Wellness haberleri: Orman yangınlarında son durum, Twitter ve Whatsapp’tan yenilikler, Türkiye Raporu ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Orman yangınlarda son durum

Bir haftayı aşkın bir süredir süregelen, rüzgarın etkisiyle şiddetini, etki alanını artıran orman yangınlarında söndürme ve soğutma çalışmaları devam ediyor. Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan termik santrale kadar ilerleyen yangın, 11 saat sonra söndürüldü. Bölge halkı çıkarma gemisi ile tahliye edildi. Öte yandan İspanya’dan ve Ukrayna’dan gönderilen yangın söndürme uçakları çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Tüm yangınların söndürülerek ormanlarımızın eski yeşil günlerine kavuşması tek umuduz…

Kaynak: ntv

Tokyo Olimpiyatları’ndan güncel haberler

Okçulukça Türkiye’nin ilk altın madalyası 22 yaşındaki milli sporcu Mete Gazoz’dan geldi. Boks branşında kadınlar 69 kiloda Hindistanlı rakibini yenen Busenaz Sürmeneli adını finale yazdırdı. Yine boks branşında 51 kiloda yarışan Buse Naz Çakıroğlu, yarı finale yükselerek olimpiyat madalyasını garantiledi. Bir diğer müjdeli haber artistik cimnastik paralel bar kategorisinde finale çıkan Ferhat Arıcan’dan geldi. Milli sporcu üçüncü olarak Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyasını elde etti. Öte yandan, çeyrek finallerde Güney Kore ile karşı karşıya gelen A Milli Kadın voleybol takımımız karşılaşmayı 3-2 kaybederek olimpiyat oyunlarına çeyrek finalde veda etti. Tüm milli sporcularımızı göstermiş oldukları üstün başarıdan dolayı tebrik ediyoruz.

Kaynak: bbc

Türkiye Raporu: Son 10 yılda neler değişti?

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 8–12 Temmuz 2021 tarihlerinde Türkiye çapında yapılan anket çalışması sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların Türkiye’nin adalet, insan hakları, ekonomi, politika, eğitim, geçim rahatlığı ve demokrasi konularında 10 yıl öncesine göre “daha kötü” veya “çok daha kötü” durumda olduğunu düşündüklerini ortaya çıktı. Elde edilen sonuçlar, 2020 verileri ile karşılaştırıldığında memnuniyetsizlik duygusunun daha geniş bir kitleye yayılmış olduğu belirtildi.

Kaynak: turkiyeraporu

Apple ve Google’dan radikal karar

Apple, aşı karşıtı kişilerin kullandığı sosyal medya ve flört uygulaması Unjected isimli uygulamayı yanıltıcı bilgilerin paylaşılması nedeniyle App Store’dan kaldırdığını açıkladı. Benzer bir adım da Google tarafından atıldı. Google, uygulamanın içerisindeki yanlış bilgi içerikli gönderilerin silinmesi için iki hafta süre verdiklerini, aksi halde uygulamayı Google Play Store’dan da kaldıracaklarını belirtti.

Kaynak: aposto

Twitter’dan yeni adımlar

Yanlış ve yalan haberlerle mücadele etmek için Reuters ve AP ile çalışacağını açıklayan Twitter, ilk kez haber platformlarıyla işbirliği yaptı. Şirketin amacı, haber kaynaklarından aldığı verilerle platformunda yayınlanan yanlış haberleri kaldırmak. Twitter, aynı zamanda görüntü kırpma algoritmasındaki hataları belirlemek ve düzenlemek için ödüllü bir program düzenleyeceğini ve 500 ile 3500 dolar arasında bir para ödülü vermeyi planladıklarını da belirtti.

Kaynak: techcrunch

Hayvan dostlarımıza destek: “Helpimal” uygulaması

Sokak hayvanlarına yardım etme amacıyla çalışan Helpimal uygulaması, şimdi de konum özelliği ile orman yangınlarında zarar gören hayvanlara destek olmak için harekete geçti. Siz de etrafınızda yardıma ihtiyacı olan hayvan dostlarımıza destek olmak isterseniz uygulamayı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: aposto
Fotoğraf: webrazzi

Covid hapı mümkün mü?

Covid-19 ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları dünya çapında hız kazanmışken bilim insanları da yeni araştırmalar üzerinde çalışmaya devam ediyor. İsveç’in en büyük bilim parklarından biri Medicon Köyü‘ndeki bir laboratuvarda çalışan Ingemo Andersson isimli kimyager, aşının toz hallerinden geliştirdiği inhaler ile insanların evlerinden çıkmadan ve bir sağlık çalışanına ihtiyaç duymadan Covid aşılarını kolayca olabileceklerini düşünüyor. Küçük, pratik olması ve soğuk zincire duymaması nedeniyle inhalerların kolayca tedarik ve dağıtımlarının sağlanabileceği düşünülüyor.

Kaynak: bbc
Fotoğraf: bbc

“Whatsapp”tan yeni bir özellik

Whatsapp, kullanıcılarına özel hayatlarını koruma konusunda daha fazla söz hakkı vermek için yeni bir özellik üzerinde çalıştığını belirtti. Bu haftadan itibaren kullanıcılarının sadece bir kez görüntülenebilen video ve fotoğraf gönderebileceklerini, sonrasında ise gönderilen video veya fotoğrafın kaybolacağını ve telefonun hafızasına kaydedilmeyeceğini açıkladı.

Kaynak: tomsguide

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: Tokyo Olimpiyat Oyunları, plastiksiz kargo kampanyası, dünyanın en barışçıl ülkeleri ve çok daha fazlası

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!