Wellness haberleri: Mars ve Ay’da tarım için hazırlıklar, kahvenin faydalarına ilişkin güncel araştırma, iklim krizi ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Mars ve Ay’da tarım için hazırlıklar

Nasa ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi Mars ve Ay’da tarım yapabilmek için Antartika gibi bölgelerde çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar sayesinde çiftçiye ihtiyaç duymadan otonom seraların kurulabilmesi planlanıyor. İklim krizi nedeniyle tarıma uygun alanların azalması gıda kıtlığı tehlikesini beraberinde getirirken bu seralar ile güneş ışığı ve verimli toprak olmadan da sebze üretiminin mümkün olduğu ortaya çıkıyor.

Kaynak: aposto

Kahve, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor

Fazlasıyla sevilen ve tüketilen kahve, birçok araştırmaya konu olmaya devam ediyor. İngiltere’de yürütülen ve BMC Public Health Dergisi’nde yayınlanan güncel bir çalışma, kahve tüketiminin kronik karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya çıkardı. 10 yıl boyunca takip edilen 495.585 kişiden toplanan verilere göre, kahve içenlerde kronik karaciğer rahatsızlıklarının oluşma olasılığı %21 azalırken, %49 oranında da karaciğer rahatsızlıklarının sebep olduğu ölüm riskini düşürdüğü belirtildi.

Kaynak: healthline

Avrupa ülkelerinden bazıları kömürden vazgeçecek

16 Avrupa Ülkesi, 2030 yılına kadar kömürden çıkma taahhüdü verdi. Belçika (2016), Avusturya (2020), İsveç (2020), Portekiz (2021), Fransa (2022), Birleşik Krallık (2024), Macaristan (2025), İtalya (2025), İrlanda (2025), Yunanistan (2025). Kuzey Makedonya (2027) Danimarka (2028), Finlandiya (2029), Hollanda (2029 sonu), Slovakya (2030) ve İspanya (2030)’nın yer aldığı bu kervanda Türkiye ise yerini almadı. Listedeki ülkeler, havanın hızla kirletilmesine sebep olan kömürlü termik santrallerini ve kömür madenlerini kapatacaklarını belirtirken Kömürün Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal) Kampanyacısı Duygu Kutluay, “Türkiye de kömür kullanımındaki ısrarını bırakmalı.” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Kaynak: yesilgazete

IKEA’ dan aşk koltukları

Herkesin kendini evinde iyi hissetmesi ve kişiliğini yansıtması gerektiğini düşünen IKEA, Kanada’da LGBTQ+ topluluğunu “Aşk Koltukları” ile onurlandırıyor. 10 farklı koltuktan oluşan seri, ilhamını farklı cinsel kimlikleri temsil eden 10 bayraktan alıyor. Her bir tasarım, farklı aşk hikayelerini içinde barındırıyor. Hikayeleri merak ediyor ve okumak istiyorsanız sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ikea

Dünyanın ilk hava temizleyen oyun alanı

Dünyaca bilinen burun spreyi markası Otrivin, dünyadaki çocukların %93’ünün oyunlarını hava kirliliğine sahip alanlarda oynadığını belirterek harekete geçti. Kreatif ajans Saatchi & Saatchi ile birlikte Varşova’da dünyanın ilk hava temizleyen biyo-teknolojik oyun alanı olan AirBubble’ı yarattı. Hava kirliliğinin çocukların üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlayan proje kapsamında geliştirilen AirBubble’da çocuklar ne kadar çok oyun oynarsa, içerisinde bulunan algler sayesinde hava o kadar iyi temizleniyor.

Kaynak: Mediacat
Fotoğraf: mediacat

İklim krizine karşı fotoğraf yarışması

Avrupa Çevre Ajansı’nın (AÇA) fotoğraf yarışması “Climate Change PIX”, katılımcılarını dünyamızı saran iklim krizinin etkilerini ve buna karşı tepkimizi sunmaya davet ediyor. İklim değişikliğinin doğa üzerindeki etkileri, toplum üzerindeki etkileri, iklim değişikliği için toplumsal çözümler ve bireysel eylem olarak olarak dört kategoride gerçekleşecek yarışma için 1 Ağustos’a kadar fotoğraf gönderimleri kabul ediliyor. Kazanana ise 1000 euro nakit ödül bulunuyor. Yarışmanın sayfasını incelemek isterseniz internet sitesine tıklayabilirsiniz.

Kaynak: europa

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: İklim krizine karşı karbon ayak izi etiketleme ve yenilenebilir enerji dönemi, gölgeli rotalar için Cool Walks ve çok daha fazlası

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!