Wellness haberleri: İklim krizine karşı karbon ayak izi etiketleme ve yenilenebilir enerji dönemi, gölgeli rotalar için Cool Walks ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Cool Walks: Barselona’da sıcaklık haritası

İklim krizinin etkilerinden kaçınmak için geliştirilen “Cool Walks” uygulaması ile, Barselona’da insanlar gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayacak gölgeli rotayı keşfedebiliyorlar. Uygulama, yolu uzatsa da güneşten kaçınmalarını sağlayacak alternatif rotalar sunuyor. Ayrıca, kullanıcıların serinlemek için güzergahlarında bulabilecekleri çeşmeler ve güneşten korunma yerleri de uygulamanın içinde yer alıyor.

Kaynak: yesilgazete

Ikea ve Rockfeller’dan yenilenebilir enerjiye destek

Ikea ve Rockfeller Vakıfları gelişmekte olan ülkelerde yenilebilir enerjiyi desteklemek için 1 milyon dolarlık bir fon oluşturacaklarını belirtti. İki vakfın da eşit miktarda katkıda bulunacağı fon için Nijerya, Hindistan, Etiyopya gibi ülkelerdeki yenilebilir enerji programlarına açılmadan önce uluslararası kalkınma ajanslarından yaklaşık 10 milyar dolarlık ek kaynak sağlanması planlanıyor.

Kaynak: dailysabah

Birleşik Krallık’tan karbon ayak izi etiketleme

Carbon Trust (Birleşik Krallık Karbon Vakfı), tüketicilerin karbon salınımı ile ilgili bilinçlenmelerini sağlamak ve farkındalıklarını artırmak için ürünlerin üzerine karbon ayak izi miktarını belirten ibareler koymak istiyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde iklim kriziyle savaşta önemli bir adım atılabileceği düşünülüyor.

Kaynak: aposto

25. Aydın Doğan Ödülü sahiplerini buldu

Aydın Doğan Vakfı’nın her sene kültür, sanat, edebiyat ve bilim dallarında ulusal, uluslararası başarıya ulaşmış kişileri ödüllendirmek için verdiği “Aydın Doğan Ödülü”ne bu yıl bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin layık görüldü. Ödülün bu sene sağlık alanında verilmesinin sebebini, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu, “Covid-19 aşısını geliştirmek için yaptıkları ilham verici ve benzersiz çalışmalar” olarak açıkladı.

Kaynak: pozy
Fotoğraf: haberturk

Yeni kahve akımı: Biscoff Latte

Geçtiğimiz dönemde oldukça popüler olan TikTok akımı “Dalgona Kahvesi”nden sonra yeni bir kahve akımı daha karşımızda: Biscoff Latte. “7amcoffeeclub” isimli bir TikTok kullanıcısının yarattığı bu tarif kısa zamanda viral olmayı başararak herkesin denediği bir kahve oldu. Başrolünde Biscoff kremasının yer aldığı tarif, espresso, süt, krema ve buzun birleşmesiyle ortaya çıkıyor.

Kaynak: vogue
Fotoğraf: countrybean

Netflix’te yeni içerik: “Acı Kiraz”

Türk yapımı bir drama filmi olan “Acı Kiraz” hayata tutunmaya çalışan farklı kültürlerden gelmiş insanları, lösemi hastası oğlunu kurtarmak için her yola başvuran acılı bir babayı ve herkesi etrafında toplayan kiraz ağacının hikayesini konu alıyor. Etkileyici ve çarpıcı sosyal olaylar ile dolu “Acı Kiraz” 2 Temmuz’da Netflix’te seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Acı Kiraz | Fragman

Kaynak: Netflix

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: Aşılamada son durum, sosyal medya platformlarında yenilikler, Arsuz Lalesi’nin keşfi ve çok daha fazlası

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!