Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 17-21 Mayıs 2021

Hızla değişen ve dönüşen dünyada, yenilikleri yakalamak ve hayatınıza katmak, gelişmelerden haberdar olmak için wellness dünyasında neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? En güncel wellness haberleri ve trendleri sizler için derlediğimiz yazımızda. Keyifli okumalar…

TEMA Vakfı’ndan biyolojik çeşitliliğe dikkat kampanyası

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, dünyadaki türlerin %25’inin tükenme tehlikesi altında olduğunu belirterek hızla azalan biyolojik çeşitliliğe vurgu yaptı. Tükettiğimiz gıdalardan, kullandığımız ilaçlara kadar geniş bir alanda canlıların yaşantısı ve doğanın dengesi için önemli olan biyolojik çeşitliliğin yok olmaktan kurtarılması gerektiğini belirten Tema Vakfı, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini korumak amacıyla “Ali Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik Projesi”ni başlatarak bu konuda farkındalığı artırmak için harekete geçti.

Kaynak: yeşilgazete

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir köyüne AB’den hibe

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir köyü olan ve 21. yüzyılın örnek insan yerleşkesi olarak tanımlanan “Nefes Assos” Avrupa Birliği’nin Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kriterleri (IPARD) kapsamında hibe almaya hak kazandı. Atık ve karbon ayak izini sıfırlamayı amaçlayan köyün kendi enerjisini fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri ile üretmesi bekleniyor. Tasarlanan bu projede yaşamın 2022 yılında başlaması hedefleniyor.

Kaynak: pozy

Fotoğraf: hürriyet

Elektrik tüketiminde artış

29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de uygulanan 17 günlük tam kapanma sürecinde elektrik tüketimi, Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin verilerine göre %12.2 oranında artış gösterdi. Bu artış oranın dikkate değer olduğu belirtilirken artışın, 2021 yılında uygulanan uzun süreli kısıtlamalara toplumun ve ekonominin uyum sağladığının göstergesi olduğu vurgulandı.

Kaynak: dünya

Google Haritalar’dan güvenli güzergah

Google, Haritalar uygulamasına yeni bir özellik daha ekledi. Kullanıcılara en hızlı rotaları sunarak seçim yapmasına fırsat tanıyan Google, artık güvenli rota seçeneğini de barındıracak. Ani tıkanıklığın mümkün olduğu güzergahlar yerine trafiğin normal hızda seyrettiği yolları sunacak. Bu uygulama ile yılda yaklaşık 100 milyon araç kazasının önüne geçilebileceğini vurgulayan Google, ileriki haftalarda özelliğin platformda yer alacağını da belirtti.

Kaynak: t24

“Nasipse Adayız” filmine Belgrad’dan ödül

Ercan Kesal’ın aynı isimli romanında sinemaya uyarlanan ve geçtiğimiz haftalarda Netflix platformunda yerini alan “Nasipse Adayız” filmi 49. Belgrad Uluslararası Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülüne layık görüldü. Filmin, geçmiş senelerde düzenlenmiş İstanbul Film Festivali, Altın Koza ve SİYAD Ödülleri gibi etkinliklerden en iyi yönetmen, en iyi film, en iyi kurgu dalında farklı ödülleri de bulunuyor.

Kaynak: kültürservisi

Friends Renunion

90’ların sevilen dizisi Friends, geçmişten gelen hayranlarını ve yeni izleyicilerini Netflix platformunda bir araya getirdi. Eskimeyen diziler listesinde yer alan Friends’in başrol oyuncuları yeniden bir araya geldi ve “Friends Renunion” olarak ilk fragmanını yayınladı. Oyuncuların yeni halleri izleyicileri şaşkınlığına uğratırken duygusal sahnelerle de nostalji rüzgarına kapılmamıza neden oluyor. İçeriğin 27 Mayıs’ta HBO Max’de yer alması planlanıyor.

Friends: The Reunion | Official Trailer | HBO Max

Kaynak: hollywoodreporter

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 3-7 Mayıs 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!