Uyumanın çok daha faydalı hali: Çıplak uyumak!

Pijamasız mı uyuyorsunuz? Ya da en kaliteli ama sizi boğan pijamalar içinde kendinizi daha rahat hissettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer siz ikincisiyseniz, diğer tarafa geçerek çıplak yatmanız için birçok büyüleyici sebep bulunuyor. Bu, gerçekten size iyi gelecek.

Ten temasıyla oksitoksin

Natürpot (Doğal tedavi uzmanı) Doktor Natasha Turner Huff Post Canada’ya yazdığı bir yazıda, partnerinizin yanında çıplak yattığınızda vücudunuzun kendini iyi hissetme hormonu olan oksitoksini salgıladığını belirtiyor.

Bu hormonun salgılanması tenden tene temas yoluyla oluşup stresi ve depresyonun etkilerini azaltıyor. Aynı zamanda oksitoksin hormonu kan basıncını düşürüyor, bağırsak hareketliliğini geliştiriyor ve bağırsak enflamasyonunu azaltıyor. Dahası, oksitoksin seks hayatınıza da olumlu etki ederek geliştiriyor.

Derin uykuya dalabilirsiniz

çıplak uyumak
Çıplak uyumak vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olarak size deliksiz bir uykunun kapılarını açar.

Belirli tür insomnia’ların (uykusuzluk) vücut sıcaklığındaki dengesizlikten kaynaklandığını biliyor muydunuz? The Los Angeles Sleep Study Institute’nin yaptığı bir araştırmaya göre, bu durum yalnızca uyku döngünüze etki etmekle kalmıyor, aynı zamanda derin uykuya dalmanızı engelliyor.

İlgili yazı: Uyku problemi yaşayanlar için 60 saniyede uykuya dalmayı sağlayan yöntem: 4-7-8 tekniği

Oysa çıplak uyumak, vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Yani çıplak uyumak deliksiz bir uykunun anahtarı olabilir.

Hep genç kalırsınız

anti aging
Natasha Turner, çıplak uyuyarak yaşlanmanın önüne geçebileceğinizi belirtiyor.

Vücut sıcaklığını dengelemek konusundan devam ederesek, Natasha Turner güzellik uykusu için yatağa girdiğinizde, oda sıcaklığının ve vücut sıcaklığınızın çok yüksek olmaması gerektiğinin altını çiziyor. Turner’a göre oda sıcaklığının 21 ˚C’nin altında olması gerektiğini söylüyor. Peki vücut sıcaklığını düşürmenin yolu nedir? Elbette çıplak uyumak!

Natasha Turner, bu koşulları uyguladığınızda vücudunuzun anti-aging hormonu ve melatonin hormonu(vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlayan hormon) salgılayacağını söylüyor .

Kendinizi özgür hissedersiniz

Hiçbir şey giymeyip sadece havayı üstünüze giyerek yatmak kendinizi özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

Size yararı olacak hormonların salgılanmasını sağlarsınız

Giysilerinizle yatağa girdiğinizde ya da kalın yorganların altında uyuduğunuzda, vücudunuzun büyüme hormonu (HGH) salgılamasına engel olursunuz. Bunun anlamı uyuduğunuzda yağ yakamamanız veye uyku zamanı kemiklerinizin, derinizin ve kaslarınızın onarılmasından mahrum kalmanız demektir.

Çıplak uyumak kortisol seviyenizi dengeler ki, bu bağışıklık sisteminizin zayıflamasına, yüksek kan basıncına veya kolesterole, iştahınızın artmasına, uyku düzeninin bozulmasına, libidonuzun düşmesine, şekere ve karbonhidrata karşı arzunuzun artmasına ve adet döneminde kötü hissetmenize karşı iyi gelmektedir.

Kendinize saygınızı geliştirirsiniz

Eğer vücudunuzu beğenmekte zorlanıyorsanız, çıplak uyumak bedeninizle barışık olmak yolunda atacağınız önemli bir adım olacaktır. Çıplak uyumaya alıştıkça, kıyafetsiz görünümünüze alışacaksınız ve belki de aslında ne kadar güzel göründüğünüzü anlayacaksınız.

Kaynak:

huffingtonpost.co.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!