Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 5-9 Nisan 2021

Hızla değişen ve dönüşen dünyada, yenilikleri yakalamak ve hayatınıza katmak, gelişmelerden haberdar olmak için wellness dünyasında neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? En güncel wellness haberleri ve trendleri sizler için derlediğimiz yazımızda. Keyifli okumalar…

2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu

2021 yılına ait Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporunda 156 ülke; ekonomi, eğitim, sağlık ve politika başlıkları altında incelendi ve pandeminin de etkisiyle çarpıcı sonuçlar raporda yerini aldı. Pandemi döneminde, erkeklerin %3.9’unun işini kaybettiği belirlenirken kadınlarda bu oran %5 olarak belirtildi. Ülkeler sıralamasında cinsiyet eşitsizliğinin en az olduğu ilk 5 ülkeyi, İzlanda, Finlanda, Norveç, Yeni Zelanda ve İsveç oluştururken; Türkiye, 133.sırada yerini aldı. Ekonomik katılımda 140., eğitimde 101., sağlıkta 105. ve politikada 114. sırada konumlandı.

Kaynak: Aposto

Netflix’in başarı hikayesi

Netflix’in ilk kurulduğu zaman evlere posta gönderimi yapan bir DVD kiralama şirketi olduğunu biliyor muydunuz? Diğer film kiralama şirketlerinden farklı olarak bir abonelik sistemi sunuyor ve abonelerinin istediği kadar filmi düzenli olarak evlerine gönderiyordu. Fakat zaman geçtikçe insanların alışkanlıklarının ve tercihlerinin değiştiğini, online ortamlara yöneldiklerini fark eden Netflix, kendi online platformunu oluşturdu. Bir süre hem online hem kiralama işini sürdürerek başarısına devam etti; fakat sonunda DVD kiralama işine son vererek sadece online hizmet vermeye başladı. 2007 yılında yayın haklarını satın aldığı içeriklerle online mecrada yerini aldı. Bugünkü ününe ise 2013 yılında yapımcılığını üstlendiği “House of Cards” ile kavuştu. İlk orijinal içeriğini sunduktan sonra başarısına başarı ekleyen Netflix, orijinal içerikleri için dünya çapında milyarlarca dolar harcamaya devam ediyor.

Kaynak: webtekno

ING Sürdürülebilirlik Araştırması

ING’nin yürüttüğü bir araştırma, şirketlerin “yeşil dönüşüm” planlarını hızlandırdıklarını ve çevresel amaçlar için çalışmalarını sürdürdüklerini ortaya çıkardı. 7 farklı sektörden toplam 450 şirketin ve 100 kurumsal yatırımcının katıldığı araştırmanın sonuçları “Now or never: A new bar for sustainability” (Şimdi ya da hiçbir zaman: Sürdürülebilirlik için yeni çıta) isimli rapor ile yayınlandı. Covid-19 sürecinin iklimsel aksiyonlar için girişimleri hızlandırdığını vurgulayan raporda, katılımcıların %57si, yeşil dönüşüm planlarını uyguladıklarını ve daha fazla şirketin bu çalışmalara katılmaları gerektiğini dile getirirken; enerji sektöründe yer alan şirketlerin %61’i hükümetlerden “karbon vergisi” gibi dönüşümü hızlandıracak girişimler beklediklerini açıkladılar.

Kaynak: ING

40. İstanbul Film Festivali

Nisan, mayıs ve haziran olarak 3 aya yayılan 40. İstanbul Film Festivali, filmonline.iksv.org‘da başladı. Nisan ve Mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime girecek. Bu haftanın filmlerinde ise sırasıyla:

  • 8 Nisan Perşembe: Tufan Olmayacak / Tvano Nebus / The Flood Won’t Come / Marat Sargsyan / Litvanya
  • 9 Nisan Cuma: Asla Ağlamam / Jak Najdalej Stad / I Never Cry / Piotr Domalewski / Polonya, İrlanda
  • 10 Nisan Cumartesi: Gönül İşleri / Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait / Love Affair(s) / Emmanuel Mouret / Fransa
  • 11 Nisan Pazar: Pazar Günleri / Sundays / Alethea C. Avramis / Yunanistan, Fransa (Belgesel Kuşağı) yer alıyor.

Biletleri online olarak temin edebilirsiniz.

Kaynak: İKSV

Ancylos Iğdır

Iğdır bölgesindeki kelebek türlerinin tespiti ve yeni türlerin keşfi amacıyla yürütülen ve Iğdır Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri birimince desteklenen araştırmada yeni bir kelebek türüne rastlandı. Yeni keşfedilen kelebek türü, “Ancylosis İgdirensis” (Ancylos Iğdır) adı verilerek kayıt altına alındı. Yaklaşık 3 yıl süren araştırma kapsamında buna ek olarak, Türkiye’de daha önce kayıt altına alınmamış 12 yeni tür daha tespit edildiği belirtildi.

Kaynak: Sputniknews

Fotoğraf: Diken

Prens Harry ve Meghan Markle Netflix’te

ABD’li TV yıldızı Oprah Winfrey ile yaptıkları röportajdan sonra gündemden düşmeyen çift Prens Harry & Meghan Markle, Netflix ile anlaşma yaptılar. “Suits” dizisi ile hatırlayacağınız Meghan Markle için tanıdık bir ortam olsa da Prens Harry’i yeniliklerle dolu gelişmeler bekliyor gibi görünüyor. Çiftin kurmuş olduğu “Archewell Productions”ın üstlendiği “Heart of Invictus” adlı belgesel formattaki içerik, koronavirüs nedeniyle ertelenerek 2022’de gerçekleşmesi planlanan Lahey’deki Invictus Oyunları’nda mücadele edecek sporcuları konu edinecek.

Kaynak: sputniknews

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 29 Mart – 2 Nisan 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!