Yaz sıcaklarında klima kullanmadan evinizi serin tutmanın yolları

Hepimiz aynı şeyle mücadele ediyoruz: Sıcaklar! Geceleri yatakta dönüp duruyoruz, terliyoruz, evde nerede oturacağımızı bilemiyoruz. Yaz sıcakları kaçınılmaz bir gerçek ancak üzülmeyin, bu gerçekle mücadele etmenin de yolları var. Üstelik bunun için hemen klimanın kumandasına başvurmanıza veya havuzlu bir sitede oturmanıza gerek. Belki klimanız yok, belki klimayı mümkün olduğunca az kullanmak istiyorsunuz… İşte klima kullanmadan yaz sıcaklarıyla mücadele etmenin en etkili yolları:

Sıcaklığı absorbe eden bitkilerle dekore edin

Bazı bitkiler güzel görünmelerinin yanı sıra evinizin ısısını düşürür ve evinizin içindeki hava kalitesini artırır. Eviniz için bitki seçerken, sıcaklığı absorbe eden ve içerideki oksijeni artıran bitkiler seçmeye özen gösterebilirsiniz. Böylelikle evinizde ferah bir orman havası yaratmış olursunuz. Aloe vera, kılıç çiçeği, kauçuk bitkisi bu bitkilerden birkaçı.

Yüzde 100 pamuk ürünler kullanın

Özellikle nevresim takımı, pike seçerken yüzde 100 pamuk olanlardan alırsanız, emin olun pişman olmayacaksınız. Sentetik karışımlar belki dokunduğunuzda size daha yumuşak gelebilir ancak bu tür ürünler geceleri uyurken sizi yakar, terletir. Gece boyunca rahatsız olup sabahları ter içinde uyanmak yerine, ufak bir değişiklik yaparak yaz sıcaklarında uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Vantilatörün önüne buz kovası koyun

Vantilatör evinizdeki hava dolaşımını artırır. Ancak evinizin içindeki hava sıcaksa, pek fazla rahatlama sağlamayacaktır. Böyle durumlarda vantilatörün önüne içi buz dolu metal buz kovalarından koyun ve böylelikle serin havanın içeride dolaşmasını sağlayın.

İlginizi çekebilir: Sıcak günlerin kurtarıcısı: Evde hazırlayabileceğiniz soğuk çay tarifleri

Vücut sıcaklığınızı düşük tutun

Sıcak havayla mücadeleye öncelikle kendinizden ve kendi iç sıcaklığınızdan başlamalısınız. Bedeninizi serin, kuru ve rahat tutmak yaz sıcaklarıyla mücadele etmenin ilk adımı olmalıdır. Bunun için gün içinde soğuk duş alabilirsiniz, gece yatağa girmeden önce ayaklarınızı buz dolu bir suya sokabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sıcak havalarda hayat kurtaran 4 kumaş çeşidi

Perdeleri kapalı tutun

Gün içinde evden çıkarken tüm camları ve perdeleri kapattığınızdan emin olun. Böylelikle güneşin evinizin içini bir alev topuna döndürmesini ve içerideki sıcaklığı artırmasını bir nebze önlemiş olursunuz. Daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız, termal perdeler kullanabilirsiniz. Bu perdeler sıcak havanın ve zararlı UV ışınlarının evin içine girmesine engel olur ve ciddi oranda enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Gün içinde doğal ışıktan yararlanın

Gün içinde ışıkları yakmak yerine güneşin yarattığı doğal aydınlıktan faydalanın. Aydınlatmalar da ev içindeki sıcaklığı artırır ve bir noktadan sonra klima kullanımını kaçınılmaz hale getirir. Bu yüzden hem enerji tasarrufu yapmak hem de evinizin havasını serin tutmak için gün içinde ışıkları açmayın.

Geceleri pencereyi aralık bırakın

Geceleri hava sıcaklığı düştüğü için pencereleri aralık bırakmak, uyku sırasında içerideki havanın serinlemesini ve günün erken saatlerine kadar temiz hava akışını sağlar. Böylelikle uyandığınızda hem rahat ver serin bir uyku uyumuş hem de yeni bir gün için kendinizi hazır hissediyor olursunuz.

Kaynaklar:
Pop Sugar
Lifehacker
Greatist

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!