Y kuşağı neden emeklilik için yatırım yapmıyor?

Y kuşağı

Y kuşağı, eğilimleri ve tercihleri ile eski nesilleri sürekli şaşırtan ilginç bir topluluk. Bugün ise bu hızlı düşünen ve hızlı karar veren kuşağın, emeklilik günleri için para biriktirmemesinin ve emeklilik ile ilgili özel planlar yapmamasının ardındaki gerçeği arıyoruz.

Y kuşağı finansal yüklerle erken tanışıyor

Bugün Y kuşağına mensup pek çok gence göre, hiç çalışmadan her ay hesaba yatan emekli maaşı, gerçek olamayacak kadar güzel ve fantastik bir olgu! Çünkü ekonomik rekabetin en kanlı çağında hayata atılan bu kuşak için artık çalışmadığın halde para kazanmak pek de gerçekçi değil. Bu düşüncenin altında yatan sebepler ise, henüz üniversite başlangıcından itibaren Y kuşağının sırtına yüklenen geri ödemeli öğrenim kredileri / burs kredileri gençlerin uzun vadeli planlar yapma eğilimlerini doğrudan etkiliyor.

Bu yüzden Y kuşağına mensup bireylerin önemli bir bölümü artık çalışamayacakları noktada bazı finansal desteklerle ve yardımlarla yaşayabileceklerine inanıyorlar.

Y kuşağı finansal açıdan üretken olmaya inanıyor

Emeklilik ile ilgili herhangi bir finansal yatırım yapmayı tercih etmeyen Y kuşağı, bu yüzden emeklik yaşını oldukça yüksek tutmayı tercih ediyor. Fiziksel bir engel çıkmadıkça yaşlandığında da çalışabileceğine inanan bu kuşağın finansal anlayışı, biriktirmekten ziyade sıcak para kazanıp bu parayı bekletmeden kullanmak.

Y kuşağı para biriktirmenin bilincine yavaş yavaş varıyor

Yapılan araştırmalara göre Y kuşağına mensup bireylerin %56’sından fazlası, emeklilik için olmasa bile “zor günler için” kazançlarının en az %5’ini kenara koyuyorlar. Özellikle 25 yaş üzerindeki Y kuşağı bireyler, para biriktirme konusunda alternatif planlar yapmaya başlıyorlar. Ve Amerikalı finans kuruluşlarının yürüttüğü anketlere bakılırsa bu rakam, önümüzdeki yıllarda hızla artacağa benziyor.

Y kuşağı asla “tamamen” emekli olmayı düşünmüyor

Yaşam koşulları ne kadar yorucu olursa olsun Y kuşağına mensup bireyler asla tamamen emekli olmayı düşünmüyor. Eski kuşaklara nazaran tutkularının peşinden koşarak, aşkla sevdikleri meslekler edinmeye fazlasıyla takıntılı olan bu kuşak; çok sevdiği mesleğini kolay kolay bırakmak istemiyor. Yine bu kuşağın bir diğer eğilimi de, esas uzmanlığın / mesleğin yanında başka finansal getirisi olan kalifikasyonlara yönelmek. Hal böyle olunca, Y kuşağına göre yaş ilerlese de yapılacak işler bitmiyor. Ayrıca bu kuşak, hiç çalışmamayı ve sürekli inziva halinde olmayı “sıkıcı” olarak tanımlıyor.

 

Kaynak:

Upworthy.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!