Yaz demek dondurma demek: Hangi dondurmayı yemeli?

Yaz aylarının en favori tatlısı dondurma, içeriğindeki süt ve meyvelerle de aynı zamanda besleyici ara öğünlere dönüşüyor. Dondurma tüketimini her zaman desteklesek de paketlenmiş her üründe olduğu gibi paketlenmiş dondurmaları tüketirken de oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü bu bu paketlenmiş dondurmalar, içerikleri nedeniyle sağlıklı ara öğünlerden gereksiz kalori kaynaklarına dönüşebiliyor. Açıkta satılan dondurmalarda da benzer bir tehlike mevcut. Nasıl yapıldığı hakkında hiçbir fikriniz olmayan dondurmaları tüketirken temkinli olmasınız. Güvendiğiniz yerlerden ya da yapım aşamasında şeffaf davranan dondurmacıları tercih etmeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Paketli dondurmalarda sizi bekleyen tehlikenin kaynağı içinde bulunan şeker ve katkı maddeleri. Rastgele seçtiğim bir dondurmanın içindekiler kısmında dikkatimi çeken maddeleri sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle dondurma %17 oranında şeker içeriyor. Meyveli bir dondurma olduğu için bu şekerin bir kısmı meyveden geliyor olabilir, ancak detaylı olarak incelediğinizde glikoz-fruktoz şurubu olduğunu göreceksiniz. Glikoz-fruktoz şurubu ya da mısır şurubu olarak adı geçen şekerler vücudumuz için en tehlikeli maddelerden. Yağ oranını artırarak kilo alımına neden olmasının yanı sıra insülin hormonu üzerinde etkili olduğu için diyabete giden yolda kapıları açan bir anahtar gibi çalışır.

Dikkat çeken bir diğer katkı maddesi ise palm yağı. Sürülebilir çikolata markalarında bulunmasıyla gündeme gelen palm yağı, her türlü paketli gıdaya eklenebildiği gibi dondurmalara da ekleniyor. Palm yağının neredeyse bütün hazır gıdalara ekleniyor olmasıyla günlük olarak haddinden fazla vücudumuza aldığımız söylenebilir. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde palm yağının, vücutta tümör oluşumuna neden kanserojen madde oluşturduğunu açıkladı.

Aynı zamanda yapılan araştırmalar bu şekilde rafine edilen palm yağının kan basıncını yükselterek yüksek tansiyona yol açtığını göstermiştir. Dondurmanın içeriğinde palm yağı ile birlikte bir diğer doymuş yağ olan Hindistan cevizi yağı da bulunuyor. Araştırmalar sonucunda, doymuş yağ oranı yüksek olan gıdaları fazla miktarda tüketmenin kandaki kolesterol seviyesini yükselterek kalp krizi ve felç riskini artırdığı sonucuna ulaşıldı.

Dondurma paketinin içindekiler kısmında yazan ve kıvam arttırıcı olarak kullanılan karragenan, kanserojen bir madde olmasının yanı sıra ülser ve zehirlenme riski taşıyor. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği’nin yayınladığı bir makalede sağlık açısından tehdit oluşturabilecek etkilere sahip olduğu için kullanımı uygun görülmeyen katkı maddeleri kategorisinde yer alıyor.

Küçük bir paket dondurmanın paketine baktığınızda 250 kalori olduğunu göreceksiniz. Neredeyse küçük bir ana öğün veya 2 porsiyon meyve ve 1 bardak süt ile yapacağınız bir ara öğün kadar. Gün içinde fark etmeden alınan bu tür kaloriler fazla kiloların başlıca sebebi. Özellikle çocukluk obezitesinin artmasındaki en büyük etken diyebiliriz. Bu nedenle hem dondurma tüketirken hem de diğer hazır gıdaları tüketirken içindekiler kısmı ile besin öğeleri tablosunu mutlaka okuyun. Burada yazan katkı maddelerini internet üzerinden sorgulayarak sağlık açısından güvenilir olup olmadığını araştırın.

Peki hangi dondurmayı yiyeceğiz? Yazının başında da belirttiğim gibi güvendiğiniz yerlerden günlük olarak taze sütten yapılan dondurmaları tüketebilirsiniz. Porsiyon kontrolüne dikkat ediyorsanız da bir porsiyon dondurma 2 top kadardır.

İlginizi çekebilir: Bir fincan kahve alır mıydınız: Kahvenin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi

İnci Beyza Yürekli Diyetisyen
Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun ... Devam