Yaşadığınız güzel anları unutulmaz hale getirmenin yolu

Pırıl pırıl bir denizin kenarında oturup suya ve masmavi gökyüzüne baktığınızda, sonsuz ufuk çizgisini görürsünüz. Böyle anlar insana kendini o kadar iyi hissettirir ki adeta zamanı dondurmak, büyülü bir şişeye doldurup sonra her seferinde o şişeden açıp bir miktar içine çekmek ister.

Yaşadığınız güzel anları unutulmaz hale getirmenin yolu

Aslında böyle güzel zamanları dondurmak için büyücü olmak zorunda değilsiniz. Zihinsel farkındalık egzersizleri ile güzel anları sonsuza dek kalıcı hale getirmek mümkün. Bunun için sadece niyet etmeniz ve biraz çaba harcamanız yeterli. İşte güzel anları uzun süreli kılmanın püf noktası:

1. Derin bir nefes alın

Burnunuzdan derin ve yavaş yavaş nefes alın. Birkaç saniye durun ve daha sonra yavaş yavaş ağzınızdan nefes verin. Bu tür bir nefes egzersizi bedeninizdeki gerginliği azaltır, odaklanmanıza yardımcı olur, bedeninizi ve beyninizi anda kalmaya hazırlar.

2. Niyetinizi belirleyin

Kendinize basit, bir cümlelik bir niyet belirleyin. “Şu anda buradayım” ya da “Bu anı hatırlamak istiyorum” cümleleri bile dikkatinizi yaşadığınız ana getirmek için yeterli olabilir.

3. Beş duyunuzu kullanın

Zihinsel farkındalık egzersizlerini uygulamanın püf noktalarından biri de duyularınızı kullanmak. Ne görüyorsunuz, ne duyuyorsunuz, hangi kokuları alıyorsunuz, ne tadı alıyorsunuz, dokunduğunuzda ne hissediyorsunuz? Ellerinizin ve ayaklarınızın dokunduğu zemini hissedin. Güneşin veya rüzgarın teninizde bıraktığı hissin farkına varın. Etrafınızda olup biten her şeyi hissetmeye çalışın.

Yaşadığınız güzel anları unutulmaz hale getirmenin yolu

4. Duygularınızın farkına varın

İçinde bulunduğunu anda ne hissettiğinizin farkına varın. Şükrediyor musunuz huzurlu musunuz, neşeli misiniz? Kendinizi rahatlamış, enerjik veya etrafınızla bağ içinde hissediyor musunuz? Hislerinizi mümkün olduğunca detaylı bir şekilde isimlendirin. Böylelikle içinde olduğunu anı en derin şekilde deneyimleyebilirsiniz.

5. Kendinizi bu anı yeniden yaşayabileceğinizi hatırlatın

Her güzel şey bitebilir. Ancak kendinize aynı anı yeniden yakalayabileceğinizi hatırlatabilirsiniz. Zihinsel farkındalık sayesinde yaşadığınız anı hem beyninize hem kalbinize kazıyabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz her an geri dönüp o anı yeniden yaşayabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Becoming Minimalist
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!