Wellness haberleri: Buzullardan üzücü haber, Ulusal Belgesel Yarışması’nın kazananları, geri dönüştürülmüş terlikler ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz haberleri inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Kuzey Kutbu’ndan 2040 yılı uyarısı

Küresel ısınmanın getirdiği olumsuz şartlar ile yüzleşmek zorunda kalan dünyada buzullar ciddi tehlike altında. Bilim insanları, Kuzey Kutbu’nda yaptıkları çalışmalar sonucunda buzulların düşünülenden iki kat daha hızlı erimeye başladıklarını öne sürüyor. Bu hızlı erime devam ederse 2040 yılına kadar bölgedeki bazı buzulların tamamen eriyeceğine ve bunun sonucunda aşırı iklim olaylarının yaşanılacağına dikkat çekiyorlar.

Kaynak: ntv

40. İstanbul Film Festivali belgesel ödülleri sahiplerine kavuştu

Belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek için İstanbul Film Festivali’nin organize ettiği Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu sene 9 film yarıştı. Nazlı Bulum, Engin Erden gibi tanıdık isimlerin jürisinde yer aldığı yarışmada Türk Sineması’ndan Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği “Anima”, En İyi Belgesel Ödülü’nü alırken, En İyi Kısa Film Ödülü’ne de Serhat Karaaslan’ın yönettiği “Suçlular” filmi layık görüldü.

Kaynak: vogue

1 saat erken uyumak depresyon riskini düşürüyor

JAMA Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan güncel bir araştırma, her gün normalden 1 saat erken uyumanın depresyon riskini düşürdüğünü ortaya çıkardı. Uzun yıllar süren ve binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, uyku süresi aynı kalmak koşuluyla uyku saatinden 1 saat önce yatağa girmenin depresyon riskini %23 azalttığını gösteriyor. 1 saat erken yatmak depresyon riskini%23 azaltırken, yaklaşık 2 saat erken uyumanınsa bu riski %40’a kadar düşürebildiği belirtiliyor.

Kaynak: sciencedaily

Brezilya sahillerinde plastikten dönüşen parmak arası terlikler

Brezilya’da yeni başlayan bir çalışma sayesinde denizlere bırakılmış plastik atıklar parmak arası terliklere dönüştürülüyor. “Ocean Refresh” şirketinin kurucusu Bernardo Pedroso, kendini denizlere, okyanuslara adayan ve ülkesini çok seven biri olarak sahillerde biriken çöpleri haftada 2 kez topladıklarını ve ekonomik durumu kötü ülkelerde terliğe erişimi olmayan kişiler için plastik terlikler ürettiklerini dile getirdi. 2022 yılına kadar 2 milyon plastik atığın terliğe dönüştürülmesi de şirketin hedefleri arasında.

Kaynak: euronews

Opera sanatçılarından tavuklara klasik müzik konseri

Antalya’da yaşayan veteriner Doğan Subaşı, kendi kurduğu, 1000 tavuktan oluşan çiftliğinde tavukların kümeste stresli olduğunu ve bunu gidermek için çalışmalara başladığını belirtti. Konu ile ilgili Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel’e danışarak onun hazırladığı klasik müzik repertuvarını tavuklarına dinletmeye başladı. Klasik müziğin tavuklarda olumlu etki yarattığını ve son 2 ayda yumurta veriminin %10 arttığını dile getirdi.

Kaynak: pozy

Lupin’in yeni sezonu Netflix’te 

Geçmişin karanlık yönlerini aydınlatarak babasının intikamını almak için büyük bir soygun girişiminde bulunan boşanmış, tek çocuklu, kalbi kırık bir adamın maceralarını konu alan Netflix’in sevilen içeriklerinden Lupin’in yeni sezonu Netflix’te.

Lupin Part 2 | Official trailer | Netflix

Kaynak: Netflix

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: Güncel bitkisel beslenme araştırması, deniz salyasında son durum, kademeli normalleşme ve çok daha fazlası

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!