Bir fincan kahve alır mıydınız: Kahvenin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi

Kahve ve çaylarda bulunan kafein, dünyadaki en yaygın uyarıcılardan biridir. Kafein, metabolizma hızınızı yüzde 3-11 arasında artırarak vücudunuzun yağ yakma olasılığını artırabilir. Birkaç kilo vermek ve yeterince enerjik hissetmek istiyorsanız kahveden destek alabilirsiniz.

“Sabahları kahve içmeden kendime gelemiyorum” diyenlerdenseniz bu yazıyı okumaya devam edin, çünkü size iyi haberlerimiz var. Kahve ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda enerji vermesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırma etkisinin de olduğu bulunmuştur.

Kafein, adenozin adı verilen bir nörotransmitteri bloke ederek sinir hücrelerini uyarır ve dopamin ve norepinefrin salınımını artırır. Bu da, daha enerjik ve uyanık hissetmenizi sağlar. Bu sayede kahve yorgunluk hissinizi azaltır ve egzersiz yaptığınız sırada performansınızı ortalama %10 oranında artırabilir.

Kafein, yağ hücrelerine doğrudan sinyaller gönderen ve yağların parçalanmasını sağlayan sinir sistemini uyarır. Bunu, epinefrin hormonunun kandaki seviyesini artırarak yapar. Adrenalin olarak da bilinen epinefrin hormonu, kandaki yağ dokularına etki ederek yağların parçalanmasını uyarır.

Kahvede bulunan klorojenik asit, yağ yakımını teşvik ederken, aynı zamanda karbonhidratların emilimini yavaşlatır. Böylece kan şekerinin hızla yükselmesini engelleyerek ani insülin salınımına engel olur. Fakat bu nedenle birden kahve tüketiminizi artırırsanız vücudunuz kahvenin yağ yakıcı etkisine karşı tolerans geliştirebilir.

Kahve aynı zamanda iştahı azaltarak gereğinden fazla kalori alımını kısıtlar. Bu yönüyle de kilo vermeye ya da korumaya yardımcı olur. Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi‘nde yayımlanan bir araştırmaya göre kahve içenlerin içmeyenlere göre obezite ve tip 2 diyabet riskinin azaldığı tespit edilmiştir.

Aromalı, şekerli ya da şuruplu kahvelerin değil, sade kahvelerin bu etkileri gösterdiğini hatırlatmakta fayda var. İçine ilave edilmiş şeker ve diğer şeker içeren katkılar neredeyse bir öğün kadar kalori içerebilmektedir. Bu da gereksiz kalori alımı nedeniyle kilo vermeyi sağlamamakla birlikte, kilo almaya neden olur.

Kahvenin yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisinden en iyi şekilde faydalanmak için günde bir ila iki bardak içmeniz ve mümkünse sabahları içmeniz önerilmektedir.

İlginizi çekebilir: Boğaz enfeksiyonu sırasında neler yemelisiniz, nelerden kaçınmalısınız?

İnci Beyza Yürekli Diyetisyen
Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun ... Devam