WW (Weight Watchers) diyeti: Kilo vermenin alternatif ve verimli bir yolu

Yediklerinizi puanlayarak kilo vermek ister misiniz? Evet, doğru duydunuz. Bu diyete göre tükettiğiniz her besinin bir puanı var. Amaç ise toplamda en düşük puanda kalarak kilo vermek. Bu hafta, kilo vermenin alternatif ve keyifli bir yolu olan bu diyeti sizlerle konuşmak isterim. 

İngilizcede “kilo takipçileri” anlamına gelen bu diyet çeşitli özelliklerine göre kıyaslanan kulvarındaki 39 diyet arasından oldukça başarılı sonuçlara sahip bir seçenek.

  • En iyi diyetler sıralamasında 4.
  • En hızlı kilo kaybedilen diyetler arasında 2.
  • Takip etmesi en kolay diyetler arasından 2.
  • En iyi kilo kaybedilen diyetler arasından da 1. Sırada bulunuyor. 

Başarıları bu denli yüksek iken günümüzde klasik diyetlerden sıkılan insanlar için de alternatif bir diyet seçeneği haline gelmiş. Peki nedir bu diyet? Bir de biz inceleyelim.

WW diyetinde her besinin bir puanı mevcut. Yasaklı besin bulunmaması, her besine ılımlı yaklaşması bu diyetin en önemli özelliklerinden. Amaç aslında gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin puan toplamını olabildiğince düşük tutmak. Toplam puan ne kadar düşük olursa kilo kaybının o kadar yüksek olacağı vadediliyor. 

WW içeriğindeki akıllı puan sistemi gıdalara kalori, yağ, protein ve şeker içeriği gibi faktörlere göre farklı puan değerleri belirler. Program başlarken her danışana boy, yaş, cinsiyet ve kilo kaybı hedefleri gibi kişisel verilere dayanarak günlük belirli bir puan hedefi verilir. Amaç gün içerisinde tüketilen besinler ile bu puanın üzerine çıkmamak.

Tahmin edilebileceği gibi sağlıklı gıdalar, şeker, cips, soda gibi sağlıksız gıdalara oranla oldukça düşük puana sahip. Örneğin 230 kalorilik donut 10 puan iken, 230 kalorilik yoğurt, yaban mersini ve granola karışımı sadece 2 puan. 

Sözün özü WW diyeti ılımlılık ve porsiyon miktarı kavramı etrafında inşa edilmiş ücretli bir programdır. Uygulayanlara istediklerini belirli çerçevelerde sunarak esneklik sağlar.

Eğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yavaş ve sürekli kilo kaybı arıyorsanız bu diyet iyi bir seçim olabilir. Ama asıl etkisi sizi doğru yolda tutmaya yardımcı olabilecek güçlü bir destek ekibinin olmasından kaynaklanır. 

Sağlıklı kilonuza ulaşmak amacıyla uyguladığınız diyet programlarının ismi ne olursa olsun, başarının anahtarı güçlü bir ekip olmaktan geçiyor. Siz de doğru buluşmayı yakalayarak başarılı olabilirsiniz. Değişimi başlatmak adına online, görüntülü online veya yüz yüze beslenme danışmanlığı programları ile siz nerede isterseniz ben oradayım. 

İlginizi çekebilir: İş yerine götürebileceğiniz sağlıklı ve pratik 5 yemek tarifi

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam