Unuttuğunuz şeyleri hatırlamanın ilginç formülü: Kamera sesi

Herkesin anılarını hatırlamakla ilgili birbirinden ilginç yöntemleri vardır ve bunlar çoğu zaman ilginç bir şekilde işe de yarar. Mesela şöyle düşünelim: Saç maşanızı kullandınız ve evden çıktınız. Yol boyunca aklınızda arka arkaya sorular dönmeye başlar. “Maşanın fişini prizden çekmiş miydim? Evet, çekmiştim. Emin olamadım, ya çekmediysem? EVET ÇEKTİM!” Kendimize soru sorup jet hızıyla bunu yanıtlar ve aynı hızda kendimizi yalanlarız. Durum böyle olunca eve dönmeyi bile göze alıp gerekli kontrollerimizi yaparız.

Unuttuğunuz şeyleri hatırlamanın ilginç formülü: Kamera sesi

Unutkanlıklar peşimizi bırakmaz ama herkesin kendisine göre çözümleri vardır. Bunun en ilginç ama etkililerinden biriyse Michelle Woo’nun bulduğu yöntem. Saç maşasıyla ilgili sorun yaşayan Woo, kendisine bir yöntem geliştirerek bu tarz unutkanlıkların üstesinden gelmeyi başarmış. Formülüyse bir hayli ilginç: Kamera sesi.

Michelle Woo yöntemini şöyle anlatıyor: “Ne zaman saç maşamı şarjdan çeksem kameranın ‘klik’ sesini duymak için bir fotoğraf çekerim. Ya da sadece parmağımı şıklatarak bu sesi çıkarırım.” Yani bir şeyi yaptıktan sonra kendinize bir ses belirleyip sonrasında da bu sesi tekrar çıkarırsanız o an yaptığınız şeyi hatırlamanız çok daha kolay bir hal alıyor.

 

Kaynak
lifehacker.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!