En zorlu koşullarda bile fit kalmanın yolları

Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve vaktinizin önemli bir kısmını trafikte geçiriyorsanız, fit kalmakta ekstra zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak, dengeli öğünler yemenin, egzersiz yapmanın hatta düzenli uykuların bile bin ışık yılı uzakta gibi göründüğü bu tempoda bile fit kalmanın yolları var. Özellikle zamanı dar olanlara ilaç gibi gelecek antrenman programları geliştiren ve HIIT (High intensity interval training) ile yogayı karıştırdığı 20 dakikalık şahane egzersiz programı ile gönülleri fetheden antrenör Todd McCullough’un size en zor koşullarda bile fit kalmayı vaat eden şahane tavsiyeleri var:

İlginizi çekebilir: 24 saat bana yetmiyor diyorsanız Newton zamanından Einstein zamanına geçin

en zor koşullarda bile formda kalmanın yolları

Antrenman programınıza sadık kalın

Hedef: Haftada 6 gün terle!

Neden?: Çünkü vücudumuz hareket etmek için tasarlandı!

Nasıl?:

  • En sevdiğiniz aktiviteyi ve aktivite arkadaşını bulun. Çünkü sevdiğiniz sporu bulmak, yaptığınız egzersizlerin sürdürülebilir olması demektir. Yani koşmaktan hiç keyif almıyorsanız, ille de koşacağım diye kendinizi zorlamayın. Tempolu yürüyüş ya da bisiklete yönelin. Bir de iyi anlaştığınız ve sizi motive eden bir antrenman arkadaşı olmazsa olmaz!
  • HIIT antrenmanlarının müptelası olun. Çünkü HIIT, az zamanda bu kadar kalori yaktıran ve tüm kasları harekete geçiren bir egzersiz disiplinidir. 7 ile 30 dakikalık bir seans çok şey değiştirebilir.
  • “3 x 20 dakika” konseptimi uygulayın. Çalışan herkesin günde 3 tane 20 dakikalık molası oluyor. Birincisi uykudan uyanma sonrası 20 dk, ikincisi öğle molasının 20 dk’sı ve akşam yemeğinden sonraki 20 dakika. Bu molaların en azından yarısına HIIT ya da yürüyüşler sıkıştırırsanız kısa sürede fark yaratırsınız.

Temiz beslenin

Hedef: Gerçek ve sadece bedenimin ihtiyaç duyduğu gıdaları tüketmek

Neden?: Çünkü kilo vermek ve ilerleyen yaşlarda fazla kilodan kaynaklı hastalıklarla uğraşmamanın %50’si bunu yapmanıza bağlıdır.

Nasıl?

  • Basit düşünün. “Ne yiyeceğim?” “Onu yiyebilir miyim?” diye her şeyi ayrı ayrı incelemek yerine işlenmiş, paketlenmiş ve şeker – un – tuz içeren tüm gıdalardan uzak durun.
  • Yemeklerinizi önceden hazırlayın. Öğünlerinizi bir gece önceden hazırlayıp pratik kaplara koymak kendinizi daha kolay kontrol etmenize yardımcı olur.
  • Beslenme için şu modeli takip edin:

İlginizi çekebilir: Yaza girerken kilo vermek için tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar

Kahvaltı: Güne omlet, haşlanmış yumurta ya da protein shake’ler ile başlayın. Çünkü sabah aldığınız bu besinler kan şekerinizi gün boyu kontrol altında tutarak tok kalmanızı sağlarlar.

Öğle yemeği: Eğer dışarıda yemek zorundaysanız doyurucu bir salata ve çorba harika bir öğle yemeği seçeneği olabilir.

Ara öğünler: Meyveler, kuru meyveler, sebzeler ve çiğ kuru yemişleri ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: Et ve sebze kombinasyonu akşam yemeği için idealdir. Mümkün olduğunca karbonhidratlardan uzak durun.

 

 

Kaynak:

Mindbodygreen.com

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!