Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 12-16 Nisan 2021

Biz evlerimizde kalmaya devam ederken Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ediyor. Gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için derlediğimiz wellness haberlerine bakmak isteyebilirsiniz. En güncel wellness haberleri ve güncel wellness trendleri için yazımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar.

İspanya’da sahil sınıfları

Kulağa rüya gibi geliyor değil mi, sahilde ders yapma fikri? Okulların kapanması durumu Türkiye’de olduğu gibi İspanya’da da çocukları zorlayan bir durum oluştururken İspanya’nın Los Nietos bölgesinde öğretmenler ve çocuklar sıralarını sahile taşıyarak dalgalar eşliğinde derslere katılıyor. Zaman zaman rüzgardan uçuşan kağıtlarını yakalamakta zorlansalar da çocuklar da öğretmenler de sahilde ders yapmaktan oldukça keyif aldıklarını belirtmişler.

Kaynak: Reuters

Fotoğraf: Reuters

30 milyon doz BioNTech aşısı

Covid-19 ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gelecek aşıların müjdesini verdi. Mayıs ayında da gelmesini beklenen aşı sayısının biraz daha az olacağını ama Haziran ayında gelen aşıların artacağını belirtti. Koca, Haziran ayında Türkiye’ye en az 30 milyon doz BionTech Covid aşısı gelmesinin beklendiğini açıkladı.

Kaynak: bbc

Daha uzun yaşam için daha yeşil alanlar

Doğaya hasret kaldığımız  ve evlerimizde sıkça zaman geçirdiğimiz şu dönemde belki de içimizi sıkan o duygunun karşılığı biraz yeşillik özlemidir. The Lancet Planetary Health’de yayınlanan bilimsel araştırmanın sonuçları yeşil alanlara yakın yaşayan kişilerde erken ölüm riskinin azaldığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, “bitki örtüsü indeksi” kullanarak değerlendirmelerini yaptı. Daha yeşil alanlar 1 puan alırken, kayalık ve kumlu yerler 0 ile puanlandırıldı. Yürütülen çalışmada, aynı zamanda yeşil alanların zihinsel sağlığın, bağışıklığın ve metabolizmanın gelişimi ile de ilişkili olduğu bulundu.

Kaynak: thehappybroadcast

Kadıköy Belediyesi’nden “Atıksız Yaşam Hareketi”

Geçtiğimiz yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Feneryolu Atıksız Yaşam Pazarı’nda yerel üreticinin ürünlerinin yer aldığı “Dükkan”ın açılışı ile “Atıksız Yaşam Hareketi”ni hayata geçiren Kadıköy Belediyesi, bu sene de atıksız yaşam çalışmalarına devam etti. Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi’nin merkez binasında bulunan yemekhaneden çıkan meyve-sebze atıklarını toplayarak komposta dönüştürdü. Dokuz ay boyunca toplanan atıklarla 60 kiloluk kompost elde edildiği açıklandı. Elde edilen kompost, zengin bir gübre olarak Kadıköy’ün yeşil alanlarında kullanılacak.

Kaynak: yeşilgazete

Hindistan’da “Kumbh Mela” ile rekor vaka sayısı

Hindistan’da 12 yılda bir düzenlenen, dünyanın en büyük dini organizasyonu olarak kabul edilen “Kumb Mela Festivali”, Hinduizm geleneklerinde önemli bir yere sahip. Kumbh Mela Festivali’nin kutlamalarında yıkanmak için Ganj Nehri’ne giren Hindular, ülkedeki Covid sürecini olumsuz etkiledi. Yaklaşık 650 bin kişinin nehre girmesinden sonra Covid vakaları ciddi oranda artış gösterdi. Ülkede hastanelerin yetersiz kaldığı ve oksijen kıtlığı yaşandığı belirtildi.

Kaynak: bundle

Netflix’te yeni yerli yapım

Gelecek hafta Netflix, Türk yapımı bir filmi daha ağırlayacak. Kara mizah türünde yerli bir film olan “Nasipse Adayız”, İstanbul’da ilçe belediye başkanı olmak için uğraşan bir adamın trajikomik çabalarını anlatıyor. Başkan olmak için her yolu denemeye kararlı olan Doktor Kemal, büyük gün geldiğinde hiç beklenmeyen olaylarla karşı karşıya kalır. Bakalım, zorlu sürecin içinden çıkabilecek mi?

Nasipse Adayız Fragman / Trailer

Kaynak: Netflix

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 5-9 Nisan 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!