Yarın daha güçlü olmak için bugün hatırlamanız gereken 4 gerçek

Hepimiz bu dünyada yaşayan varlıklar olarak hayatımızın anlamını daha iyi anlama çabası içindeyiz. Yeteneklerimizi keşfetmek ve dünyaya anlatmak, mutluluğu ve huzuru bulmak, güçlü yönlerimizi keşfetmek bu yolculuk sırasında yaptıklarımızın sadece birkaçı. Kimileri bu istekleri daha yüksek sesle ve daha açık bir şekilde dile getirip an be an onları gerçekleştirmeye odaklanıyor. Kimileri ise günlük hayatın gürültüsü içinde bu isteklerini derine göndererek egolarının, korkularının, toplumdaki normların ve baskıların altına gizliyor.

Yarın daha güçlü olmak için bugün hatırlamanız gereken 4 gerçek

Oysa gerçek mutluluk bazı zor gerçeklerin ve hayatın doğal niteliklerinin farkına varılmasıyla ulaşılabiliyor. Bu yüzden hepimizin kendi mutluluk yolculuğumuzda bu gerçekleri fark etmemiz gerekiyor. Bu gerçeklerin hem zihinsel hem de duygusal olarak farkına vardığınızda, gerçek huzuru, mutluluğu ve gücü bulmak mümkün olabiliyor. İşte mutluluğu ve gücü keşfetmek için bugün yapabileceğiniz birkaç şey:

1. Bugün sevdiğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz her şey, yarın değişiyor

İnsanın hayattaki en büyük stres kaynağı, olaylara takılıp kalması. İşlerin düşündüğümüz gibi gideceğinden o kadar eminiz ki, tam tersi olduğunda kendi kendimize hayatlarımızı karmaşık hale getiriyoruz. Oysa hayatta takılıp kaldığımız, tutunduğumuz birçok şey aslında gerçekten var olan, somut şeyler değil. Veya öyle olsalar bile onlar da değişimin sonsuzluğu yasasına karşı koyamıyoruz ve büyük bir hızla değişiyor. İşte bunu anladığımızda, hayat çok daha kolay bir hale geliyor. Düşünün ki büyük bir havuzun ortasındasınız ve umutsuzca havuzun sonuna ulaşmaya çalışıyorsunuz. Havuzun sonunun çok yakın olduğunu düşünüp çaresizce çırpınıyorsunuz. Oysa derin bir nefes alıp, sakinleşip, yakınınızda sudan başka hiçbir şey olmadığının farkına varmalısınız.

Hayattaki en zor şeylerden biri, olayları akışına bırakmak. Değişim hiçbir zaman kolay değildir. Olayları akışına bırakmak, geçmişten gelen zararlı alışkanlıklarınızda, bağlılıklarınızdan kurtulmanızı sağlar.

2. Bugün yaşadığınız acının büyük bir bölümü, geçmişteki duygusal bağlılıklarınızdan kaynaklanıyor

Eğer kendinizi geliştirmek ve değiştirmek istiyorsanız, geçmişinize takılıp kalmamalısınız. İnsanlar değişebilir ve gelişebilir. Peki siz değişim ve gelişim için kendinize şans verdiniz mi? Geçmişte tutunduğunuz her şeyi geride bırakıp, şükrederek ilerlemeyi denediniz mi? Eğer bunu yapmadıysanız üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Hiçbir şey için geç kalmadığınızı ve geçmişteki duygusal bağlılıklarınızdan kurtulmak için tam sırası olduğunu fark edebilirsiniz. Değişim acı verebilir. Gelişim acı verebilir. Ancak günün sonunda hiçbir şey geçmişe takılıp kalmaktan daha acı verici olamaz.

3. Bugün kontrol etmeyi sevdiğiniz birçok şey aslında siz kontrol etmeden daha iyi

Hayatta bazı şeyleri kontrol etmek gerekebilir. Ancak birçok şey için buna ihtiyaç yoktur. Şimdi bir adım geri atın ve olayları kontrol etmeden kendi haline bırakın. Emin olun ki bu şekilde davrandığınızda da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik olayları kendi haline bıraktığınızda stresiniz azalır, önem verdiğiniz şeylere ayırmak için daha fazla zaman ve enerjiniz kalır.

Hayatta gerçekten kontrol edebileceğiniz şey, olaylara karşı davranışlarınız, tavırlarınızdır.

Yarın daha güçlü olmak için bugün hatırlamanız gereken 4 gerçek

4. Zamanınız, sandığınızdan daha değerlidir

Gelecekte yaratabileceğiniz her ilerleme, bugünkü çabalarınızla gerçek olabilir. Üstelik bu çabanın ne kadar büyük veya küçük olduğu önemli değil. Hayattaki en güzel şeyleri bir gün içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden zamanın kıymetini daha fazla bilmeli ve hiçbir şeyi ertelememelisiniz. Bir gün gelecek ve yarın olmayacak. Bu gerçeği aklınızda tutarak, her günün tadını çıkarmaya bakın.

 

Kaynaklar:
MarcandAngel
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!