Uzun uçuşlara hazırlanmak için 5 sağlıklı yöntem

Kişisel seyahatler veya iş seyahatleri için yapılan uzun uçuşlar sağlığımızı ister istemez etkiler. Uzun uçuşların sağlığımızı olumsuz yönde etkilemesini önlemek için, kendimize bir çeşit seyahat öncesi rutini geliştirmemiz ve jetlag’ın olumsuz etkilerini azaltmamız lazım. Uplifers olarak, zaman bölgeniz neresi olursa olsun, sizi her zaman zinde tutacak ve sağlıklı kalmanızı sağlayacak 5 öneriyi sizinle paylaşıyoruz.

ucus copy

Uçuşunuzdan önceki gece en geç 10.30 ‘da yatın

Eğer uçuş sırasında uyuyacak kadar şanslı olsanız bile, uçakta alacağınız uyunun kalitesi yatağınızda uyuyacağınız uyku gibi olmaz.

uyku

Uçakta almayı umduğunuz herhangi bir canlandırıcı uyku; genellikle arka plan gürültüsü, uçaktaki eğlenceler ve yemek hizmeti tarafından kesilir. İngiltere Uyku Konseyi’ne göre, iyi bir gece uykusu eksikliği, açlık hissini artırarak, şekerli ve karbonhidratlı gıdalar yemeye arzusunu beraberinde getirir. Bundan sakınmak ve gideceğiniz yere dinlenmiş olarak varmak için, bir önceki gece alacağının uykunun kaliteli olmasına çok dikkat edin.

Uçuş gününüzde ya da öncesinde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Koşu, fitness ya da yoga… Yapmayı sevdiğiniz spor hangisi olursa olsun saatler boyu oturmadan ve birden fazla zaman dilimini geçmeden önce, vücudunuzu hareket ettirmek çok önemli. Egzersiz, stresi azaltıp daha fazla kalori yakılmasına yardım etmesinin yanında, jetlag belirtilerini de daha hızlı azaltıyor. Dr. Marry Harrington’un son araştırmasına göre egzersiz, 24 saatlik biyolojik dengenizi yeniden kurarak yeni saat dilimine daha kolay adapte olmanızı sağlıyor.

Uçağa binmeden önce protein ve besin değeri yüksek gıdalar alın

Uçakta yediğiniz çoğu yemeğin hijyenik olmayan koşullarda hazırlanmasının yanında, sunulan gıdalar çok fazla sodyum içerir ve besin değeri açısından zengin değildir. Bu yüzden uçakta alacağınız yemeğe güvenip aç kalmaktansa, uçuş öncesinde mümkün olduğunca sizi tok tutacak, protein ve besin değeri zengin gıdalar tüketin. Izgara balık, bol sebze veya yağsız bir tavuk göğsü uçuş öncesi tüketmek için iyi bir alternatif olabilir.

Yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alın

atıstrıma

Protein, kalsiyum ve demir değeri yüksek besinler, lifli gıdalar, yedi tahıllı ekmekler ve badem ezmesi uçakta yanınıza alabileceğiniz en sağlıklı aperitiflerdir. Kendinize sağlıklı aperitifler seçerek, vücudunuza tam olarak ne tür gıdalar koyduğunuzu ve bedeninizin onları nasıl yakacağını bilirsiniz. Bu yüzden, yanınıza alacağınız sandviç, meyve ve çiğ fındık, fıstık, badem gibi atıştırmalıklar sizi uçuş boyunca zinde tutar ve kaybettiğiniz enerjiyi size geri verir.

Bol bol su için

Uçuş kabinleri genellikle nem açısından fakirdir ve bu da kuru bir cilt, göz ve mukusa sebep olur. Susuz kalmak jetlag etkisini alevlendirir, uçuşta sadece kafeinli ve alkollü içecekler tüketmek ise; vücudunuzun daha fazla susuz kalmasına sebep olur. Uçuş sırasında meydana gelebilecek dehidrasyonu önlemek için, uçuştan önce mutlaka bol su tüketmeye başlayın ve uçuş sırasında da yeterli miktarda su alın. St. John’s Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, uzun süreli uçuşlarda her 5 saatlik dilimde en az 4 bardak su içmemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

Kaynak

Huffingtonpost

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!