Affetme meditasyonuyla iz bırakan olaylardan ve geçmişten özgürleşin

Öfke ve kin, zehiri kendin içip başkasının ölmesini beklemektir” der Buddha ve affetmek, insanın KENDİSİNE vereceği en büyük hediyedir. Bir önceki Affetmenin gücü & affetme süreci ve Affetme & Serbest Bırakma Meditasyonu başlıklı yazımda, affetmenin gücüne dair ilham verici bir olaydan ve affetmenin tüm hayatınızı nasıl değiştirebileceğinden bahsetmiştim sizlere. Geçmişte yaşadığımız olumsuz deneyimler ve kişilerle aramızdaki bağları kesmek ve geleceğe ilerlemek için bizi özgürleştirir.

Aşağıdaki Affetme ve Serbest Bırakma Meditasyonu size bu konuda yardımcı olacaktır. Dilediğiniz sıklıkta ve dilediğiniz kadar farklı kişi için uygulayabilirsiniz. Her seferinde içinizdeki olumsuz duyguların hafiflediğini ve affetmenin mucizevi etkisini yaşamınızda fark edeceksiniz.

Affetmek karşınızdakine değil kendinize verdiğiniz bir hediyedir. 

Şu üç noktayı özellikle idrak etmek, affetmeye giden yolda önemli adımlardır;

1. Affetmek yaşananları unutmak demek değildir. Elbette yaşadıklarınızı unutmayacaksınız ancak size verdiği duygusal acıyı dönüştürecek sağlıklı bir zihin ve bedene kavuşacaksınız. Yaşadıklarınızdan almanız gereken dersleri aldığınız için minnet duyup yolunuza devam edeceksiniz.

2. Affetmek bu kişiyle görüşmenizi, hayatınızın içine almanızı gerektirmez. O kişinin sizin onun affedip etmediğinizi bilmesine de gerek yoktur. Önemli olan sizin duygusal olarak hafiflemenizdir.

3. Affetmek size acı veren, zarar veren kişiyi ödüllendirmek demek asla değildir. Affetmek karşınızdakine değil kendinize verdiğiniz bir hediyedir. 

Geçmişte yaşadığınız olayları affetmeye “Affetme ve Serbest Bırakma Meditasyonu” videosunu izleyip, hayatınızı çok daha iyi bir noktaya taşıyacak bu meditasyonu denemekle başlayabilirsiniz. 

Affetme ve Serbest Bırakma Meditasyonu

İlginizi çekebilir: Affetmenin gücü, affetme süreci ve Affetme & Serbest Bırakma Meditasyonu

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Gülferi Yıldırım Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı. Mindfulness Eğitmeni
Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı. Mindfulness Eğitmeni İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı ... Devam