Yapacağınız küçük dokunuşlarla gününüzü güzelleştirmenin 15 yolu

Bazen gününüz sandığınız kadar güzel geçmez ve büyük bir olay yaşamasanız dahi küçük aksilikler bile canınızı sıkmaya yeter. Herkesin başına gelen bu durum modunuzun düşmesine ve sadece o gün için geçerli dahi olsa tüm gününüzün kötü geçmesine sebep olur. Tabii küçük şeyler ne kadar sinir bozucuysa bunların üstesinden gelmek de o kadar kolaydır.

İşin altından kalkamadığınız için, zamanınızın yetersiz olduğunu için ya da sadece modunuz düşük olduğu için tüm gününüz kötü geçebilir. Ancak yapmanın sadece saniyelerinizi alacağı küçük şeyler tüm gününüzün daha iyi geçmesine yardımcı olacak. İşte gününüzün daha iyi geçmesini hissediyorsanız yapmanız gereken basit ama etkili 15 dokunuş:

Yapacağınız küçük dokunuşlarla gününüzü güzelleştirmenin 15 yolu

1. Bugün yapmak istediğiniz şeyleri yazın

Eğer gün içerisinde yapacak hiçbir şeyiniz olmasa dahi “yapılacaklar listesi” hazırlamak motivasyonunuzu yukarıda tutmayı başaracak.

2. Yere uzanın

Bazen bir dakikalığına da olsa bakış açınızı değiştirmek yeni fikirler bulmanıza ya da tüm yaşadığınız sıkıntıları yeni bir açıdan görmenizi sağlar.

3. Esneyin

Vücudu esnetmek yapabileceğiniz en kolay ve en keyif verici aktivitelerden biridir. En güzel yanıysa nerede olursanız olun bunu yapabilirsiniz. İster iş yerinde koltuğunuzda olun isterseniz yatağınızda…

4. Mum yakın

Yapacağınız küçük dokunuşlarla gününüzü güzelleştirmenin 15 yolu

Bir süreliğine huzurlu hissetmek istiyorsanız aldığınız kokulu mumlarınızı yakın ve bir süre bu minik alevlerin kıpırtısının ve kokusunun tadını çıkarın.

5. Yürüyüşe çıkın

Sadece iki dakikalığına bile olsa yapacağınız küçük bir yürüyüş size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir. İş yerinde dahi olsanız sandalyenizden kalkın ve 5 dakikalığına dışarıda yürüyün. Temiz hava da işin ekstrası.

6. Favori şarkınızı açın ve şarkıya eşlik edin

Müzik dinlemeyi sevmeyen yoktur. En sevdiğiniz şarkıyı listenizde bulun ve bir yandan da şarkıya eşlik edin. Özellikle evde ya da otomobilinizdeyseniz bağırarak şarkıya eşlik etmek tüm sıkıntılarınızı unutturacaktır.

7. Sevdiğiniz birine mesaj atın

Ailenizden biri ya da sevdiğiniz bir arkadaşınız… Birlikte olduğunuzda kendinizi iyi hissettiğiniz kişiyi düşünün ve aklınıza gelen ilk kişiye mesaj atın. Mesajınızın uzun ve detaylı bile olmasına gerek yok. Sadece onun nasıl olduğunu bilmek bile size iyi gelecektir.

8. Kitap okuyun

Yapacağınız küçük dokunuşlarla gününüzü güzelleştirmenin 15 yolu

Ya da bir derginin sayfalarını karıştırın. Belki de bir gazete… O an rahatlamak için ne okuduğunuz çok da önemli değil. Kitap, dergi ya da gazeteyi seçin ve sayfaları karıştırmanın ve yeni bir maceraya atılmanın keyfini çıkarın.

9. Nefes alın

Bir şeye odaklanmak istiyorsanız en iyi çözüm nefes almaktır. Sadece aldığınız nefese odaklanın ve çevredeki her şeyi bir süreliğine yok sayın.

10. Çığlık atıp bağırın

Stresle başa çıkmakta zorlandığınızı mı hissediyorsunuz. Boş bir oda bulun ya da otomobilinizin içine geçin. Sonrasındaysa dilediğiniz gibi bağırın. Kesinlikle işe yarıyor.

11. Bir süredir almak istediğiniz şeyi alın

Bir süredir almak istediğiniz bir ürün var ancak bir türlü satın alamadınız mı? Belki de o gün bugündür. İstediğiniz şey küçük ya da büyü olsun belki de harekete geçip artık onu almanız gerekiyordur.

12. Çizim yapın

Yapacağınız küçük dokunuşlarla gününüzü güzelleştirmenin 15 yolu

“Benim çizime yeteneğim yok” deseniz bile elinize bir kalem bir de kağıt alıp istediğiniz çizimleri yavaş yavaş kağıda uygulamaya başlayın. Birkaç renkli kalem de eklerseniz çizimleriniz sizi daha da rahatlatacaktır.

13. Su için

Yapabileceğiniz en kolay ve en sağlıklı şeylerden biri! Bir bardak su alın ve sakin bir şekilde suyunuzu yudumlayın.

14. Kimseye göndermeseniz de sosyal medyada filtreleri deneyin

Snapchat ya da Instagram gibi uygulamalarda yer alan tüm filtreleri deneyerek video ve fotoğraf çekin. Bunları birilerine göndermenize de gerek yok. Sadece eğlenceli anınızın tadını çıkarın.

15. Duş alın

Dünyanın en rahatlatıcı etkinliklerinden biri hiç şüphesiz ki duş almak. “Uzun bir banyo beni rahatlatır ama vaktim yok” diyorsanız kısa bir duşla da durumu çözebilirsiniz. Su başınızdan aktıkça rahatladığınızı hissedeceksiniz.

 

Kaynaklar: 
twentytwowords.com
greatist.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!