Yaratıcılığınızı besleyecek 10 öneri

Yaratıcılık, bir anda insanın karşısına çıkabilir. Bazen hiç aklınızda yokken sizi buluverir, bazen de haftalarca beklersiniz, sıkışıp kalırsınız ancak bir türlü beklediğiniz ilham perisi gelmez.

Ancak üzülmenize gerek yok, zor zamanlarda da yaratıcılığınızı tetikleyebilecek bazı yöntemler geliştirebilirsiniz. Uplifers olarak yaratıcılığınızı harekete geçirecek ipuçlarını derledik:

1. Egzersiz

Ne yapıyorsanız şimdilik bırakın ve dışarı çıkın. Koşu yapın, yürüyüş yapın veya imkanınız varsa yüzün. Bu, zihninizi temizlemek için muhteşem bir yöntem. Trafikten uzaklaşıp havuza, plaja veya ormana, parklara gidebilirsiniz. Çalışma alanınız ne kadar yaratıcı bir ortam olursa olsun bazen ihtiyacınız olan tek şey sadece doğayla buluşmak olabilir.

yaratıcılık 3
Farklı tarzların birleşiminden, ortaya mükemmel bir sinerji çıkabilir.

2. Bir kahve için

Son günlerde herkesin tavsiye ettiği veya evinizin yakınındaki kafeyi bir türlü keşfedemediyseniz tam zamanı. Ancak gittiğinizde kahvenizi bir dikişte bitirmeye kalkmayın. Yavaş yavaş, tadına vararak için. Etrafı inceleyin hatta belki yanınızdaki masada oturanlarla sohbet edebilirsiniz. Tüm gün çalışmanız gerekse bile en az 15-20 dakikayı bu şekilde kendinize ayırın.

3. Yeni şeyler deneyin

Her zaman rock müzik dinliyorsanız, bu sefer biraz tarzınızı değiştirin. Etrafınızda keşfetmediğiniz bir sürü şey olabilir. Yeniliklere açık olun. Eğer müzikle ilgileniyorsanız, bu yaratıcılığınızı hiç tahmin etmediğiniz derecede besleyebilir. Farklı tarzların birleşiminden, ortaya mükemmel bir sinerji çıkabilir.

4. Bir mentor bulun

Eğer yeni bir sanatsal alanda ilerlemeye çalışıyorsanız, yapacağınız en iyi şey bir mentor
bulmak. Böylelikle hem karşınızdaki kişinin tecrübelerinden yararlanabilir hem de bir yol
arkadaşıyla çalışmanın getirdiği iç rahatlığından faydalanabilirsiniz.

5. Yenilikler ekleyin

Eğer müzikle uğraşıyorsanız, yeni bir synth deneyin. Grafik tasarımcısıysanız, tasarım programlarının yeniliklerini keşfedin. Yazarsanız ve sürekli masa başında çalışıyorsanız, yeni taşınabilir bilgisayarlara göz atın. Bazen insan aynı şeylerle çok uzun süre çalıştığında, dışarıdaki yenilikleri unutabiliyor. Yeni fikirler için etrafınızdaki araçları da yenileyin.

6. Yaptığınız işleri yeni insanlarla paylaşın

Yeni insanların işlerinizi deneyimlemesine fırsat verin. Bunun için devasa marketing kampanyaları düzenlemenize gerek yok, yeni tanıştığınız bir arkadaşınızla veya arkadaşlarınızın tanıdıklarıyla da paylaşabilirsiniz. Yeni tanıdığınız veya hiç tanımadığınız insanlardan aldığınız geri bildirimler, sizin için yeni ilham perileri anlamına gelebilir.

7. Kendi alanınızın dışındaki sanat dallarıyla ilgilenin

Eğer müzikle uğraşıyorsanız kitap okuyun, yazarsanız sergileri gezin, sosyolojik araştırmalara göz atın. Alanınızın dışına çıkın.

yaratıcılık 2
Yeni fikirler için etrafınızdaki araçları da yenileyin.

8. Rutininizi bozun

En kolayı bu. Hafta sonu çalışmayın ancak her seferinde boş zamanlarda yaptığınız şeyleri de yapmayın. Bu sefer daha farklı bir şeyler deneyin. Lazer gösterisine gidin veya yakınınızdaki botanik bahçesini ziyaret edin. Hatta bazen sadece araba kullanmak bile ilham verici olabilir.

9. Etkinliklere katılın

Konser, tiyatro, opera gibi canlı yapılan bir sanatsal etkinliğe katılmak hem sizi hem de karşınızdaki kişileri zenginleştirir. Ayrıca sanatçıların birbirini desteklemesi, sanatın geleceği açısından en verimli şeylerden biri.

10. Yeni bir sanat dalıyla daha ilgilenin

İnsanın kendi işine odaklanmasının önemi tartışılmaz ancak yeni bir sanat dalıyla ilgilenmek sizi şaşırtabilir. Yaratıcı ruhunuz, kendini ifade edecek başka yollar da bulabilir.

Kaynak:
The Future Buzz

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yaratıcı olmak için uygulamanız gereken 6 stratejik adım

Yaratıcı fikirlere karşı beslenen gizli korkular

Yaratıcı kişilerin 8 çelişkili kişilik özelliği

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!