Uykuda yüzleşin: Rüyalar bastırdığınız duygularla yüzleşmek, onları kucaklamak içindir

Kim olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, rüyalarınızın rehberliğine izin verin ve onları takip edin. Her gece uykuya daldığınızda, kendi yansımalarınızı ve zihinden, egodan uzak yanlarınızı rüyanızda görebilirsiniz.

Araştırmalar, anne karnındaki bebeğin rüya gördüğünü kanıtlamıştır. Bu araştırmalara göre, rahimdeki bebeğin, sonrasında tanışacağı dünyaya hazırlanmak için, rüya görmeye ihtiyacı vardır. Hazırlık aşamasıyla, anne karnında başlayan rüyalarımız, bizi geliştirmek, benliğimizi bulmamıza yardımcı olmak için derin düşünmemizi sağlayabilir. Bize zarar verecek olanlarla, besleyecek olanları ayırt etmememize yardımcı olabilir.

Korktuğumuz, kaygılandığımız duyguları uyanıkken bastırabiliyorken, uykudayken onlarla yüzleşme imkanı elde ederiz. İnatla yüzleşmek istemediklerimiz ise aynı yola çıkan farklı kapılar gibi görünebilir rüyalarımızda. Bir İngiliz gazetesinde yayımlanan raporda, uyku ve rüya görmekle ilgili yeni görüşler ortaya atıldı. Bu rapora göre, araştırmacıların çoğu, rüyaların bizim anne karnındaki ilk kayıtlarımızın eseri olduğunu düşünüyorlardı. Fakat rüyalarla ilgili kanıtlar, sadece uyuyan insanların uyandırılmasıyla elde edildiği için, bu tespit için kanıttan bahsetmek mümkün değildi.

Rüya görüp görmediğimizi çoğunlukla hatırlarız. Fakat bunu rüya sırasında yapamayız, tabii lüsid rüya görmüyorsanız. Lüsid rüyada iken, uykuda kalıp, aynı zamanda tamamen bilinçli olmak mümkün. Gackenbach lüsid rüyayı “rüya devam ederken, kişinin rüya gördüğünü bildiği rüya” olarak tanımlar.

Lüsid rüya gören kişilerle, uyku laboratuvarlarında çalışılmış, farklı beyin aktivasyonları gerektiği tespit edilmiştir. Lüsid rüya görmek için, beyin iyi durumda olmalıdır. Lüsid rüyalarda saklı kalan istekler, korkular ve bilincin farkında olunmayan potansiyeli keşfedilebilir.

Kendi yaşadığımız hayatı anlamlandırmak ve farkına varmak için, benliğimizin iki tarafla da ilgilenmesi gerekiyor. Uyanık yaşantımız ve rüya gören tarafımız birlikte yol almalıdır. Rüyalarımızda farkına varmayı seçersek, kendimizi başarılı ve anlamlı hissetmemiz için gereken deneyimler için uyarlarız ya da bu amaçlara ters düşen tarafları ortadan kaldırmaya uyarlarız.

Rüyalarımız onları hatırlamasak bile bizim için önemlidir. Fakat onları hatırlamak için çaba sarf edersek, daha önemli hale gelir.
Şamanlar, hayatla, evrenle ilgili soruları anlamak, kontrol etmek, bu enerjiyi açıklamak ve aydınlatmak için rüyaları kullanırlardı.
Günümüzde rüyalarından faydalanan insan sayısı oldukça azdır. Rüyalar ve uyku süreci bize gerçek benliğimizi bulmaya yardım ederken, içinden çıkamadığımız durumlar, duygular karşısında da destek olmaktadır.

Tüm bunların dışında atalarımızdan bize gelen özellikler ya da hayatımızdaki insanlarla olan kırgınlıkların şifalanmasında faydalanılabilir.

Farkındalıklı rüyalar…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uyku öncesinde şifalanın: Kurban ettiğiniz duygulardan özgürleşmeniz için pratik bir egzersiz

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam