Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 15-19 Mart 2021

En güncel wellness haberlerini ve trendlerini siz değerli Uplifers okuyucularımız için derledik. Wellnes dünyasında neler olduğunu öğrenmek, yeniliklerden haberdar olmak istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz:

2021’in en iyi sağlık ve wellness uygulamaları

Mashable, 2021’in ilk çeyreğindeki dönemde tüm dünyada en çok kullanılan sağlık uygulamalarının Nike Training Club, Flo Period Tracker & Calendar, SleepCycle, MyFitnessPal, The Pattern, WOOP, Calm, Insight Timer, Headspace, Stoic olduğunu söylüyor. Devam eden pandemi sürecinde de kullanabileceğimiz, bu konuda bize kendimizi daha iyi hissettirecek, işlerimizi planlamamıza, takip etmemize yardımcı olacak, egzersiz ve zinde kalma konusunda yol gösterebilecek bu uygulamaları yüklemediyseniz bir şans verebilirsiniz. İçeriğini beğendiğiniz ya da size en çok yardımcı olacağını düşündüğünüz bir veya birkaç tanesini indirip denemeye başlayabilirsiniz. Küçük bir detay daha; burada yer alan Headspace ve Calm uygulamaları, aynı zamanda Harvard Medical School‘un da meditasyon için önerdikleri arasında. Deneyip kendinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Pandeminin uyku ürünlerine etkisi

Son 12 ayda ipek yastık kılıflarından, ağırlıklı battaniyelere; rahatlatıcı ürünlerden, neredeyse tüm uyku malzemelerine kadar ciddi bir satış artışı görüldü. Pandeminin de varlığıyla etkileri artan finansal bozukluklar, yoğun stres, iş & ev hayatı düzeni, değişen rutinler ve yaşam tarzı gibi birçok sebep uyku kalitesinin bozulmasında rol oynayan önemli faktörler. Hal böyle olunca, insanlar da çareyi uyku kalitesini artıracak ürünler satın almakta buldu. 2019 yılında 79 milyar dolarlık bir değere sahip olan uyku ürünleri sektörünün 2030 yılına doğru 163 milyar dolara ulaşabileceği de tahminler arasında.

İlginizi çekebilir: Uykuya kolaylıkla ve sakin bir zihinle geçebilmeniz için 3 öneri

Gelecek ve genetik kodlar

İnsan ırkı kalıcı olarak kodlanabilir mi?

Berkeley’li biyokimyacı Jennifer Doudna, insan genomunu düzenlemeyi mümkün kılan yeni bir teknolojinin icat edilmesine yardımcı oldu. CRISPR adı verilen bu sistemi DNA’yı düzenleyebilen bir araç yaratacak şekilde uyarladılar. Bu yeni biyoteknoloji, ciddi ahlaki soruları gündeme getirse bile, ölümcül virüsleri yenme ve genetik hastalıkları tedavi etme olasılığı sunuyor.

Haber ile ilgili daha detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz.

Arçelik Kahve Belgeseli

Kokusuyla, tadıyla, enerjisiyle, sohbetiyle çoğu insanın karşı koyamadığı güzellik: Kahve! Gün içinde gerek keyiften gerek yorgunluktan sarıldığımız o dolu dolu fincanların hikayelerini merak ettiniz mi? Arçelik’in Youtube Kanalı için Okan Bayülgen ile birlikte çektiği, izlerken zamanın nasıl akıp gittiğini fark etmeyeceğiniz bir Kahve Belgeseli: “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar”. Latte hepimiz için daha tanıdık bir isim peki ya “Red Eye”? İzlerken sürpriz konukların keyifli sohbetlerine tanıklık edecek, kahveli hikayelerini dinleyecek ve daha izlemeyi bitirmeden “Bir kahve yapayım.” diyeceksiniz. Mis kokulu bir içerik, kesinlikle izlerken hissedeceksiniz.

“Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” Bir Kahve Belgeseli

Garnier “Yeşil Güzellik” girişimini başlattı

Bugün, çevre, sürdürülebilirlik, sağlık gibi konular geçmişte olduğundan çok daha büyük bir öneme sahip. Değişen çevresel şartlar, tüketicilerin beklentisi, doğaya saygı gibi koşullar bir araya geldiğinde atılacak adımlar da ona göre şekilleniyor. Garnier, hayvanların denek olarak kullanılmasından, ürünlerinin içeriğine; ambalajlarından, kullanılan enerji kaynaklarına kadar büyük bir değişimin içinde: “Green Beauty”. Yeşil Güzellik olarak çevrilen bu kavram ile Garnier, 2o25 yılına kadar:

 • Sıfır plastik yaklaşımıyla her yıl yaklaşık 37000 ton plastiğin kullanımının önüne geçmeyi,
 • Tüm ürünlerinin paketlerini yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir yapmayı,
 • Bitki bazlı sürdürülebilirlik anlayışı ile ürün içeriklerini oluşturmayı,
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.

Dileriz bu adımlar diğer markalar için de yol gösterici olur.

Kaynak: thecsrjournal

Mucizevi Balsam: Egyptian Magic

Geçmişten gelen güzellik olarak da bilinen “Egyptian Magic”, evlerde daha çok zaman geçirip kendimize, cildimize daha fazla zaman ayırdığımız şu dönemde yeniden popülerliği ile gündemde. Kullanan kişilerin artan olumlu yorumları ile yeniden yaygınlaşan bu karışım neredeyse tüm cilt problemleri için çare niteliğinde. Egzemadan akneye birçok cilt sorunu için kür özelliği taşıyan bu iksir, zeytinyağı, bal, propolis, polen, arı sütü gibi ürünleri içeren yapısıyla sizi şaşırtsa da etkileri kesinlikle denemeye değer olduğunu gösteriyor. Temizlenmiş bir cilde uygulamak en önemlisi. Denemek isteyenler için işte tarifi:

Malzemeler:

 • ½ kap zeytinyağı
 • ½ yemek kaşığı balmumu
 • 1 yemek kaşığı çiğ bal
 • 1 çay kaşığı arı propolisi
 • ½ yemek kaşığı arı sütü
 • 1 çay kaşığı arı poleni

Hazırlanışı:

 • Zeytinyağı ve balmumunu mikrodalgaya girebilecek bir kaba alın.
 • Erimeleri için mikrodalgaya koyun.
 • 20 saniye aralıklarla karıştırarak tamamen eriyip erimediğini kontrol edin.
 • Eriyip homojen bir karışım haline geldiğinde soğuması için yaklaşık 5 dakika bekleyin, fakat sertleşmesine izin vermeyin.
 • Ayrı bir kapta balı, propolisi, ara sütünü ve polenini karıştırın.
 • Bir elektrikli mikser veya karıştırıcı yardımıyla bal karışımı ile yağ karışımını birleştirin ve tamamen opak, kremsi bir yapı alana kadar karıştırmaya devam edin.
 • Kullanmak için bir kaşık ayırıp kalanını buzdolabına koyun.
 • Parmaklarınız yardımıyla yavaşça uygulayın.
 • Eğer saç maskesi olacak kullanacaksanız yaklaşık 1 saat bekletebilirsiniz.

Kaynak: Hello Glow

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 8-12 Mart 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!