Wellness haberleri: Hayvan Hakları Yasası, İstanbul Belgesel Günleri, iklim krizi ve çok daha fazlası

Dünya, tüm değişiklik ve yenilikleriyle dönmeye devam ederken gündemi yakalamak, yeniliklerden haberdar olmak, wellness trendlerini hayatınıza dahil etmek istiyorsanız sizin için ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz wellness haberlerini inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Hayvan Hakları Yasası komisyonda

Yürürlükteki hayvanları koruma kanunu caydırıcı olmaması ve hayvanlarda ayrımcılık yapması nedeniyle uzun zamandır eleştiriliyordu. Kamuoyunun beklentisinde olan ve yasalaşması beklenen yeni hayvan hakları kanunda hayvanların eşya statüsünden çıkarılarak canlı olarak değerlendirildiği ve sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın kapsayıcı bir yapıda olduğu belirtildi. Konu ile ilgili detayların ilerleyen günlerde netlik kazanması bekleniyor.

Kaynak: aposto

DOCUMENTARIST 14. İstanbul Belgesel Günleri

2008 yılından beri gerçekleşen ve 14 yıldır belgeselciler için başarılı bir buluşma adresi olan DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, Türkiye’nin tek belgesel film festivali olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Seyircisiyle yüz yüze buluşmadan önce dokuz belgesellik ödüllü filmler seçkisini çevrimiçi izlemeye sunan Documentarist 14. İstanbul Belgesel Günleri, 6-11 Temmuz tarihlerinde mekanlarda yerini alacak. Detaylı bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: documentarist

İzlanda’da haftada 4 gün çalışma denemeleri

İzlanda, çalışma günlerini haftada 4 güne düşürerek yaptığı denemeden başarılı sonuçlar alındığını bildirdi. Ülke nüfusunun %1’ine denk gelen 2500 işçi ile yapılan denemede işçilere çalıştıkları saatler azaltılsa da ücretleri aynı şekilde ödendi. Araştırmanın sonucunda bazı iş yerlerinde verimin artığı gözlemlenirken bazılarında aynı kaldığı kaydedildi. Umuyoruz ki, bu uygulama diğer ülkeler için de mesai saatlerinin düzenlenmesinde yol gösterici bir fikir olur.

Kaynak: bbc

The Healthy Map uygulaması

Fortnite ve Carrefour’dan geleceğe yönelik iş birliği: The Healthy Map. Süpermarket zinciri Carrefour, en çok takip edilen oyunlardan biri olan Fortnite ile iş birliği yaparak karakterlerin sağlıklı beslenerek enerjilerini ve reflekslerini geliştirebildiği bir harita projesi ortaya çıkardı. Proje, oyuncuların sağlık puanlarını alacakları sağlıklı yiyeceklerle artırabilecekleri bir içerik sunuyor. Aynı zamanda, gelecekte Carrefour’da olması planlanan elektrikli şarj istasyonları, organik tarlalar gibi yeniliklere dair de ipuçlarını barındırıyor.

Kaynak: mediacat
Fotoğraf: mediacat

Finlandiya’da iklim krizi

İklim krizi etkileri dünyanın dört bir yanını sarmışken Finlandiya’dan da üzücü bir haber geldi. Finlandiya’nın en kuzeyinde bulunan Laponya’da sıcaklıkların 33.6 dereceye kadar ulaştığı bildirildi. Bu durum, son 107 yılın en yüksek sıcaklık değeri olarak kaydedildi. Uzmanlar, iklim krizinin etkilerinin giderek daha da kötü bir hal alacağından korktuklarını belirtirken bu sıcaklık artışının Avrupa ve Kuzey Amerika ile de bağlantılı olduğunu belirttiler.

Kaynak: yesilgazete

Netflix’te yeni içerik: A Simple Favor

İzleyecek yeni bir şeyler arayışında olanlara önerimiz: Netflix’te yeni yeri almış etkili bir film olan “A Simple Favor” (Küçük Bir Rica). Gizem dolu ve sürükleyici içeriği ile Blake Lively, Anna Kendrick gibi başarılı oyuncuların yeteneklerini birleştiriyor. Bekar bir annenin sır dolu geçmişinin zengin ve başarılı bir başka annenin planları ile karışıyor. Aniden ortadan kaybolan kadının bulunması için uğraşırken ortalık daha da karışıyor. Soluksuz izleyeceğiniz A Simple Favor, sizi ekran karşısına kilitlemeyi başaracak.

A Simple Favor (2018 Movie) Official Trailer – Anna Kendrick, Blake Lively, Henry Golding

Kaynak: netflix

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri: Mars ve Ay’da tarım için hazırlıklar, kahvenin faydalarına ilişkin güncel araştırma, iklim krizi ve çok daha fazlası

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!