Yaşam yaratımı: Yaratıcılık bizim doğamızdır

Yaratıcılık her insanın doğuştan sahip olduğu potansiyel bir güçtür. Tıpkı bir madenin işlenerek kullanılabilir hale getirilmesi gibi yaşam boyu bu gücü işleyerek dönüştürmekten sorumluyuz. Aksi halde onunla ne yapacağımızı bilemediğimiz için enerjimizi bastırmak ya da şikayet etmek yoluyla boşa harcarız.

Bu yazımda sizinle yaratıcı gücünüzü hissetmenize ve ona sahip çıkmanıza yardımcı olacağına inandığım birkaç faydalı fikir, öneri ve bilgi paylaşıyorum.

Yaratıcılık, sanatçılara özgü değildir.

Birçok konuda olduğu gibi yaratıcılıkla ilgili de gerçekten uzak birçok inanç var. Bu mitlerden en yaygın olanlarından biri yaratıcılığın sadece sanatçılara özgü olduğu ve sadece sanatsal bir uğraşla ilgili olduğu düşüncesidir. Halbuki, nefes almaktan yemek yemeye, bir arkadaşla sohbetten kendinizi ifade ediş şeklinize kadar her şey yaratıcı hale gelebilir. Yaratıcılık tıpkı bedenimizdeki kaslar gibi pratik ettikçe güçlenen bir beceridir. Beynimize yaratıcı olanı görüp seçmeyi öğretmeliyiz.

Her insan yaratıcıdır.

Yaratıcılık bizim doğamızdır. Nitekim araştırmalar birçok insanın yaratıcı olmadığına inandığını gösteriyor. Hatta bazı insanlar bundan öylesine emin ki onlarla yaratıcı bir eylemlerini görüp paylaştığınızda utanıp geri çekilerek bunun bir tesadüften ibaret olduğunu söyleyebilir.

İçinizdeki yaratıcı potansiyeli açığa çıkarmak ve yaratıcı olduğunuza inanmak için daha fazla kanıta ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Öncelikle bunun çok doğal ve yaygın olduğunu bilin lütfen. İhtiyacınız olan bu konuda güvenilir kaynaklardan rehberlik almak. Size bir öneride bulunabilirim. Dünyanın en saygın kurumlarından IDEO’nun kurucuları Tom ve David Kelley’nin “Yaratıcı Özgüven” isimli kitabını araştırabilirsiniz. Tom ve David, binlerce insanın yaşamında dönüşüm yaratan otuz yılı aşkın deneyimini bu etkili kitapta bizimle paylaşıyor. Yaratıcı olmadığına inanan çok sayıda insanın yaratıcı güçleri ile buluşma hikayeleri ve yaşadıkları dönüşümü okumak kendi yaratıcı gücünüzle ilgili inancınızın gelişmesine yardımcı olabilir.

Eğer yaratıcı gücünüzü keşfetmek ve onu hayal ettiğiniz yaşamı yaratmak için kullanmakla ilgili etkili bilgi ve araçlarla tanışmak isterseniz 17 Ocak’ta başlayacak Yaşam Yaratım Atölyeme de katılabilirsiniz.

Yaşam Yaratımı Atölyesi, evrenin doğal olarak uyumlu bolluk ve sevgi akışına karşı kendi oluşturduğumuz engelleri aşmaya yardımcı etkili bir kişisel gelişim aracıdır. Hayatımızı giderek daha yaratıcı hale getirirken kendimize ve yaşama karşı oluşturduğumuz en temel yaklaşım ve eğilimlerimizi araştırıp keşfetmeyi öğretir. Bu yolla, yaratıcı tıkanıklıklarımızın yarattığı engelleri aşarak yeniden yaşamla birlikte akabiliriz.

Atölye online olarak gerçekleşen ve 1 haftaya yayılan 3 buluşmadan oluşuyor. Bu 1 hafta boyunca online grup üzerinden sorularınıza cevap vererek sizi destekliyorum. Pratikleri birlikte olduğumuz zamanlarda beraber yapıyoruz. Sizi sonrasında ödevler vererek yormayacağım. Niyetim, hayal ettiğiniz hayatı yaratmanıza gerçekten katkı olmak ve tüm programı bu niyete uygun şekilde tasarladım. Katılanların tamamı atölyeden memnun ayrıldı ve bakış açılarını dönüştüren etkili ve ilginç bilgiler edindiklerini ve başkalarına önerecekleri bir atölye olduğunu paylaştılar. Detayları aşağıda bulabilirsiniz. Sorularınız ve kayıt için lütfen [email protected] adresime mesaj atın.

Hakkımda daha fazla bilgi için www.digdemgirici.com adresimi ziyaret edebilirsiniz.

Yaşam Yaratım Atölyesi
Buluşma Tarihleri :
Buluşma: 17 Ocak Pazartesi 20:00-21:30
Buluşma: 21 Ocak Cuma 20:00-21:30
Buluşma: 24 Ocak Pazartesi 20:00-21:30
(Atölyeyi online olarak Zoom’da gerçekleştiriyoruz. Buluşmaların kaydını alıyor ve sizinle paylaşıyorum. Bu sayede hem kaçırmanız durumunda kayıttan takip edebilirsiniz hem de istediğiniz zaman dönüp yeniden yeniden dinleyebilirsiniz.)
Program Takvimi:
Bölüm 1: Tanı
Oryantasyon ve Tanışma
Sunum: Nasıl Yaratıyoruz?

Bölüm 2: İmgele
Sunum: Yaratıcı İmgeleme Nasıl Yapılır?
Ses Meditasyonu Pratiği
Dinlenme
Vizyon Panolarımızı Oluşturuyoruz

Bölüm 3: Gerçekleştir
Güçlü Hedefler Nasıl Belirlenir?
Zamanını Nasıl Ustaca Yönetirsin?
Kapanış ve Soru-Cevap

Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresime mesaj atın.

İlginizi çekebilir: Daha yaratıcı bir hayat için zaman farkındalığı

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam