Unutkanlığa yepyeni bir çözüm: Görsel hafıza

Günümüzde hem iş alanında hem de sosyal hayatta en önemli problemlerden biri unutkanlık olarak görülüyor. Bazı psikologlar önemli şeyler hatırlamanız adına kendiniz için ‘yapılacaklar listesi’ hazırlamanızı öneriyor. Ayrıca hatırlamanız gereken şeyi başka bir ipucuyla bağlantılayıp kullanma size yardımcı olabiliyor. Hatırlamanız gereken şey için parmağınıza ip bağlamayı buna örnek olarak verebiliriz.

görsel hafıza
Yeni araştırmaya göre, yolda giderken bir ipucu belirlemek yani görsel hafızanızı devreye sokmak bir şeyi hatırlamanıza yardımcı oluyor.

Psychological Science’da yayınlanan ve Harvard ve Pennysylvania Üniversitesi’nden Todd Rogers ve Katherine Milkman’in yürüttüğü yeni çalışmaya göreyse, yolda karşılaşacağınız herhangi bir şeyi ipucu olarak belirlemenin hafızanızda yüzeye çıkmasını istediğiniz bilgi konusunda size yardımcı oluyor. Örneğin; her gün yoldan geçerken önünden geçtiğiniz şekerci dükkanını gördüğünüzde, grip aşısı olmanız gerektiğini kendinize hatırlatırsanız, bu durum grip aşısı olmanız gerektiğini kolaylıkla hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Rogers ve Milkman, bu metodun hatırlatıcı notlar almaktan daha etkili olduğunu vurguluyorlar.

İlgili yazı: Hatırlamak istediğiniz anılarınızı kaydedebilmeniz mümkün

Bunu kanıtlamak içinse 5 farklı deney yapıyorlar. İlk deneyde 87 katılımcı öğrenciye eğer belli bir noktadan 1 tane ataş almayı hatırlarlarsa, aşevine onların adına 1 dolarlık bağış yapılacağı söyleniyor. Bu noktada deney sırasında öğrencilere, onların okulda görebilecekleri bir noktaya hatırlatıcı olarak bir fil heykeli konacağı söyleniyor. Fil heykeli konan grubun neredeyse %75’i ataş alırken, fil heykeli konmayan diğer grupta bu oran %45’te kalıyor.

Başka bir deneyde ise hatırlatıcı olarak kahve dükkanının tezgahına pelüş oyuncak konuyor ve peluş oyuncağın katılımcılara 1 dolarlık indirim hakkına sahip olduklarını hatırlatması bekleniyor. Kupon almış olan katılımcıların %24’ü pelüş oyuncağı görünce kuponu kullanabileceklerini hatırlıyor. Hatırlatıcı oyuncak konmadığında bu oran %17’ye düşüyor.

Araştırma sonuçları, ipucunun, etraftaki her şeyden ayrışacak olmasının ve çok bariz olmasının çok önemli olduğunu belirtiyor. Aklınıza gelen bir görüntü, bir şeyi hatırlamak konusunda yazılardan çok daha fazla etki ediyor. Temelde, bir şeyi hatırlamak için ‘yapılacaklar listesi’ hazırlamak yerine, bir görsel seçip onu kullanmanız çok daha fazla etkili olduğu söyleniyor.

Kaynak:

mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!