Yaşamınıza sağlık katın: Fit olmayı yaşam tarzınız haline getirin

Bu aralar ‘fit’ kavramını çok sık konuşurken, yaşam stilimizi pozitif yönde değiştiren bu kavramın anlamını bir kez daha vurgulamak istedim. Fit kız nedir? Nasıl bir yaşam tarzı vardır? Fit olmak bir yaşam tarzı mıdır?

1. kural: Düzenli spor

fit kadın
Fit olmak; sağlıklı olmak, hayattan keyif almak ve mutluluğa odaklanmaktır.

Sanılanın aksine fit olmak demek diyet yapmak ve zayıf olmak demek değildir. Fit olmak; her şeyden önce sağlıklı olmak, hayattan keyif almak ve mutluluğa odaklanmak demektir. Bunun için düzenli spor yapmak tabi ki 1. kural. Ben spor yaparken kendime şu soruyu soruyorum; ‘Beni mutlu eden ne? Neden spor yapıyorum?’ Aldığım yanıt beni motive eden en iyi şey oluyor. Çünkü spor yapmak beni daha güçlü hissettiriyor, kendime olan güvenim artıyor. Gün içerisinde yaşadığım stresten spora gittiğim zaman diliminde uzaklaşıyorum ve zihnimi yoran tüm sorunlardan arınıyorum. Evime dönerken zihnim rahatlamış, bedenim güçlenmiş hissediyorum.

2. kural: Kendini başkaları ile kıyaslamamak

Bunun için daha iyi bir sen olmak hedefin olsun. Çünkü sen zaten güzelsin, sadece daha iyi bir sen olmak için çalışıyorsun. ‘En kötü egzersiz yapılmamış olandır’ sözüne kulak ver, kendinde gördüğün eksiklikler seni hedefinden uzaklaştırmasın.

Canın tatlı yemek istedi ve yedin, pişman olma. Pişman olmak; düzeninin bozulduğunu hissetmene ve motivasyonunu kaybetmene sebep olur. Vücudunu dinle, sağlıklı beslenme yaşam stilinde altın kural vücudunu dinlemek, onu temiz besinler ile güçlendirmek, ihtiyacından azını ya da fazlasını yememeyi öğretmek, bunu yaparken pişmanlık duyarak değil motive olarak ilerlemektir.

İlgili yazı: En zorlu koşullarda bile fit kalmanın yolları

Fitbukızlar sloganı ile bir araya gelmekteki hedefimiz bu yaşam tarzını benimseyen kızlar için ortak bir platform oluşturmak. Bu platformda paylaşılan sağlıklı yemekler fit kız arkadaşları motive ediyor, koştuğu 10km.’yi paylaşan kız ‘Ben fit‘im senin gücün ne?’ diyor. Okuduğu dergiyi, izlediği programı paylaşıyor, böylelikle kızlar arasında bir haber akışı sağlanıyor.

Fit yaşam stili, bunu benimseyenlerin bir arada olması ile daha da keyifli bir hale geliyor. Katıldığınız aktiviteler artık yoga partileri, sağlıklı ve lezzetli içecek tadımları, koşu etkinlikleri olmaya başlıyor. Şimdi soruyorum, helikopter pistinde koşmayı kim istemez ki?

Anıl Gümüşkaynak
Yıldız Teknik Üniversitesi 2009 Mimarlık mezunuyum. Yaklaşık 7 yıldır mimar olarak meslek hayatıma devam ediyorum. Spor yapmayı ve seyehat etmeyi seviyorum. Sağlıklı beslenme ilgi ... Devam