Wellness haberleri: Tokyo Olimpiyat Oyunları, plastiksiz kargo kampanyası, dünyanın en barışçıl ülkeleri ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Dünyanın en pozitif ve en negatif ülkeleri

2021 Gallup Duygular Anketi’nin sonuçlarına göre Türkiye pozitif duyguların en az görüldüğü ülke olarak listede yerini alırken aynı zamanda da en sinirli ikinci ülke olarak adını yazdırdı. Pozitif duyguların en çok görüldüğü ülke El Salvador olarak kaydedilirken negatif hislerin en az görüldüğü ülke Tayvan oldu. 

Kaynak: bundle

Dünyanın en barışçıl ve mental iyilik hali en yüksek ülkeleri

Küresel Barış İndeksi’ne göre 2021’in en barışçıl ülkeleri açıklandı. Listede yer alan en barışçıl ilk on ülkenin sekizi Avrupa’da yer alırken, en az barışçıl bölgelerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika olduğu ortaya çıktı. Listenin ilk sırasında en barışçıl ülke olarak İzlanda yer alırken, onu 2. sırada Yeni Zelanda, 3. Sırada Danimarka takip ediyor. Benzer bir araştırmada daha İzlanda sırasını bozmayarak  Reykjavik şehri ile dünyanın mental iyilik düzeyi en yüksek ülkelerinde birinci sıraya yerleşiyor. Reykjavik şehrini Bern ve Helsinki takip ediyor. Türkiye ise ne yazık ki listede yer almıyor.

Kaynak: positivenews

Tokyo Olimpiyatları’ndan güzel haberler

23 yaşındaki milli boksör Busenaz Sürmeneli, rakibini 5-0 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Kadın boksunda olimpiyat madalyasını garantileyen ilk Türk sporcu olarak tarihteki yerini aldı. Voleybol branşında B grubunda yer alan Türkiye ise  ilk maçında son Olimpiyat şampiyonu Çin ile karşılaştı. Filenin sultanları 3-0 biten maçta, 1. seti 21-25, 2. seti 14-25, 3. seti 14-25 kazandı.

Kaynak: bbc
Fotoğraf: ntv

Plastiksiz kargo kampanyası

Ekolojik Yolum’un yazarı Gözde Özbey, çevre kirliliğine ciddi anlamda sebebiyet veren en önemli etmenlerden biri olan plastik kirliliğinin önüne geçmek amacıyla “Plastiksiz Kargo İstiyoruz” kampanyasını başlattı. Online alışverişlerin artışı ile kargo poşetleri ve ambalajların bu kirliliği daha da artırması sebebiyle e-ticaret sitelerinin kargo paketlerini plastik kullanmadan göndermeleri umut ediliyor. Kampanyaya destek olmak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Kaynak: changeorg

Genç çalışanlar ve iş ortamı araştırması

Büyük şirketler yıllardır iş yerlerinde eğlenceli bir ortam yaratmak için düzenlemeler yapıyor; Google çalışanlarına gurme yemekler, masaj seansları sunarken; Facebook, iş yerlerine video oyunları, oyun salonları, hatta kuaför hizmeti bile ekliyor. Fakat, yeni yapılan bir çalışma, tüm bunlardan bağımsız olarak 35 yaşın altındaki genç çalışanların iş ortamlarından asıl beklentilerinin “daha saygılı bir ortam” olduğunu ortaya çıkarıyor. 

Kaynak: fastcompany

Yaşlılıkla gelen hafıza kaybı önlenebilir

Cambridge ve Leeds Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada bilim insanları, yaşlanmanın neden olduğu hafıza kaybının genetik tedaviler ile önüne geçirebileceğini gösterdi. Araştırmacılar, yaşlanan fareler, kondroitin 6-sülfat miktarını yeniden oluşturabilen bir viral vektör ile tedavi edildi, hafıza ve öğrenme yeteneğinin öncesinden daha iyi bir düzeye ulaştığını keşfettiler. İnsan beyninin kemirgenlerdekiler ile aynı olduğunu bu nedenle insanlarda ortaya çıkan hafıza kaybının iyileştirilmesinde ve alzheimerın etkilerinin azaltılmasında umut olacağı vurgulandı.

Kaynak: pozy

Spotify’dan podcastlere kolay erişim

Spotify, abonelerinin ücretli podcast yayınlarını kendi uygulaması üzerinden dinleyebilmesi için adım attı. Spotify kullanıcıları, Acast, Memberful, Supporting Cast, State, The Motley Fool, Der Spiegel ve Vox Media gibi podcast aboneliklerini Spotify hesaplarına bağlayabilecek ve oradan dinleyebilecekler.

Kaynak: theverge

Evcil hayvan ürünleri satışında artış

Gittigidiyor alışveriş sitesinin Mart 2020-Haziran 2021 verilerine göre evcil hayvan ürünleri kategorisindeki ürünlerin satışında artış yaşandı. Mediacat, yayınladığı haberde evcil hayvan sahiplerinin yüzde 43’ünün kuş, yüzde 21’inin kedi, yüzde 14’ünün balık ve yüzde 13’ünün köpek sahibi olduğunu belirtti.

Kaynak: mediacat

Netflix: İyi ki Yapmışım

Duayen sanatçı Metin Akpınar’ın hayatını ele alan ilham verici belgesel İyi ki Yapmışım, Netflix’te. Kadrosunda Demet Akbağ, Nevra Serezli, Ferhan Şensoy gibi ünlü usta sanatçıları da barındıran içerik samimi tavrı ile içinizi ısıtmayı başaracak.

Kaynak: netflix
Fotoğraf: iksv

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: Cam Ahtapot, Clubhouse-TED iş birliği, Brand Week İstanbul ve çok daha fazlası

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!