Unutulmaz Türk Dizileri: Gelmiş geçmiş en iyi dizilerle nostaljiye hazır olun

Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin unutulmaz Türk dizileri hala akıllarda! Online platformların hayatımıza girmesiyle dizi izlemek bambaşka bir hal alsa da Türkiye televizyonlarında aynı gece, aynı saatte milyonlarca kişiyi ekran başına kilitlemiş efsane diziler var. Hatta çoğunun üzerimizdeki etkisi öylesine büyük ki halen çarpıcı sahnelerin repliklerine kadar hatırlıyor, bazı karakterler için mutlu olmaya ya da yas tutmaya devam ediyoruz. Gelin zihinlerimizde capcanlı duran, karakterleri adeta hayatımızda tanıdığımız insanlara dönüşen, gelmiş geçmiş en iyi Türk dizilerini birlikte hatırlayalım.

Unutulmaz Türk dizileri: Sıdıka

Sıdıka – 1. Tanıtım

Sıdıka, en iyi Türk dizileri listemizin ilk önerisi. Yaşadığı aileye ve çevreye göre bir tık zeka ve algı fazlasına sahip ev kızı Sıdıka, Atilla Atalay’ın yarattığı mükemmel karakterlerden biri. 1997 yılında hepimizi Show TV ekranlarına kilitleyen bu komik ve zeki kızın eğlenceli maceraları hala dün gibi aklımızda ve yüzümüzde gülümsemeye neden oluyor.

Unutulmaz Türk dizileri: Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi 1. Bölüm Fragman

En çok izlenen Türk dizileri arasında yer alan Ekmek Teknesi’ni eminiz siz de çok iyi hatırlıyorsunuzdur. Orta sınıfın en tatlı mahalleli hallerini, birbirleriyle olan ilişkilerini, doğruyu, yanlışı, sevinci, hüznü, aşkı, nefreti yaşayışlarını izlediğimiz bu dizi, kimi zaman absürd mizaha kaçan diliyle kendini uzun yıllar hepimize seyrettirdi. Tüm mahalleyi bir araya toplayıp icazet veren Heredot Cevdet’ten her mahallede olan ilginç karakter nalbur Ruhi’ye kadar pek çok farklı kişiliğe yer veren Ekmek Teknesi, bu listede yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Unutulmaz Türk dizileri: Bizimkiler

Bizimkiler Fragman

Bizimkiler, hiç şüphesiz tüm Türk dizileri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. Türkiye’nin panoramasını tek bir apartmana sığdırmayı başarmış, her bir karakteri neredeyse birebir tanıdığımız bu kült dizi, 1989’dan 2002 yılına kadar toplamda 15 sezon yayınlandı. Bu 15 sezon süresince, takıntılı yönetici Sabri Bey’den küçük mafya babası Katil’e, işini bilen kapıcı Cafer’den Şükrü’ye kadar her bir karakter canlı kanlı zihnimizde yaşadı. Öyle ki şimdilerde yeni nesil izleyici tarafından bile biliniyor.

Unutulmaz Türk dizileri: Kaygısızlar

Kaygısızlar – Absürt Doktor sahneleri.

Tükenmez Film Gurubu’nun yazdığı ve Kanal D’de yayınlanmaya başlayıp daha sonra Kanal 6 ve Star TV’de ekrana gelmeye devam eden Kaygısızlar, Türk televizyon tarihinin en çok izlenen komedi dizilerinden. Ordulu çapkın Memnun Kaygısız ve eşleriyle aralarında geçen absürd hikayeleri anlatan dizi, dönemin pek çok toplumsal problemini mizah yoluyla aktardığı için son derece önemli bir yapım.

Unutulmaz Türk dizileri: Üsküdar’a Gider İken

Üsküdar'a Giderken 1. Bölüm – FULL BÖLÜM

Sıcak aile dizilerinden biri olan Üsküdar’a Gider İken, boşandıktan sonra annesinin yanına dönen Ayşe, hayatını mutfakta olmaya adamış Erdem ve onun anne babasının etrafında dönüyor. Hikayemiz ailenin küçüğü Erdem’in yurtdışından dönmesi ve ailenin yıllar sonra yeniden bir araya gelmesiyle başlıyor. Aile, kardeşlik, arkadaşlık, komşuluk gibi kavramların tüm sıcaklığını hissettiren dizi Türk televizyonlarının yüzlerde gülümsemeyle izlenen en uzun soluklu işlerinden biri.

Unutulmaz Türk dizileri: Çemberimde Gül Oya

Çemberimde Gül Oya 1. Bölüm – Full Bölüm

Çemberimde Gül Oya da gelmiş geçmiş en iyi Türk dizileri arasında. Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizi, geçmişten günümüze uzanan hikaye yapısı ve başarılı dönem anlatımıyla televizyon tarihimizin en önemli işleri arasında gösteriliyor. 12 Eylül 1980 darbesi sırasında farklı siyasi görüşlere sahip Yurdanur ve Mehmet’in arasında geçen aşk hikayesinin konu edildiği dizi kısa sürse de etkisi hala devam ediyor…

Unutulmaz Türk dizileri: Suskunlar

suskunlar 1.Bölüm Fragman

Konusu itibariyle ilk bölümden itibaren izleyen herkesi ekrana kilitleyen Suskunlar flashback sahnelerle çocukluklarını izlediğimiz bir grup arkadaşın hikayesine odaklanıyor. Birlikte büyüyen bu çocukların talihsiz yaşanmışlıkları ve aralarındaki ortak sır ortaya çıktıkça dizi daha da hareketli bir hal alıyor. Kaliteli prodüksiyonu ve başarılı oyunculuklarıyla Türk televizyon tarihinde iz bırakan dizi unutulmayacak hikayesiyle burnumuzu sızlatmayı başarmıştı. Bu nedenle en çok izlenen Türk dizileri arasında yer alması, sürpriz değil.

Unutulmaz Türk dizileri: Avrupa Yakası

Avrupa Yakası 1. Bölüm – atv

Türk televizyonlarının gelmiş geçmiş en komik karakteri Burhan Altıntop’u hayatımıza kazandıran dizi Gülse Birsel’in yazarlığını, Sinan Çetin’in yapımcılığını üstlendiği bir yapımla karşınızdayız. Her bir karakteri ince ince işlenmiş ve birbirinden arızalı olan, buna rağmen gerçekliklerinden en ufak bir şey kaybetmeyen dizinin mini sahneleri şu an bile internette en çok izlenen videolar arasında. Kısaca gülmek ve kafa dağıtmak için hala çok iyi bir seçenek.

Unutulmaz Türk dizileri: Fi

Fi – 1. Fragman

Fi, sevilen son dönem Türk dizileri arasında yer alıyor. Azra Kohen’in “Fi-Çi-Pi” üçlemesinden senaryolaştırılan dizinin başrolünde Ozan Güven yer alıyor. Seranay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsur ve Büşra Develi gibi iddialı isimleri de kadrosunda bulunduran dizi, aslında aşkın gözleri kör eden ve kötücülleştirebilen tutkusuna yoğunlaşıyor. Entrika sevenlerin ve tutkulu aşkların hikayelerini duymak isteyenlerin bir numarası olan dizi, aslında tam bu nedenlerle listemizde.

Unutulmaz Türk dizileri: Poyraz Karayel

Poyraz Karayel 1. Bölüm Fragmanı

Televizyon dizilerinde fedakar anneler ve çocukları için yaptıkları çok kez konu alınmıştır. Poyraz ve Karayel, bu klasikleşmiş hikayeyi ters yüz edip çocuğu için türlü fedakarlıklar yapan bir babanın hikayesine odaklandığında doğal olarak Türk televizyon dizileri arasında bambaşka bir yere oturmayı başardı. Bir babayla oğulun yürek burkan dramını konu alan dizi içimizi sızlatan sahneleriyle hala aklımızda.

Unutulmaz Türk dizileri: Ezel

Ezel | Ezel Fragman

Tabir-i caizse delikanlılığın tarihi Türk televizyon tarihinde bir çok kez baştan yazıldı. Ancak en etkili hikayelerden biri tabii ki Ezel’in hikayesiydi. Babasının atölyesinde çalışıp sade bir hayat süren Ömer’in askerlik dönüşünde bir cinayete karışmasıyla tepe taklak olan hayatını ve hapiste tanıştığı bilge katil mafya babası Ramiz Dayı ile tanışıp Ezel’e dönüşmesinin konu edildiği dizi, entrikalı senaryosuyla izleyenleri uzun yıllar kendisine hayran bıraktı.

Unutulmaz Türk dizileri: Tatlı Hayat

Tatlı Hayat 1. Bölüm

ABD yapımı “The Jeffersons” isimli sitcom dizisinin Türkiye uyarlaması olan Tatlı Hayat 2001 yılında Show TV’de yayınlanmaya başladı ve 106 bölüm boyunca bizleri güldürmeyi başardı. Başrollerinde Türkan Şoray ve Haluk Bilginer gibi usta oyuncuların bulunduğu dizi, yumuşak başlı eş Türkan Şoray ve onun iş bilir eşi Haluk Bilginer’in ailesiyle ve komşularıyla olan ilişkileri etrafında dönüyor. Türkiye’deki en iyi sitcom denemelerinden biri olan Tatlı Hayat, tatlı hikayesiyle hala akıllarımızda.

Unutulmaz Türk dizileri: Süper Baba

Süper Baba 1. Bölüm

Süper Baba, yıllara göre Türk dizileri dendiğinde ilk akla gelenlerden. Bana bir masal anlat baba, içinde bütün oyunlarım, kurtla kuzu olsun, şekerle bal… Jenerik şarkısıyla bile hafızalarımıza kazınan bu şahane dizi, üç çocuklu yalnız bir baba olan Fikret’in hikayesini anlatıyor. Üç çocuğuna bakabilmek için dişini tırnağına takan ve bu sırada mahallelinin de derdine koşmaya çalışan dürüst ve sempatik Fikret’in yaşadıklarına şahitlik etmek, aslında hepimize çok şey kattı…

Unutulmaz Türk dizileri: İkinci Bahar

İkinci Bahar Dizi Fragman

İşte gelmiş geçmiş en iyi Türk dizileri listemizin en kıymetlisi! Eşi öldükten sonra kızlarını büyütmek için büyük çaba gösteren kibar ve naif bir karakter olan kebapçı Ali Haydar Usta ile gururlu ve dik başlı bir kadın olan Hanım’ın bir araya gelmesi sayesinde şenlikli bir aile dizisine dönüşen İkinci Bahar, Türk televizyonunun adeta mihenk taşlarından biri. Bizleri, uzun bir aradan sonra Şener Şen ve Türkan Şoray’ı televizyon ekranında yeniden izleme şerefine nail ettiği için de yeri oldukça ayrı…

Unutulmaz Türk dizileri: Behzat Ç.

Behzat Ç. Yakında Sadece blutv’de!

Daha tanıtım fragmanıyla gönlümüzde yer eden Behzat Ç. yayınlandıktan sonra da Türk televizyonlarının kült dizileri arasındaki yerini korudu. Hatta dizi, yani Behzat Ç.’nin hikayesi o kadar çok sevildi ki TV’den sinemaya bile taşındı. Kızını kaybetmiş travmatik bir komiserin hikayesiyle başlayan ancak sonrasında çevresindeki ekip arkadaşlarının hikayelerinin de ilmek ilmek işlenmesiyle bizi ele geçiren dizi, gelmiş geçmiş en iyi polisiye dizilerinden biri.

Unutulmaz Türk dizileri: Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun Yakında Exxen'de | EXXEN

Unutulmaz bir diziden öteye geçip bir fenomene dönüşen Leyla ile Mecnun Türk televizyonlarının en absürd sahneleriyle bizi tanıştıran, görüp görebileceğimiz en değişik yapımlardan biriydi. Her bir karakterinin ayrı telden çaldığı, şahsına münhasır halleriyle kendilerine hayran bıraktığı Leyla ile Mecnun tıpkı Avrupa Yakası gibi hala internette en çok izlenen dizilerden biri olmaya devam ediyor. Üstelik güzel haber şu ki, yakında birebir aynı kadro ve yepyeni bölümlerle Exxen’de bizlerle buluşacak.

İlginizi çekebilir: Son dönem Türk dizileri: Tüm platformlardan en sevilenler ve dikkat çekenler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!