En gizemli rüya: Lüsid rüya nedir, nasıl görülür?

Rüya ve uyku sürecini araştıran biliminsanları, uzun bir süre rüya görmenin sadece uykuda ve bilinçsizken mümkün olduğunu anlattılar. Modern zamanda, ilerleyen araştırmalarla uykuda rüya görürken aynı zamanda bilinçli olmanın mümkün olduğu kanıtlandı.

Çoğumuzun merak ettiği, tekniklerle deneyimlemeye çabaladığı bu rüya “lüsid rüya” olarak tanımlandı. Aslında Aristo zamanından lüsid rüyaların bilindiği tahmin ediliyor. Fakat bu tanım Hollandalı bir doktor tarafından ortaya koyulmuştur.

Peki lüsid rüya nedir? Lüsid rüyadan nasıl faydalanabiliriz? Gackenbach, lüsid rüyayı, rüya devam ederken kişinin rüya gördüğünü bilmesi olarak tanımlar. Lüsid rüya, insanların davranışlarını farkına vararak dönüştürmelerini, deneyimlere karşı daha esnek hale gelmeyi, uyanıkken yaşadıklarının ne anlama geldiğine farklı gözle bakmayı öğrenmeyi sağlıyor.

Tibetli budistler dünyadaki her şeyin değişim ve dönüşüm geçirdiğini, hiçbir şeyin kalıcı olmadığını öğrenmek üzere eğitim aldıklarına göre, tüm maddeler hangi boyutta olursa olsun, algılayan kişinin iradesine ve idrakine bağlıdır. “Lüsid rüya görmek, gören kişinin kendini bulması için bir araçtır” dedik… Rüya gören kişi rüyadaki senaryonun nasıl bir oyun olduğunu fark ederse, uyanıkken yaşadıklarının da zihninin tutarlılığı ve inandıkları ile ilgili olduğunu anlar. Ne kadar çok lüsid rüya egzersizi yaparsak, tüm duyu biçimlerimizi algılar ve gelişiriz.

En çok görülen rüyalardan biri rüyada uçmaktır. Tüm rüya sanki gerçek gibiyse, çok gerçekçi bulduysanız, daha da önemlisi onun bir rüya olduğunu biliyorsanız, siz lüsid rüya görüyorsunuz demektir. Bazılarımız hiç egzersiz yapmasa bile lüsid rüya görebilir, astral seyahat yapabildiği gibi…

Rüyadan uyandığınızda hemen rüyayı hatırlar ve rüyada olduğunuzu hissettiğinizi hatırlarsınız. Psikolojik araştırmalar yapan biliminsanları bu konuda 2 farklı olasılık üzerinde durmuşlardır. Birincisi farkında olmaya niyetlenmiş bir rüya görenin, bir araç olarak lüsid rüyaları kullanarak, bilgi alma şeklidir. Dünyevi işlerle ilgili konulardan esinlenerek, aynı şekilde hareket ederek nasıl ilerleyeceğimizi görmek isteriz. Diğer bir görüş ise bir illüzyonda olduğumuzu kabul ederek, dünyanın değil algılarımızın daha önemli olduğunu önemseyerek rüya görmektir. Bu görüş, Budist ve diğer spiritüel öğretilere yakındır. Diğer taraftan bu konuda yapılan binlerce araştırmadan biri de, lüsid rüya için rüya görenin beyninin çok iyi durumda olması gerektiğini söylüyor. Yani bu görüşe göre her beyin lüsid rüya göremez. Rüya görmeden önce uykuda belli değerlerin yakalanması gerekiyor. Bu değerlerin de herkes için mümkün olmadığını anlatan çalışmaları LaBerge yapmıştır. Ayrıca lüsid rüya görmek isteyen okuyucular için, bu tarz rüyaların gizli, bastırılan isteklerin ortaya çıkması, korkularla yüzleşilmesi için bireye yardımcı olduğunu kanıtlayan çalışmalar da vardır.

Farkındalıkla sağlıklı günler dilerim… Rüya yorumu için Instagram adresim Nefesle.terapi sayfamdan iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyaların ve masalların ortak noktası: Sembolik göstergeler

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam