Wellness haberleri: Güncel bitkisel beslenme araştırması, deniz salyasında son durum, kademeli normalleşme ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz haberleri inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Deniz salyasının etkileri giderek artıyor

Bir süredir Marmara Denizi’ni kaplamış olan deniz salyası (müsilaj) esaret alanını gittikçe genişletiyor. Denizin üstü kadar altını da kaplayan müsilaj, Marmara Denizi’ne acı çektiriyor. Atıklardan kaynaklanan deniz salyası, biyoçeşitliliği de tehdit ediyor. Ağlarının pislik içinde kaldığını ve uzun günler boyunca temizlemekle uğraştıklarını söyleyen balıkçılar da balıkçılığın bitme noktasına geldiğinden endişe ediyor.

Change.org’da başlatılmış olan Marmara Denizi’ni kurtarma kampanyasına katılmak için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: ntv
Fotoğraf: sozcu

Kademeli normalleşme başladı

Tam kapanma döneminin sona ermesiyle Covid-19 ile mücadele kapsamında kademeli normalleşme dönemine geçildi. 1 Haziran tarihinde başlayıp haziran ayı boyunca sürdürülecek olan önlemlerde haftaiçi ve cumartesi günleri akşam 22.00’den sonra dışarı çıkma yasağı uygulanacak, restoran ve kafeler 07.00-21.00 arasında normal servis, 21.00-24.00 saatleri arasında ise paket servis yapabilecek. Pazar günleri tüm gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak ve bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar 10.00-17.00 arasında hizmet verebilecek.

Kaynak: icisleri

Günde 2 porsiyon meyve tip 2 diyabet riskini düşürüyor

Endokrin Topluluğu’nun Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınladığı güncel bir araştırma, günde 2 porsiyon meyve tüketen kişilerin yarım porsiyondan az meyve tüketenlere oranlara %36 oranında daha az tip 2 diyabete yakalanma ihtimallerinin olduğunu ortaya çıkardı. Aynı bulguların meyve suları için bulunamadığı belirtilen çalışma, meyvelerinin bütün olarak tüketilmesinin olumlu bir fark yarattığının altını çiziyor.

Kaynak: sciencedaily

Bitkisel bazlı beslenme ve fast food zincirinden ilham verici girişim

Meyve tüketimine benzer, beslenme alışkanlıklarına ilişkin bir araştırma daha yürüten Endokrin Topluluğu, bitkisel bazlı beslenen kişilerde kalp hastalıklarının görünme olasılığının %1o oranında azaldığını belirtti. Meşhur fast food zincirlerinden biri olan Burger King ise müjdeli bir haber verdi. Bitki bazlı menüler ortaya çıkarmak için yıllardır çalışan Burger King, Almanya’nın Köln kentinde kısa süreliğine hizmet vermeyi planladığı ilk etsiz şubesini açacağını bildirdi. Bu girişimin diğer yeme-içme zincirlerine de ilham vererek bitkisel bazlı beslenmeye ilişkin olumlu tutumların artmasını umut ediyoruz.

Kaynak: veganfoodandliving

Kaynak: sciencedaily

Spotify ve Storytel’den ilham verici iş birliği

Spotify, sesli kitap koleksiyonunu genişletmek için sesli kitap platformu olan Storytel ile ortaklığa imza attı. Spotify kullanıcıları uygulama üzerinden Storytel’in sesli kitaplarına erişebilecekler ve hesaplarını bağlayabilecekler. Kaynaklarını geliştirmeyi ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen Spotify’ın yaptığı bu iş birliğinden henüz hangileri olduğu belli olmayan 25 ülkedeki kullanıcılar faydalanabilecekler.

Kaynak: techcrunch

Atiye’nin yeni sezonu yolda

Yayınlanmaya başladığı tarihten itibaren büyük ilgiyle takip edilen ve devamının gelip gelmeyeceği merak edilen sürükleyici dizi Atiye, 3.sezonu ile 17 Haziran tarihinde Netflix’te izleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor. İnsanlığın sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’de çekilen dizi sır dolu gelişmeleri ile sevenlerini ekran karşısına kilitlemeyi başarıyor.

Atiye 3. Sezon | Fragman | Netflix

Kaynak: Netflix

“Gözünü Yumma” kampanyası son

Kademeli normalleşme girişimlerinde yasaklar kapsamında kalan sanat etkinlikleri için yeteri kadar destek görmediklerini ve sanatlarını icra edemediklerini belirten sanatçılar “Gözünü Yumma” isimli bir kampanya başlattılar. Kampanyada sahnelere sahip çıkılması ve sanatçıların ekonomik destek alabilmeleri talepleri yer alıyor.

Kaynak: Aposto
Fotoğraf: yesilgazete

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 24-28 Mayıs 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!