“Yavaşlık” ders programında: Cittaslow hareketi dünyada ilk kez zorunlu ders oluyor

“Yavaş Şehir” kavramını daha önce duymuşsunuzdur. 1999 yılında İtalya’da başlayan, İtalyanca “citta” (şehir) ve İngilizce “slow” (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow şehir hareketi, isminden de anlaşılacağı üzere “yavaşlamayı” hedefliyor. Küreselleşmeyle birlikte tüm şehirlerin birbirine benzemesinin ve tek tip kentlerin oluşmasının önüne geçmek için başlatılan bu kent hareketi Türkiye’de 17 şehirde uygulanıyor.

Sayıları her geçen yıl artan “yavaş şehirler” şimdi de akademide yerini almış durumda. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, 2019-2020 Akademik Yılı müfredatına “Yavaşlık” dersini ekledi. Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan dersi, Cittaslow Türkiye Bilim Kurulu üyeleri verecek.

Tüm programlarındaki ders müfredatlarına daha önce zorunlu İnsan Hakları, Hayvan Hakları ve 21. Yüzyıl Bilgi ve Becerileri derslerini ekleyen Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, öğrencileri için farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, 2019-2020 Akademik Yılı’ndan itibaren tüm program müfredatlarının III. Yarıyılına haftada 2 saat zorunlu “Yavaşlık” dersi ekledi. Yüksekokulun 15 programında yaklaşık 900 öğrenci bu dersi alacak. Cittaslow Türkiye Bilim Kurulu üyelerinin konularını belirleyerek bir ders kitabı olarak yazdıkları Yavaşlık dersi, on bölümden oluşuyor: Yavaş Felsefesi, Yavaş Yaşam, Yavaş Bilim, Slow Food, Cittaslow, Cittaslow Turizm, Yavaş Ekonomi, Yavaş Seyahat, Yavaş Tarım ve Yavaş Turizm.

Cittaslow International ve Cittaslow Türkiye Bilim Kurulu üyesi olan Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Rıdvan YURTSEVEN konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Harvard Lisans Okulu Dekanı Harry Lewis’in ‘yavaşlayın’ mektubu bu dersi müfredatımıza eklememizde bizi gerçekten etkiledi. Öğrencilerimizin yardıma ihtiyaçları var. Olabildiğince kısa bir zamana ne kadar çok şey tıkıştırırım diye düşünmek yerine neyin önemli olduğunu bir durup düşünmeleri gerekiyor. Bu dersin amacı bu… İnsanlar, kendilerine zaman ayırdıkça, zaman onlar için yavaş aktığında ya da yapılan iş dinlenmek olsa bile buna tamamen kendini adadığında ve bunun keyfine vardığında, yaptıklarından zevk almaya başlıyorlar. Zamanlarını dolu dolu değerlendiriyorlar” dedi.

Cittaslow Türkiye Bilim Kurulu üyeleri tarafından verilecek olan Yavaşlık dersini, başarıyla tamamlayan öğrenciler, Cittaslow Türkiye ve Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nun başarı sertifikasını da alacaklar. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin dünyanın 30 ülkesinde bulunan 264 Cittaslow’da staj yapmaları konusunda da Yüksekokul Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor. 2020-2021 Akademik Yılı’nda bu konuda da adım atılması planlanıyor.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin en gözde 5 “yavaş şehri”

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!