Wellness haberleri: Üniversiteli girişimcilere destek, Spotify’ın Blend özelliği, Filenin Sultanları, Netflix’te yeni içerikler ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Akbank’tan “Genç Bakışlar” Yarışması

Akbank Kısa Film Festivali kapsamında 20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplamaya ve bu alandaki üretimleri teşvik etmeye yönelik yeni bir yarışma başlıyor. 21 -31 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 18.Akbank Kısa Film Festivali Genç Bakışlar yarışma bölümü için son başvuru tarihi 24 Aralık 2021 Cuma.  Yarışma sonucunda “Genç Bakışlar En İyi Film” olarak seçilecek eserin yönetmeni Akbank Sanat tarafından; 10.000 TL ile ödüllendirilecek. Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: akbanksanat

Maske kullanımı uyku kalitesini etkiliyor

Covid-19, hastalığın bulaşmasını önlemede en etkili yöntemlerden biri olan maske kullanımını beraberinde getirdi. Uzun süreli maske kullanımı özellikle burun tıkanıklığı yönünden sıkıntı yaşama potansiyeli olan kişileri açığa çıkardığını belirten Yataş Uyku Kurulu Üyesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Sezim Şafak, bu durumun nedenini açıkladı: “Burun tıkanıklığı sebebiyle hastaneye başvuran geceleri nefes alma güçlüğü yaşayan bireylerin sayısında %20 artış gözledik. Öte yandan alerjik riniti olan bireylerin uzun süreli maske takımına bağlı maske içindeki doku ve kimyasal içeriğe karşı alerjik reaksiyonlarının olabilmesi burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi şikâyetlerini de arttırdı. Bu iki önemli faktör neticesinde uykunun kalitesi de maske kullanım öncesine göre belirgin azaldı. Gece kesintisiz uyuyamayan bireylerde baş ağrısı ve yorgun kalkma oranları arttı.”

Kaynak: yatasbedding

İnsan yaşamına uygun yeni bir gezegen “Hycean” 

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları dünya dışı yaşamı arama çalışmalarında Güneş sisteminin dışına çıkarak “Hycean” adını verdikleri yeni bir gezegen türü keşfetti. Dünya’dan 2 buçuk kat daha büyük olduğu ve  % 90’ı sıcak okyanuslarla kaplı bu gezegenlerde uzmanlar, ilk hayat belirtisini 2-3 yıla kadar tespit edebileceklerini umut ediyor.

Kaynak: pozy

Red Bull’dan üniversiteli girişimcilere destek

Red Bull Basement, üniversiteli girişimcileri destekleyerek kampüs hayatını değiştirecek projelerini geliştirmeleri için fırsat tanıyor. Öğrencilerin, kampüs deneyimini ileri götürmeyi amaçlayan, teknoloji odaklı çözümü olan fikir ve projelerini anlattıkları bir dakikalık video ile başvuru yapması bekleniyor. Jüri üyelerinin değerlendirmelerinin ardından Türkiye Finali’nin kazananı proje, bu yıl Türkiye’de gerçekleşecek Red Bull Basement Dünya Finali’ne davet edilecek. Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: redbull

Filenin Sultanları yarı finalde

Filenin Sultanları yarı finalde! Çeyrek finalin en son karşılaşmasında Polonya ile oynayan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, rakiplerini 3-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi. Avrupa Şampiyonası’nda başarıdan başarıya koşan A Milliler, yarı finalde Sırbistan-Fransa karşılaşmasının galibi olan Sırbistan ile 3 Eylül Cuma akşamı karşı kaşıya gelecek.

Kaynak: bbc
Fotoğraf: milliyet

Netflix’te eylül ayında yeni içerikler

Netflix’te eylül ayının rüzgarları esmeye başladı. Yeni ay, yeni başlangıçlar derken Netflix’te en sevilen dizilerini eylül ayı içerisinde ağırlamaya hazırlanıyor. La Casa De Papel 5.sezonunun ilk 5 bölümü ile, Lucifer 6. ve son sezonu ile ve Aşk 101, uzun zamandır beklenen 2.sezonu ile seyircileriyle bulaşmak için gün sayıyor. Çok sevilen bu dizileri şimdiden listelerinize eklemeyi unutmayın.

La Casa de Papel: 5. Kısım İlk 5 Bölüm | Resmi Fragman | Netflix

Kaynak: netflix

Spotify Blend, ortak müzik zevklerini ortaya çıkarıyor

Spotify’ın tüm kullanıcılarına sunacağı Blend özelliği, kullanıcıların ve yakınlarının dinleme geçmişlerinden şarkılar çekerek çalma listesi oluşturacak. Her Blend listesi için eşleşme puanı verilerek kullanıcıların müzik zevklerinin ne kadar uyumlu olduğu ortaya çıkacak.

Kaynak: aposto

Hikayeler LinkedIn’den kalkıyor

Sosyal medyada sıkça görmeye alıştığımız “hikayeler” özelliği, LinkedIn’de beklenilen ilgiyi görmedi. Şirket, kullanıcılarının ilgisini çekemediği gerekçesiyle eylül ayının sonunda hikayeler özelliğini tamamen kaldırıcağını ve platformun kullanım amacına daha uygun video formatları üzerinde araştırmaya devam edeceklerini duyurdu.

Kaynak: mediacat

Neş’e Erdok sergisi Bomontiadada

 Yapı Kredi Bomontiada, 6-19 Eylül 2021 tarihleri arasında Neş’e Erdok’un pandemi süresince ürettiği eserlerden oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, Yapı Kredi Bomontiada Galeri’de her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açılıyor. Hayattan portreler ile iç dünyasını yansıtan otoportrelerin yanı sıra son dönemde yaşanan Filistin, Moria Kampı yangını, sınırların açılması, koronavirüs, İzmir depremi gibi önemli toplumsal meseleler de Erdok’un konuları arasında yerini alıyor.

İlginiz çekebilir: Wellness haberleri: Filenin Sultanları, Bob Ross’un bilinmeyen yaşamı, Tesla’nın yeni robotu ve çok daha fazlası

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!