Uyurgezerlik ile Obsesif Kompulsif Bozukluk arasında ilişki var mı?

Uyku, Obsesif Kompulsif Bozukluk problemi yaşayan kişiler için oldukça önemli bir meseledir. Çok fazla uyumak, çok az uyumak, uykuya dalmakta ve uykudan uyanmakta problem yaşamak hepsi bozukluğu artıran etmenlerdir.

OKB’li bireylerin yanı sıra, anksiyete ve depresyon problemi yaşayan bireylerde de uyurgezerlik riski artmaktadır. Stanford University’deki araştırmacılar bu rahatsızlıklarla uyurgezerlik arasında bir bağ olduğunu keşfettiler. Peki bu aslında ne anlama geliyor?

uyurgezerlik
Uyurgezerlik sadece uykuda dolaşma anlamına gelmiyor.

Açıkça söylemek gerekirse, uyurgezerlik yalnızca kişinin uykusunda gezmesini gerektirmiyor. Kişi, uyurgezerlik durumunda yatakta ayağa kalkma ve yemek hazırlama, giyinme gibi hareketleri de yerine getirebiliyor. Bazı vakalarda kişiler şarkı söyleyebilmekte, evinden dışarı çıkıp gezinebilmekte, hatta çığlık atıp karşısında biri varmışçasına detaylı bir sohbete girebilmektedirler. Tüm bunlar, non-Rem (derin uyku) denilen uyku döngüsünde yaşanmaktadır.

Uyurgezerlik riskinin artması konusuna geri dönersek, araştırmayı yayınlayan yazarlardan biri olan Profesör Maurice Ohayon bu konuda şunları söylüyor: ‘Hiç şüphe yok ki, geceleyin başıboş dolanma ile belli şartların ilişkisi var, ancak şu anda nedensellik ilişkisini bilmiyoruz. Sağlık durumu uyurgezerliği tetikliyor mu yoksa tam tersi mi? Belki de bu durumun sorumlusu tedavidir.’

Antidepresanlar uyurgezerlik riskini artırıyor

Bu durum aslında tavuk yumurta ikilemine benziyor. Gerçekten de OKB kişinin uyurgezer olmasına sebebiyet verebilir mi? Ya da uyurgezerlik OKB’ye neden olabilir mi? Daha karmaşık bir durum birey antidepresan ilaçlar kullandığı zaman yaşanıyor. Antidepresan kullanan kişilerde uyurgezerlik deneyimi ortalamaya göre daha sık yaşanıyor. Hepimizin bildiği üzere Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörü (SSRI), yani antidepresan ilaçları, OKB tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gerçek suçlu acaba bu ilaçlar olabilir mi?

İlgili yazı: Obsesif – Kompulsif bozukluk

uyku
Gelecekte OKB’nin tedavisinde gerçekleşecek olası gelişmeler sayesinde kişilerin uyku kalitesinde de önemli bir gelişme yaşanacağı söyleniyor.

Henüz bu konu hakkında kesin bir yargıya sahip olamasak da, araştırmalar devam ediyor. Uzmanlar bu noktada uyurgezerlik ile çeşitli hastalıkların potansiyel ilişkisi olduğunu belirtiyorlar, yani eğer uyurgezerseniz, bu durum daha kötü sonuçlara yol açmadan tedavi olmanız gerekiyor.

OKB, uyku ve olası bağlantıları arasında çok fazla bir bilgiye sahip değiliz, ancak gelecekte OKB’nin tedavisinde gerçekleşecek olası gelişmeler sayesinde bu bozukluğu yaşayan kişilerin uyku kalitesinde de önemli bir gelişme yaşanacağını açıkça söyleyebiliriz.

Kaynak:

psychcentral.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!