Wellness haberleri: Aşılamada son durum, sosyal medya platformlarında yenilikler, Arsuz Lalesi’nin keşfi ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Aşılamada son durum

Geçtiğimiz günlerde hızla artan aşılama oranına, SGK’ya kayıtlı tüm çalışanlar da eklendi. Çeşitli meslek ve yaş gruplarına daha önceden uygulanmayan aşılar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre bugün itibariyle 35 yaş ve üzerine de uygulanacak. Aynı şekilde üniversitelerin 13 Eylül tarihinde açılmasının planlanmasına bağlı olarak, tüm üniversite öğrencilerinin bu tarihten önce aşılanmasının hedeflendiği de belirtildi.

Kaynak: aposto!

Almanya’da bir Burger King restoranı 1 ay boyunca sadece vegan ürünler satacağını duyurdu

Dünyanın en büyük fast food restoran zinciri Burger King, Köln’deki bir şubelerinde sadece bitkisel bazlı et ürünü satacaklarını açıkladı. Köln şehrindeki açılacak şube için alınan bu karar, sadece 7-11 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olacak. 

Kaynak: Web Tekno
Fotoğraf: Green Queen

Amanos Dağları’nda yeni bir endemik tür

Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım ile Aksaray Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mehtap Tekşen, Amanos Dağları’nda farklı olduğunu düşündükleri ters laleyi incelediler. Konu ile ilgili hazırladıkları makaleyi uluslararası hakemli bir dergiye gönderdiler. Bilim dünyasına kazandırılan bu bitkiye “Arsuz Lalesi”; bilimsel adıyla “Fritillaria arsusiana Yıldırım&Tekşen” denildi.

Kaynak: pozy
Fotoğraf: pozy

Japon girişimciden görme engellilere özel elektronik düzenek

Japonya’da yaşayan bir girişimci, görme engelli akrabasını trafik kazasında kaybettikten sonra görme engelliler için ayakkabıya yerleştiren bir elektronik düzenek tasarladı. Düzenek, ayaklara verdiği titreşimlerle kişiyi yönlendiriyor ve yanlış yöne giderse onu uyarıyor.

Kaynak: pozy
Fotoğraf: ntv

Twitter’dan yeni bir özellik daha

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ın kullanıcılarına sunacağı yeni bir özellik üzerinde çalıştığı iddia edildi. Şirketin ilettiği bilgilerde, kullanıcıların çoğunun istenmeyen sohbetlerden rahatsız olduğu; istemeseler de farklı sohbetlere isimlerinin yazıldığı ve bunun sıkıntıya sebep olduğu belirtildi. Bu nedenle, kullanıcıların istemedikleri sohbetlerden kendilerini çıkarabilecekleri bir uygulama olmasının planlandığı aktarıldı. Henüz konsept aşamasında olan bu fikir ile ilgili gelişmeler merak konusu.

Kaynak: ntv

WhatsApp, gizlilik konusuna yanıt getirdi

Geçtiğimiz dönemlerde değişen gizlilik kurallarıyla kullanıcılarının endişe duymasına sebep olan WhatsApp, konu ile ilişkili soru işaretlerini ve karışıklığı gidermek için başlattığı bir kampanyayı duyurdu. WhatsApp Marka ve Tüketici Pazarlama Direktörü Eshan Ponnadurai, kullanıcılar için gizliliğin ne kadar önemli olduğunu bildiklerini, yazdıklarını kimsenin okumadığını ve mesajların uçtan uca şifreleme ile korunduğunu da dile getirdi.

Kaynak: mediacat

Spotify’tan bir yenilik daha: Greenroom

Clubhouse uygulamasına rakip bir uygulama olan, ses temelli iletişim platformu Greenroom, Spotify’ın yeni uygulaması olarak yayınlandı. Greenroom’da kullanıcılar spor, müzik, kültür gibi farklı konulardaki sohbetlere katılabilecek. Uygulamaya Spotify hesabı ile direkt kayıt olunabileceği gibi, Spotify hesabı olmayanlar da kullanılabilecek. Şu an için sadece İngilizce dilinde olacak platforma ilerleyen zamanlarda dil seçeneklerinin eklenmesi de Spotify’ın gündeminde.

Kaynak: webtekno
Fotoğraf: mediacat

Netflix: “Workin’ Moms” yeni sezonu yayında

Eğlenceli, komik, zaman zaman da hüzünlü olayları barındıran, çalışan annelerin karşılaştıkları zorlukları, aile yaşantılarını, iş ile özel hayatlarını dengede tutabilme çabalarını konu alan, Netflix’in sevilen orijinal içeriklerinden biri olan Workin’ Moms dizisi yeni sezonu ile Netflix’te.

Season 5 trailer | Workin' Moms

Kaynak: Netflix

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: Buzullardan üzücü haber, Ulusal Belgesel Yarışması’nın kazananları, geri dönüştürülmüş terlikler ve çok daha fazlası

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!