Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 24-28 Mayıs 2021

Hızla değişen ve dönüşen dünyada, yenilikleri yakalamak ve hayatınıza katmak, gelişmelerden haberdar olmak için wellness dünyasında neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? En güncel wellness haberleri ve trendleri sizler için derlediğimiz yazımızda. Keyifli okumalar…

BionTech aşılarının ilk sevkiyatı Türkiye’de

Türkiye’nin imzalamış olduğu anlaşma doğrultusunda 120 milyon doz BionTech aşısı Türkiye’ye getirildi. Anlaşması yapılan 120 milyon doz BionTech aşısının ilk sevkiyatını taşıyan uçak ülkeye ulaştı. Soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken aşılar özel soğutucu tırlarla, Sağlık Bakanlığı Aşı ve İlaç Deposu’na nakledildi. İlerleyen günlerde aşılanma sürecinin hız kazanması beklentiler arasında.

Kaynak: yeşilgazete

Ford’dan elektrikli araçlara büyük yatırım

Son zamanlarda kullanımları gittikçe yaygınlaşan ve ilgiyi üzerinde toplayan elektrikli araçlara bir yatırım da Ford şirketinden geldi. Otomobil üreticisi Ford, elektrikli araçlara 2025’e kadar 30 milyar doların üzerinde yatırım yapacaklarını açıkladı. Küresel satışlarında elektrikli modellerin payını 2030’a kadar %40’a yükseltmeyi hedeflediğini belirtti. Öte yandan yaptığı bu açıklamadan sonra şirketin hisseleri yükselişe geçerek son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: ntv

Google’dan hibrit çalışma ortamı

Sundar Pichai (CEO / Google), çalışanlarına gönderdiği bir mailde “A hybrid approach to work” (işe hibrid yaklaşım) konusundan bahsetti. Pandeminin etkisiyle çoğu büyük şirket gibi evden çalışma sistemine geçen Google, pandemi sonrasında çalışanlarını nasıl bir iş yeri beklediğinin vurgusunu yaptı. Ofis ve ev ortamını kombinleyerek değişik tasarımlarla yeni bir çalışma ortamı sunacak. Google’ın planında hareketli, renkli duvarlar; açık havada kamp görünümü veren çalışma alanları, geniş ekranlara sahip yarı dairesel açık toplantı alanları ve daha birçok ilgi çekici tasarım yer alıyor. Farklı bir ortam yaratmak için çalışan Google, yenilik arayışlarına devam ediyor.

Kaynak: wsj
Fotoğraf: wsj

Venedik Bienali’nde iklim krizine ışık tutacak proje

En önemli mimarlık etkinliklerinden biri olan ve dünyaca takip edilen Venedik Bienali’nin 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi bu yıl 22 Mayıs-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bienalin Türkiye Pavyonu’nda küratör Neyran Turan’ın mimarinin iklim krizi ışığında nasıl yeni bir bakış sunabileceğini araştıran “Ölçü Olarak Mimarlık” isimli projesi yer alıyor. Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu İKSV’nin yürütüyor; ayrıca Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Kaynak: dünya

Microsoft’tan Yeşil Yazılım Vakfı

Microsoft, yazılım mühendisliğini daha sürdürülebilir kılmak için Accenture, GitHub, Thoughtworks ve Linux ile Yeşil Yazılım Vakfı’nı kurdu. Vakfın amacı, 2030’a kadar %45 oranında sera gazı emisyonunu azaltmak için yeni sürdürülebilir standartlar oluşturmak. Aynı zamanda vakıf, benzer projeleri de teşvik etmeyi ve savunuculuğunu üstlenmeyi hedefliyor.

Kaynak: Aposto

Instagram’dan yeni bir özellik daha

Popüler sosyal medya mecralarından biri olan Instagram, yeni özelliğini tanıttı. Kullanıcılar artık biyografilerine zamir ekleyebilecekler. Instagram’ı kullanıcıların kendilerini ifade edebilecekleri bir yer olarak tanımlayan kurucu şirket, bu özelliğin kullanıcılarını heyecanlandırdığını da belirtti. Dört adede kadar zamir eklenmesine izin verecek olan bu özellik, ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da kullanıma sunuldu.

Kaynak: gmag

Lucifer’ın yeni bölümleri yayında

Netflix’in sevilen içeriklerinden biri olan fantastik dizi kategorisinde Lucifer, pandemi nedeniyle çekimlerine devam edememiş ve 5.sezonu yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. Uzun zamandır yeni bölümlerinin ne zaman yayınlanacağı tartışılan dizi, 5.sezonunun 2.kısmını tamamladı. Yeni bölümler 28 Mayıs itibariyle Netflix’te izlenebilecek. Dizinin, 6.sezonda final yapması da konuşulanlar arasında.

Lucifer 5. Sezon: 2. Kısım | Resmi Fragman | Netflix

 

Kaynak: Netflix

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 17-21 Mayıs 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!