Verimli uyku uyuyup mutlu uyanmak için uygulayabileceğiniz yöntemler

Sağlıklı ve deliksiz uyku uyuduğumuz gecelerin ertesinde, günlerimizin çok daha verimli ve enerjik geçtiğinin hepimiz farkındayız. Uykunun zihin ve beden üzerindeki faydaları ise saymakla bitmiyor. Yeterli miktarda ve verimli uyku uyumak hastalıklara karşı vücut direncinizi artırır, gün içinde yaptığınız işlere daha kolay odaklanmanızı sağlar, enerjinizi artırır, hayatınızı düzene sokar, daha kolay ve dinç uyanmanızı sağlar ve psikolojik olarak dinlenmiş ve huzurlu hissettirir. Verimli uyku yaşam kalitenizi ne kadar yükseltiyorsa, verimsiz ve yetersiz uyku uyumak da hayatınızı bir o kadar olumsuz etkiliyor. Peki verimli uykular uyuyamamanızın nedenleri neler?

Dikkat dağınıklığı, fazla düşünmek, endişe duymak, oda sıcaklığının fazla sıcak ya da fazla soğuk olması, kötü beslenme alışkanlıkları ve düzensiz bir yaşam, uykunuzdan alacağınız verimin önüne geçebiliyor. Ancak tüm bunları basit birkaç yöntemi hayatınıza adapte ederek düzeltmeniz mümkün. Uplifers olarak “mışıl mışıl” uyumak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik.

Uyku kalitenizi artırmak için teknolojiden faydalanın
Hello Sense Akıllı Çalar Saat, uyku-uyanıklık döngünüzü ölçümleyerek en az zorlanacağınız anda sizi uyandırıyor.

Verimli ve sağlıklı bir uyku için uyuduğunuz alanın sıcaklığı, nem oranı, aydınlatması ve hava kalitesi gibi pek çok önemli unsur var. Ne var ki tüm bunları tek başınıza kontrol etmek, algılamak ve çözüm bulmak pek mümkün değil. Bu noktada yardımınıza teknoloji koşuyor. Hello Sense’in Akıllı Çalar Saat’i bu kontrollerin her birini sizin için yapıyor. Ayrıca uyku-uyanıklık döngünüzü ölçümleyerek en az zorlanacağınız anda sizi uyandırıyor.

Bitkisel çayların dinlendirici ve iyileştirici özelliklerinden yararlanın
Bilim insanları tarafından hazırlanan reçetesiyle hiçbir uyarıcı içermeyen Herby Sleep Tea, yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir.

Akşam yemeğinden sonra kahve, çay gibi kafein içeren içecekler tüketmek, uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bunun yerine tüketeceğiniz bitki çayları, günün yorgunluğunu üzerinizden atmanıza, vücudunuzun gevşemesine ve zihninizin sakinleşmesine yardımcı olur. Bilim insanları tarafından hazırlanan reçetesiyle hiçbir uyarıcı içermeyen Herby Sleep Tea, yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan Mayıs Papatyası, rezene, Melisa, böğürtlen yaprağı, lavanta, portakal yaprağı, pasiflora (Çarkıfelek Çiçeği), Roybos, tarçın, limon otu, portakal ve portakal çiçeği aromalarıyla gün sonunda hem lezzeti hem de sakinleştirici etkisiyle sizi uykuya hazırlar.

Bedeninizi aktif kullanın ve zaman kontrolü yapın

Daha az hareket ettiğiniz, bedeninizi fazla kullanmadığınız günlerin sonunda uyumak için yatağınıza yattıktan sonra bedeniniz istemsiz bir şekilde hareket etmek isteyebiliyor, zihnen çok yorgun olsanız da bedeniniz enerjik hissedebiliyor. Bu yüzden gün içinde yarım saat dahi olsa, egzersize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Yoğun bir hayatınız varsa, her zaman spor salonlarına zaman ayırmak mümkün olmayabiliyor. Eğer evinizin yakınlarında rahatlıkla koşabileceğiniz yerler varsa yarım saatlik bir koşuya çıkın, evde kolay uygulayabileceğiniz egzersizleri deneyin ya da bir yerden bir yere giderken yürümeyi tercih edin.

Çoğumuz, başımızda bir kişisel koç olmadığı zaman ya da hangi hareketleri ne sıklıkla, ne zaman yapmamız gerektiği hakkında bir fikrimiz olmadığında motivasyonumuzu kaybedebiliyoruz. Böyle zamanlarda akıllı saatlerden yararlanarak hem zaman kontrolü yapabilir hem de egzersizleriniz için aradığınız motivasyonunuzu kolunuza taktığınız saatte bulabilirsiniz. Garmin’in Fenix Chronos HR saati, size formunuz ve uyguladığınız egzersizlerdeki mevcut durumunuz hakkında bilgi verirken, dakika başına düşen kalp atış hızınızı ve kalp atış değişkenliğini söyler. Ayrıca Fenix Chronos HR, açık hava navigasyon özelliğiyle, açık havada yaptığınız aktivitelerde en yakın arkadaşınız olur.

Meditasyonla kafanızdaki düşüncelerden ve endişelerinizden arının
Eğer meditasyon yaparken sizi yönlendiren bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız ücretsiz Türkçe meditasyon uygulaması Longi Meditasyon App’ten faydalanabilirsiniz.

Kimileri meditasyonu sabahları uyandıktan hemen sonra yapmayı tercih ediyor, kimileriyse gece yatmadan önce. Bizim önerimiz hem sabah hem akşam meditasyon yapmanız olsa da, uyku problemi yaşıyorsanız, uyumadan önce 10-15 dakikalık bir meditasyon seansı gün içinde biriken stresten ve kafanızda dolanan düşüncelerden arınmanıza yardımcı olur. Eğer meditasyon yaparken sizi yönlendiren bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız ücretsiz Türkçe meditasyon uygulaması Longi Meditasyon App’ten faydalanabilirsiniz. Oldukça kolay uygulayabileceğiniz farklı seans uygulamalarıyla ve pek çok farklı ses seçeneğiyle Longi Meditasyon App, yatağa girmeden önce vücudunuzu ve zihninizi rahatlatacak ve kolayca uykuya dalmanıza yardımcı olacak.

Uykusuz gecelerinizi sonlandıracak, başınızı yastığınıza koyduğunuz anda uykuya dalmanıza yardımcı olacak tüm bu ürünlere Uplifers Wellness Shop’tan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uykusuzluk ile savaşınızda etkili bir çözüm: Deepak Chopra uyku meditasyonu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!