Seyahat etme isteğinizi artıracak macera filmleri

Sinemanın büyüsü, bizi bu dünyadan alıp bambaşka bir dünyanın ortasına koyuvermesidir. İzlediğimiz filmin konusu macera ve keşif olduğunda ise, oturduğumuz koltuktan adeta ışınlanıp dünyanın farklı köşelerinde buluruz kendimizi… İzledikten sonra içinizdeki keşfetme isteğinin perçinleneceğini ve ufkunuzun açılacağını düşündüğümüz film önerilerimizi sizler için listeledik. İşte seyahat etme isteğinizi artıracak macera filmleri…

Ufkunuzu açabilecek bu filmlerle, kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.
Ufkunuzu açabilecek bu filmlerle, kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

1. 180° South

Eğer siz de seyahat ve keşif tutkunuysanız, bu film tam size göre. Filmi izlerken en çok tüketim konusunu sorgularken bulacaksınız kendinizi. 180 Degrees South, maceracı yönünüzü harekete geçirirken, içinizden yükselen “Tası tarağı toplayıp dünyayı gezelim” sesine kulak vermek isteyeceksiniz…

2. One Week

Bu Kanada yapımı bağımsız film, Torontolu Ben Tyler adındaki bir önderin Ontario’dan Vancouver’daki Tofino’ya seyahatini anlatıyor. Üzücü haberler aldıktan sonra Ben, ilk motosikletini ediniyor ve hayatın anlamını yolculuğu vasıtasıyla bulmak için yola çıkıyor.

3. McConkey

Bu film, dünyanın en maceracı ve risk almayı seven insanlarından birinin seyahatini ve keşiflerini anlatıyor. İzleyiciye ölüm, yer çekimi ve ekstrem olayları deneyimleten filmde serbest kayak ve kayakla atlama gibi sporlara da yer verilmiş.

4. Isolated

Dünyanın keşfedilmemiş bölgelerini dolaşmak amacıyla yola çıkan 5 profesyonel sörfçü, Yeni Gine’nin mükemmel doğasını deneyimliyor. Ancak maceraperest sörfçüler, dünyanın en bilinmeyen adalarından birinde şoke edici bir gerçekle yüzleşiyor. Yamyamlıktan kitlesel yozlaşmaya, kahramanlar insan haklarının ihlal edildiği son derece tehlikeli bir deneyimi belgeliyorlar.

5. The Way

Bu filmde, Amerikalı huysuz bir doktorun seyahati anlatılıyor. Doktor, Camino de Santiago’yu boylu boyunca yürürken, kutsal bir deneyim yaşıyor. İspanya’nın muhteşem manzaralarını yansıtan bu yolun, filmi izleyen seyahat severlerin gidilecek yerler listesine gireceğine şüphe yok…

Motorcycle Diaries, Che Gueavara'nın seyahat deneyimini ve dönemin konjonktürünü anlatıyor.
Motorcycle Diaries, Che Gueavara’nın seyahat deneyimini ve dönemin konjonktürünü anlatıyor.

6. The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries, Che Guevara’nın 1952’de yaptığı Latin Amerika seyahatini anlatıyor. Filmde 23 yaşındaki Che Guevara’yı ve 29 yaşındaki eski arkadaşı Alberto Granado’yu sosyal adaletsizliklerden bunalmış bir halde görüyoruz. Bu sosyal meseleler, Che’nin daha sonraki devrimci politik aktivitelerinin de temellerini oluşturuyor.

7. Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau

Sörf efsanesi Eddie Aikau’nun maceralarını anlatan bu filmde, izleyiciler Aikau’nun insani ve spiritüel yanlarını görme fırsatı bulurken, Hawai ve sörf kültürünü de yakından tanıyabilirler.

8. The Art of Flight

İkonik snowboard’cu Travis Rice ve arkadaşlarını takiben, film dağ snowboard’unun sıra dışı dünyasını anlatıyor. Büyüleyici çekimleriyle bu filmin beklentileri fazlasıyla karşılayacağına şüphe yok…

9. Splinters

1980’lerde geçen film, Avustralyalı bir pilotun Papua Yeni Gine’yi ziyaretini anlatıyor. Sörfü odağına alan film, sosyo- ekonomik koşulları ve sörfün bu koşullara nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor.

10. Kon-Tiki

Norveçli bir pilot olan Thor Heyerdahl’ın yaşadıklarını anlatan Kon-Tiki, pilotun 1947’deki Pasifik Okyanusu’nu geçişini işlerken, Heyerdahl’ın Polinezya’ya yerleşme hayallerini konu alıyor. Kitabı da bulunan film, 101 günlük bir yolculuğu ve 8000 km’lik açık okyanus deneyimini izleyiciye tüm heyecanıyla yaşatıyor.

11. Touching the Void

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, izleyenleri, Siula Grande zirvesinde Joe Simpson ve Simon Yates adlı tırmanışçıların zamana yayılan gerilimli tırmanış macerasına ortak ediyor.

12. The Endless Summer

Olumlu eleştiriler alan bu film, sörfçü ve yönetmen Bruce Brown ile iki arkadaşının yaşadıklarını konu alarak, dünyanın farklı yerlerinde sörf, kültürel keşifler ve “mükemmel dalga” eksenindeki gezilerini anlatıyor.

Kaynak
theplaidzebra & IMDB

İlginizi çekebilir: Yeni başlangıç yapmak isteyenlere ilham verici filmler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!