Yanlış uyanma: Rüyanızda uyandığınızı gördünüz mü hiç?

En son yazımıBütün gördüğümüz ya da görüyor gibi göründüğümüz, rüya içinde bir rüya” diyen Edgar Allan Poe’nun sözü ile sonlandırmıştım. Bu yazımda bunu “yanlış uyanma” tanımı ile anlatmak istiyorum. Yanlış uyanma nedir?

Yanlış uyanma, rüyamızda uyandığımızı görmektir. Hiç başınıza geldiğini hatırlar mısınız bilemiyorum, ama herkes mutlaka yaşamıştır. Rüyamızda, kendi yatağımızda yatarken, her şeyin aynı olduğu odamızda uyanarak, yataktan kalktığımızı ve uyandığımızı görürüz ve kısa bir süre içinde de gerçekten uyanırız. Bu durum rüya içinde rüya görme durumudur.

Bazılarımız bu durumu lusid rüya ile karşılaştırırlar fakat bu lusid rüya değildir. Lusidle ilgisi olabilir, ama kendisi değildir. Bazen lusid egzersizleri yapanlarda çok sık yaşanabiliyor, bazen de lusid rüyadan hemen sonra gerçekleşebiliyor.

Yanlış uyanmanın içinde olduğunu bilirsek onu lusid rüyaya çevirme şansımız da olur tabii. Özellikle lusid rüyalar üzerine çalışıyorsak, bilinçli olarak kendimizi kodlayarak uykuya dalarsak, yanlış uyanmaları lusid rüyaya çevirebiliriz.

Yanlış uyanmaların en belirgin özelliği, birebir aynı yatak odanızda uyanmanızdır. Fakat uyku ve rüya araştırmacıları, kontrol etme egzersizlerinin gücü ile birlikte yanlış uyanmalarda yapabildiklerimizin sınırlandığını fark etmişler. Yani yanlış uyanmalara bilinçle müdahale etmek, rüya sürecindeki özgürlüğümüzün, yaratıcılığımızın etkisini azaltıyor. Bu nedenle yanlış uyanmalarda üst üste yapılan egzersizlerdense, daha aralıklı çalışmalar yapmak belki daha yönlendirici ve özgürleştirici olur diye düşünüyorum.

Yanlış uyanmalarda düzenli hale gelmeden egzersizlere ara verilebilir. Ben yanlış uyanmalarda farkındalığımızı artırıcı bir taraf olduğunu düşünüyorum. Yanlış uyanmayı deneyimlediğiniz sırada neler oluyor, siz neler hissediyorsunuz? Sizin uyanık olduğunuzu zannetmenizle, evinizde bulunan diğer bireylerin yaşantıları ve onların bu durumdan nasıl etkilendiği gibi birçok soru sorulabilir. Ben kendi deneyimlerimden ve rüyalarını paylaşan insanların deneyimlerinden özellikle kontrol ve müdahale duygumuzu gözden geçirmekle ilgili rehberliklerin yanlış uyanmalarda aktarıldığını düşünüyorum. Yanlış uyanma yaşadığını düşünenler varsa, benimle paylaşırlarsa daha sonraki yazılarda bunların üzerinden gidebiliriz.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere. Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] e-mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalar gelecekten haber verebilir mi: Kehanet rüyaları nedir?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam