Varna’nın “gül”leri Balkanlar’da

Romanya’ya giderken uğradığımız Bulgaristan’a bu sefer kalmak gezmek için döndüğümüzde, komünist blokların devamlılığı ile geçişi çok derin fark edemedik; eğer kendine özgü mimari dokusunu saymazsak.

Konaklayacağımız yer olan Varna’ya vardığımızda denizin varlığı içimdeki kıpırtıları canlandırmaya yetmişti esasında. Ama şehrin içine girip insanlarını gördüğümde bir süreliğine tam bir şok yaşadım denilebilir.

İnsanları mutsuzdu çünkü. Doğduklarına pişmanmış ve doğmalarının sebebi senmişsin gibi bir ruh halleri var. Seni yok sayarak çok net bir şekilde tersleyebiliyorlar. “Denize sahili olan bir şehirde neden böyle bir karakter yapısı ortaya çıkar ki?” dedim. Açıklayamadım. Üstelik gülleri de bir o kadar meşhur olan şehirde… Kıymetini mi bilememişler? Ona da anlam veremedim.

Şoku atlattıktan sonra şehrin sahiline doğru ilerlediğimde, sezonun kapanmış olmasına olan hüsranım ortaya çıktı bu sefer de. Sezonda muhteşem bir gece yaşamı olduğu çok netti zira.

varna deniz kenarı

Gülleri ünlü dediğim üzere… Gül aromalı her şey satan dükkanlarına uğramanızı tavsiye ederim kesinlikle, eğer siz de gül sevenlerdenseniz benim gibi. Güllü kremler, dudak balmları, parfümler, sabunlar, içecekler. Mis kokusunu bir içinize çekin yolunuzun üzerindeyse derim en azından.

bulgaristan güllü bakım ürünleri

Rutin kent keşifleri olarak; merkezin denize olan kıyısındaki büyük şehir parkını turlayabilir, meydandaki katedral ve yine merkezde farklı bir görünüm kazanarak ilgi çekmeyi başaran opera binasını “görmedim” dememek için ziyaret edebilirsiniz.

varna katedral

varna opera binası

Eğer gecenizi huzurlu bir şekilde sonlandırmak isterseniz, kilometrelerce uzanan Karadeniz sahiline nazır bir otel odası seçip gece boyu dalgaların kıyıya bıraktığı sesleri dinlemeli ve pencerenizden ciğerlerinize dolan iyot kokusunu içinize bol bol çekmelisiniz.

varna deniz kenarı otel

Yeteri kadar özgür ruhluysanız (bizim gibi) “gece, karanlık, serin” demeden sahil boyunca bu ambiyansın içinde uzun uzun yürüyebilirsiniz. Hem belki gittiğiniz yolun ucunda bir gece kulübü sizi bekliyordur, kim bilir?

Not: Her birini sezonda yapmalısınız eğer tam anlamıyla verim almak istiyorsanız, benden söylemesi.

Not 2: Eski bir sosyalist ülkenin günümüzdeki kapitalizm izlerine ve komünist dönem bloklarının yanında yarattığı ilginç görüntülerine dikkat ederek, bu farklı dönemleri düşünerek ilerleyebilirsiniz.

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam