantajlı uçuşlarla biletlerinizi alabilirsiniz. Üstelik Pegasus’un “Bütün Yaz Tek Tatile Sığmaz” kampanyasıyla uygun fiyatlara yurt içi ve yurt dışı uçak bileti bulabilirsiniz.

Kısa tatiller sonrasında her ay kredi kartı ekstrenizde göreceğiniz tatil masraflarınız, size geçirdiğiniz harika zamanları hatırlatabilir ve bir tatille yetinmeyip yeni bir tatil planı yapmaya teşvik edebilir. Sık tatil yapmak için çok zengin olmanıza gerek yok, akıllıca plan yapmanız yeterli olacaktır.

Daha çok gezmek ister ve kendinize yeni hedefler koyarsınız

Tüm konforuna ve rahatlığına rağmen, nedense uzun tatil dönüşleri oldukça yorucu olabilir. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmaktan ve ordan oraya koşturmaktan nasıl geçtiğini anlayamadığınız tatilin yorgunluğunu üzerinizden atmaya çalışırken, bir anda kendinizi tekrar hayatın karmaşası içinde bulur ve tek ama uzun tatilinizle yetinmiş gibi gözükmeye çalışırsınız. Tatil yapma görev bilinciyle geçirdiğiniz yazınızı, bütün bir yıl uzun uzun anlatırken aynı şeylerden kendiniz de içten içe sıkılabilirsiniz.

yaz tatili 5

Kısa ve sık tatile çıkmak, farklı yerleri merak etmenizi sağlar. Her kısa tatilinizde yeni şeyler öğrenen bir gezgine dönüşür ve bir sonraki tatil için kendinize yeni ve büyük hedefler koyarsınız. Yurt içinde ve yurt dışında gitmediğiniz yer ve görmediğiniz şehir kalmasın istiyorsanız, yaz tatili için tek bir uzun plan yerine, kısa ama birden fazla tatil planlayarak tüm yazı hareketli ve yeni maceralarla dolu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Yazın tek bir uzun tatil yerine, kısa ve sık tatil yapmanın avantajlarını derlediğimiz bu yazı Pegasus Hava Yolları‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

pegasus

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!