Yan etkisiz, doğal ve bedava ilaç: Bedenim iyileşiyor meditasyonu

Yaşadığımız dünya özellikle büyük kentlerin temposu, karmaşası, her geçen gün gerek sosyal gerek ekonomik olarak ağırlaşan yaşam koşulları sebebiyle bedenleri ve ruhları hasta ediyor. Yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz hava dahi ne kadar dikkat edersek edelim doğal ve sağlıklı olmaktan uzakta.

Vücudumuzun hastalıklara karşı savunma ve hücreleri onarma mekanizması doğanın en büyük mucizesi ancak; bu mucize bile maruz kaldığı biyolojik, elektromanyetik ve duygusal stres faktörleri karşısında bir zaman sonra çaresiz kalıyor. Ruhsal veya fiziksel hastalıklar baş gösteriyor. Bilimsel çalışmalar bir gün “bu buna iyi gelir”, “yarın şu şuna iyi gelir” diye dursun, benim önemsediğim kesin bilgi, tüm hastalıkların oluşumunda  stresin en önemli rolü oynaması ve meditasyonun da stres yönetiminde kullanılacak en kolay ve etkili yöntem olmasıdır.

Doğanın tüm canlılara hayatta kalabilmesi için hediyesi olan stres, medeniyet diye yarattığımız çevreye henüz uyum sağlayamamış biyolojimizin düşmanı haline gelmiş durumda. Günümüz insanının sağlığını korumak ve eğer bir hastalığı var ise iyileşebilmek için öğrenmesi gereken en önemli konu stresi yönetebilmek ve bu mümkün. Son yıllarda yapılan binlerce bilimsel araştırma, stres yönetiminde en etkili yöntem olarak meditasyonu işaret ediyor.

Yan etkisiz, doğal ve bedava ilaç: Bedenim iyileşiyor meditasyonu

Verdiğim seminer ve eğitimlerde çok kişinin meditasyon konusunda duyduğu farklı yöntemler arasında  kafasının karışık olduğuna ve hatta olumsuz ön yargılara sahip olduklarına şahit oluyorum. Bunu yadırgamıyorum çünkü ben de yıllar önce aynı durumdaydım ta ki meditasyonun yapılacak bir şey değil, günlük yaşantımızın her anındaki “zihinsel bir hal” olduğunu, fazlaca bilimsel kanıtları olan bir “BEYİN EGZERSİZİ” olduğunu öğrenene ve deneyimleyene kadar. Meditasyonun performansımıza, yaratıcılığımıza, odaklanmamıza, öz şefkat ve empati geliştirmemize faydası olması bir yana en önemli faydası bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, sağlığımız için son derece önemli olan uyku kalitemizi arttırması, netice itibariyle genel biyolojik sağlığımız üzerinde pek çok olumlu etkisi olmasıdır.

Beyin deneyimle öğrenir ve tekrar edilen deneyimler beyinin biyolojik yapısını değiştirir. Bu sebeple meditasyonun düzenli olarak yapılması bahsettiğim “hal” olması için önemlidir.  Aşağıda bulacağınız  “Bedenim İyileşiyor Meditasyonu”nu özellikle herhangi bir rahatsızlık yaşayan kişilerin uygulaması için hazırladım. Rahatsızlığı olmayan kişilerinde iyi hissetmek için uygulamalarında hiçbir sakınca yok. Bedenimiz her an kendini yenileme, hasarlı hücreleri onarma yeteneğine sahip. Bu meditasyon, bedenin kendini iyileştirme mekanizmasının etkin şekilde çalışmasına destek olacaktır.

Bu meditasyonu her gün düzenli olarak 2 defa (biri gece yatmadan önce, diğeri sabah veya gün içinde vakit bulduğunuzda olmak üzere) uygulamanız bedeninizin ve zihninizin gevşemesine ve doğal iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Sizin de birkaç konuya ekstra özen göstermeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

  • Sağlıklı gıdalar tüketin.
  • Gece uykunuza özen gösterin. Yatak odanız tamamen karanlık olsun. Özellikle 01:00-05:00 arasındaki kaliteli uyku bedenin onarım süreci açısından çok kıymetli. Bu meditasyonu gece yatarken dinlemek uykuya kolay dalmanıza da yardımcı olacaktır.
  • Her gün hareket edin.

Bu meditasyonu sessiz sakin bir ortamda uzanarak veya dik bir şekilde oturarak da yapabilirsiniz.

Bu uygulama herhangi bir tıbbi tedavinin yerine geçmez, devam eden bir tedaviniz var ise, düzenli olarak doktor kontrollerinizi ve tedavinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Bedeniniz kendisini iyileştirdikçe doktorunuz tedavinizi uygun gördüğü şekilde revize edecektir.

Daha farklı meditasyonları uygulamak ve yeni yayınlayacağım videolardan haberdar olmak için YouTube “Mutlu İnsan” kanalıma üye olmayı unutmayın.

Bedenim İyileşiyor Meditasyonu

 

İlginizi çekebilir: Affetme meditasyonuyla iz bırakan olaylardan ve geçmişten özgürleşin

Gülferi Yıldırım Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı. Mindfulness Eğitmeni
Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı. Mindfulness Eğitmeni İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı ... Devam