Üzgün hissetmek gerçekten kötü bir şey mi?

Üzüntü insana ait 4 temel duygudan biri (diğerleri mutluluk, korku ve tehlike). Üzgün hissetmek son derece geçerli ve kullanışlı bir his, çünkü bizi kendimize başkalarının ve bizim nasıl davranmamız gerektiği konusunda uyarıyor. Burada bahsettiğimiz Lewis Wolpert’in ‘kötü üzüntü’ olarak adlandırdığı depresyon, uzun süreli üzüntü ya da yas değil; daha çok sevdiğimiz biri bize kötü davrandığında, dokunaklı bir durum ya da bir kayıp yaşadığımızda hissettiğimiz acı. Bu tür hisler haftalar sürmez, ancak geçici de değildir. Geçici bir gölgenin duygularınız arasından geçtiğini hissedersiniz.

Bazı insanlar yaşadıkları üzgünlüğü tanımakta, bunu kendilerine ve başkalarına rahatça ifade etmekte zorluk çekebiliyorlar, bunun nedeni ise bazı kültürlerde mutluluk gibi olumlu duyguların daha değerli görülmesi olabiliyor. Oysa insanlar olarak hem kendi ihtiyaçlarımıza, hem de başkalarının ihtiyaçlarına uygun bir şekilde karşılık verebilmemiz için tüm duygulara ihtiyaç duyuyoruz. Üzüntünün kabul edilemez olduğu ve birçok insanın başkalarının üzüntüsüne tanık olmaktan rahatsızlık duyduğu kültürlerde bu duygu sıklıkla öfke ile örtülüyor.

İlginizi çekebilir: Olumsuz duygularınızı ruhunuzun gelişimi için kullanın

üzgün hissetmek
Üzüntünün kabul edilemez olduğu ve birçok insanın başkalarının üzüntüsüne tanık olmaktan rahatsızlık duyduğu kültürlerde bu duygu sıklıkla öfke ile örtülüyor.

Üzgün hissetmek ve altında yatan başka hisler

Bazen de birine duyduğumuz kızgınlığın altında yatan duyguları araştırdığımızda bunun üzgünlük ya da korku olduğunu fark ederiz. Bunu yapmak için kendinize sizi neyin öfkelendirdiğini sorabilirsiniz. Cevaplarınız gerçek duygularınızı açığa çıkaracaktır. Bu şekilde gerçek duygularınıza uygun cevaplar verebileceksiniz.

Üzgün olma hissini bir kez tanımladığınızda kendinizde ya da başkalarında gördüğünüz bu duyguya uygun cevaplar vermelisiniz. Öncelikle, kendinize üzülmeniz için izin verin. Her zaman mutlu ve neşeli olmak zorunda değilsiniz. Eğer üzgün hissediyorsanız hislerinizi keşfedin ve bunları kabul edin. Bir arkadaşınızla konuşmaya, kendi başınıza kalmaya ya da hislerinizi gözden geçirip kabul etmeye ihtiyacınız olabilir. Üzgün hisseden başkalarıysa, onların yanında olmaya çalışın. Ayrıca üzgün hisseden kişiye o sırada neye ihtiyacı olduğunu da sorabilirsiniz. Bazen önceden kendiniz için kabul edilemez olduğunu düşündüğünüz duygular yaşarken yanınızda birinin olması hayli iyi gelebilir.

Üzgün hissettiğiniz konu her ne olursa olsun, bunun insan olmanın bir parçası olduğunu ve bize üzgünlük ile mutluluk arasındaki farkın değerini anlamamızı sağladığını unutmayın. Kendimizin ve başkalarının kırılgan yanlarını tanımak, kazanımlarımızı ve kayıplarımızı anlamak için buna ihtiyacımız var. Kendinizin ve başkalarının hislerini tanımak, çevrenizdekilerle birbirinizi daha iyi anlamanızı sağlayacak. Sahip olduğunuz tüm duygulara sarılın, hatta “zayıf” veya “utanç verici” olanlara bile; çünkü bunlar sadece başka insanların etiketleri. Çünkü hayatı dolu dolu yaşamanızı sağlayan ve en nihayetinde sizi insan yapan şeyler, tam olarak bu hisler.

İlginizi çekebilir: Kendimize söylediğimiz yalanlara son! Yepyeni bir kendim, hoşgeldin

Kaynak: 

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!