Üretken ve keyifli bir hayat için: Hızlı ve farkında zihin

Problemleri ışık hızında çözmek, saniyeler içinde sıra dışı düşünceler üretmek, bir ayda onlarca kitap okumak… Bunların hepsi harika yetenekler öyle değil mi? Hızlı çalışan bir zihnin muazzam becerileri…

Peki, hızlı olması, her zaman üretken olduğu anlamına gelir mi?

Eğitim sistemimiz problemi en hızlı çözen zihinleri ödüllendirir, iş hayatında daha az sayıda insanın daha fazla iş yapması gerektiğinden çalışanların daha hızlı iş bitirmesi beklenir, modern yaşam hızlı bir tüketim ağı içinde var olur… Tüm bunlar içinde yaşamaya çalışırken giderek hızlanan, daha da çok hızlanan zihinlerimizle raylardan çıkmaya başladığımızın farkında mısınız?

Zihninizin hızlı çalışması, düşünme ve problem çözme yeteneğinin güçlü olduğunu gösterir. Bu çok değerli ve yaşamsaldır. Hızlı çalışan bir zihinle daha kısa sürede daha çok şey yaratabilirsiniz. Ancak farkındalığı yüksek değilse, böyle bir zihin yaşam kalitenizi muazzam ölçüde düşürebilir.

Çağımızın en büyük problemlerinden biridir hızlı çalışan, ancak farkındalığı olmayan zihinler! Bu yazımda, raylardan çıkmaktan yorulmuş ve yaşamının iplerini eline almak isteyenler için zihinlerimizi üretken kılacak önemli ipuçları paylaşıyorum. Hadi başlayalım!

Tabii öncelikle farkında ve farkında olmayan zihin arasındaki ayrımı anlamalıyız…

Hızlı çalışan, ancak farkındalığı gelişmemiş bir zihnin karakteristik özellikleri

1. Dinleme kapasitesi düşüktür: İyi bir dinleyici olmak, dışarıdan gelen bilgiyi filtrelemeden, yargılamadan, analiz etmeden veya değiştirmeye çalışmadan, olduğu şekliyle zihinden içeri alabilme yeteneğidir. Zihniniz çok hızlı çalışıyorsa, ancak farkındalığı gelişmemişse, dinlemek yerine düşünce üretecektir. Zihin, aynı anda hem dinleyip hem düşünce üretemez. Düşünmeye başladığında dinlemeyi bırakacaktır. Dinlemek zenginleştirir. Farkında bir zihin zengindir.

2. Her zaman haklıdır: Hızlı çalışan bir zihin her zaman haklı olmanın bir yolunu bulur çünkü haklı-haksız dilemmasının ötesine geçebilmek için yargısız ve tarafsız bir yerden bakabilmek gerekir. Bunun için alana ihtiyaç duyarız. Bu alanı yaratabilmek için farkındalığı devreye sokmalısınız. Ancak o zaman meraklı bir tavırla olanı olduğu gibi alabilmek mümkün olur ve bu sayede olayı farklı açılardan görebilirsiniz. Özgürlük, haklının ve haksızın ötesidir. Farkında bir zihin özgürdür.

3. Yeni bilgi alırken zorlanır: Zihniniz hızlı çalıştığında çoğunlukla yaşama “Ben zaten biliyorum” tavrıyla yaklaşırsınız. O anda yepyeni bir deneyimle karşılaşmış olsanız da zihin gördüklerini hızlıca bildikleri ile eşleyecek ve size “Burada yeni bir şey yok” cevabını verecektir. Eğer farkındalığınız devreye girmezse, siz orada yeni bir şey olmadığına inanacaksınız. Bu da yeni bilgi ve deneyimlerin zihninize nüfuz etmesini engelleyecektir. Yaşam bir an bile kendini tekrar etmez. Her an yenidir. Yeni, canlılıktır. Farkında bir zihin canlıdır.

4. Kendini kandırmak çok kolaydır: Eğer farkındalığınızı uyandırmazsanız, yaşamı hızlıca kavramlaştıran zihin sizi aslında yanlış olan bir şeyin “kesin olarak doğru” olduğuna ikna edebilir. Siz belki de günlerce ve aylarca o şeyin doğru olduğuna inanabilir, ve hatta arkadaş çevrenizde haftalarca bunun doğruluğunu savunabilirsiniz. Bir an hızla akan zihninizi durdurup konuya farkındalıkla ışık tuttuğunuzda iddia ettiğiniz kadar doğru olmadığını, hatta yanlış tarafları olabileceğini fark edebilirsiniz. Ancak, hızlıca yargılara varan zihniniz sizi çoktan ele geçirmiş ve belki de haftalarca bu yolda sürüklemiştir. Yaşam akışkandır, nüfuz etmek ister. Farkında bir zihin esnektir.

Farkında bir zihnin karakteristik özellikleri

Organize ve temiz olması, anda etkin şekilde çalışabilmesi, öğrenme ve dinleme kapasitesinin yüksek olmasıdır.

Hızlı çalışan zihin bir hediyedir. Ancak, farkındalığı düşük olduğunda size sorunlar çıkartabilir. Hızlı çalışan ve farkındalığı yüksek bir zihniniz olması ise bir Ferrari’niz olması gibidir. Hızla ve konforla kilometrelerce yol alabilir, yaşamda istediklerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yaşamın tadını çıkarmak için daha çok kitap okumaya, daha çok çalışmaya, daha çok diplomaya ya da daha büyük unvanlara değil, aktif ve farkında bir zihne ihtiyacımız var. O zaman, zeki olmanın da daha çok keyfini çıkarabilirsiniz!

Peki ama nasıl olacak bu?

Düzenli meditasyon ile zihinsel farkındalığınızı geliştirebilirsiniz.

Herkes meditasyon yapabilir mi?

Evet! Ancak, meditasyonun da tıpkı kas yapmak gibi düzenli pratikle gelişebileceğini bilmelisiniz.

Neden meditasyon yapamıyorum?

Bazı insanlar meditasyonda bir ışığa çekilip kaybolacağını düşündüğü için korkar ve meditasyonu denemek bile istemez. Bazı insanlar ise meditasyona oturduğunda düşüncesiz kalmaya çalışır. Meditasyon, yok olmak veya düşüncesiz kalmak değildir. Meditasyon, bir köşeye oturup o anda olmakta olanı değiştirmeye çalışmadan, meraklı bir tavırla izleme ve dinleme pratiğidir. Pratiğiniz geliştikçe, meditasyon şekliniz de özgürleşir. Zaman içinde artık bir köşeye oturmadan da meditasyon yapabilir hale gelirsiniz. Arkadaşlarınızla sohbetiniz, bulaşık yıkamak, yemek yemek gibi yaşamın en sıradan aktiviteleri kendiliğinden meditasyona dönüşür. Böylece yaşam kaliteniz günbegün artar ve karşınıza çıkan zorluklarla çok daha kolaylıkla baş edebilir hale gelirsiniz. Yaşam kolaylaşmaz, biz güçleniriz.

Hemen şimdi başlamak ister misiniz?

Size güzel bir haberim var! Tam da bu ihtiyaçtan yola çıkarak hazırladığım Yeni Başlayanlar için Yoga Atölyemin ikincisi 7 Kasım’da başlıyor.

Bu atölyede, beden-zihin ve nefes üzerine çalışacağız. Bu üçlünün nasıl da birbirinden ayrılmaz olduğunu keşfedecek ve onları yaşam kalitenizi artıracak araçlara dönüştürmeyi öğreneceksiniz. İhtiyacınız olan tek şey doğru bilgi & araçlara ulaşmak ve onları etkin şekilde kullanmayı öğrenmektir. Üstelik sandığınız gibi zor da değil!

Bugüne kadar birkaç kez yogaya başladınız, belki nefes pratiğine katıldınız veya meditasyon yapmayı denediniz ama bir türlü olmadı ya da başlayıp sürdüremediyseniz bu atölyeden sonra bu değişecek!

Neden yoga yaptığımızı, meditasyonun ne olduğunu, herkesin meditasyon yapabileceğini kavrayacak, nefesinizle tanışacak ve aklınızdaki kalıplardan özgürleşeceksiniz.

Üstelik, bütün bunları çok keyifli bir öğrenme ortamında eğlenerek ve paylaşarak deneyimleyeceksiniz.
Program detayları, takvim ve kayıt için: http://digdemgirici.com/yeni-baslayanlar-icin-yoga/
7 Kasım’da başlıyoruz. Herkesle birebir ilgilenmek için atölyeyi sınırlı sayıda kontenjan ile açıyorum. Katılmak isterseniz lütfen, en yakın zamanda bana ulaşın.

Özet program takvimi

1.Hafta: Yoganın Temelleri
2.Hafta: Herkes Meditasyon Yapabilir!
3.Hafta: Nefes Hayattır
4.Hafta: Rutinlerin Gücü! (Pratiği nasıl alışkanlığa dönüştürürsünüz? )

Sizden gelenler

Yogayı deneyip de bana göre değil diyerek vazgeçtiyseniz tam da doğru yerdesiniz. Diğdem ile Yeni Başlayanlar için Yoga Atölyesi hem size yogayı sevdiriyor hem de kendinizi keşfetmenizi ve ulaşmadığınız derinliklere ulaşmanızı sağlıyor. Her bir paylaşım çok kıymetliydi.” Gizem, Veri İşleme Asistanı

Programdan çok memnun kaldım. Yoga ile nefes ve beden farkındalığımın arttığı, dolu dolu bir program oldu. Yogaya kendi kendine başlamak isteyip sürekli yarım bırakanlara kesinlikle öneririm.” Hatice, Öğretmen

Aradığım sadece yoga pratiği yapmak değil, anlamını da içselleştirmekti. Bu program tam da bu ihtiyacıma karşılık geldi. Bu arayışta olan herkese öneririm. Diğdem programı tutku ile sürdürüyor ve çok emek harcadığına şahit oluyorsunuz.” Gül, Elektronik Mühendisi

Yoga zihnimde yeni alanlar açmamı sağlıyor. Diğdem’le çalışırken kendimi olduğum gibi hissediyorum. Pozitif tavrı, kişinin özgüveninin pekişmesine yardımcı tutumu, yaratıcılığı bana katkı sağlıyor.” Can, Mimar

Yoga, her seferinde kendimle ilgili başka bir şeyi keşfetmemi sağlıyor. Diğdem’le çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Nasıl yapıyor bilmiyorum ama derste hep, tam o an ihtiyacım olan mesajları veriyor. Hem bedensel, hem de ruhsal dengemi kurmama yardımcı oluyor.” Yasemin, Eğitmen & Biliminsanı

Asla yoga yapmam, uğraşamam diyordum. Diğdem’le çalıştıktan ve faydasını gördükten sonra şimdi her gün yapıyorum.” Zeynep Burcu, Avukat

İlginizi çekebilir: Geleceğiniz için en büyük yatırım: Bugün harekete geçin!

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam