Ufkunuzu genişletebilecek 12 ilginç macera filmi

Filmler, duyguları merkezine alarak izleyicilere bir süreliğine gerçeklikten farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlarlar. Konular; macera ve keşif eksenine oturtulduğunda ise, izlenen film mini bir seyahat deneyimine dönüşebiliyor. İzledikten sonra içinizdeki keşfetme isteğinin perçinleneceğini ve ufkunuzun açılacağını düşündüğümüz film önerilerimizi sizler için listeledik.

Ufkunuzu açabilecek bu filmlerle, kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.
Ufkunuzu açabilecek bu filmlerle, kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

1. 180° South

Eğer siz de seyahat ve keşif tutkunlarından biriyseniz, bu film tam size göre. Filmde konusu geçen aktivizm, hayata karşı harika bir bakış açısıyla sunulurken tüketim olgusu sorgulanıyor. 180 Degrees South, maceracı yönünüze hitap ederek, içinizdeki “tası tarağı toplayıp dünyayı gezelim” sesini yükseltiyor.

2. One Week

Bu Kanada yapımı bağımsız film, Toronto’lu Ben Tyler adındaki bir önderin Ontario’dan Vancouver’daki Tofino’ya seyahatini anlatıyor. Üzücü haberler aldıktan sonra Ben, ilk motosikletini edinir ve hayatın anlamını yolculuğu vasıtasıyla bulmak için yola çıkar.

3. McConkey

Bu film, dünyanın en maceracı ve risk almayı seven insanlarından birinin seyahatini ve keşiflerini anlatıyor. İzleyiciye ölüm, yer çekimi ve ekstrem olayları deneyimleten filmde; serbest kayak ve kayakla atlama gibi sporlara yer verilmiş.

4. Isolated

Dünyanın keşfedilmemiş bölgelerini dolaşmak amacıyla yola çıkan 5 profesyonel sörfçü, Yeni Gine’nin mükemmel doğasını deneyimler. Ancak maceraperest sörfçüler, dünyanın en bilinmeyen adalarından birinde şoke edici bir gerçekle yüzleşir. Yamyamlıktan kitlesel yozlaşmaya, kahramanlar insan haklarının ihlal edildiği son derece tehlikeli bir deneyimi ilk kez belgelerler.

5. The Way

Bu filmde, Amerikalı huysuz bir doktorun seyahati anlatılıyor. Doktor, Camino de Santiago’yu boylu boyunca yürürken, kutsal bir deneyim edinir. İspanya’nın muhteşem manzaralarını yansıtan bu yol, filmi izleyen birçok seyahat meraklısının da hayallerini süsleyerek gidilecek yerler listesine girecek cinsten.

6. The Motorcycle Diaries

Motorcycle Diaries, Che Gueavara'nın seyahat deneyimini ve dönemin konjonktürünü anlatıyor.
Motorcycle Diaries, Che Gueavara’nın seyahat deneyimini ve dönemin konjonktürünü anlatıyor.

The Motorcycle Diaries, Che Guevara’nın 1952’de yaptığı Latin Amerika seyahatini anlatıyor. İnceleme filminde 23 yaşındaki Che Guevara ve 29 yaşındaki eski arkadaşı Alberto Granado, sosyal adaletsizliklerden sıkılmış bir halde buluyorlar. Bu sosyal meseleler, Che’nin daha sonraki devrimci politik aktivitelerinin de temellerini oluşturuyor.

7. Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau

Sörf efsanesi Eddie Aikau’nun maceralarını anlatan bu filmde, izleyiciler Aikau’nun insani ve spirituel yanlarını görme fırsatı bulurken, Hawai ve sörf kültürünü de yakından tanıyabilirler. Aikau’nun tek başına sörf yapma tutkusu, çok daha öteye uzanıyor.

8. The Art of Flight

İkonik snow boardcu Travis Rice ve arkadaşlarını takiben, film dağ snow boardunun sıradışı dünyasını anlatıyor. Büyüleyici çekimleri ve harika görüntüleriyle bu film, beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

9. Splinters

1980’lerde geçen film, Avusturalyalı bir pilotun Papua Yeni Gine’yi ziyaretini ve bambaşka bir yaşam tarzını ele alıyor. Sörf konusunu işleyen film, izole bir yaşamı ve köy yaşamını işlerken, sosyo- ekonomik durumları ve sörfün köy hayatındaki bu durumlara nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor.

10. Kon-Tiki

Norveçli bir pilot olan Thor Heyerdahl’ın yaşadıklarını anlatan Kon-Tiki, pilotun 1947’deki Pasifik okyanusunu geçişini işlerken, Heyerdahl’ın Polynezya’ya yerleşme hayallerini konu alıyor. Kitabı da bulunan film, 101 günlük bir yolculuğu ve 8000 km’lik açık okyanus deneyimini izleyiciye yaşatıyor.

11. Touching the Void

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, bir çift tırmanışçının Siula Grande zirvesindeki maceraları ile Joe Simpson ve Simon Yates adlı tırmanışçıların zamana yayılan riskli tırmanış kararlarını anlatıyor.

12. The Endless Summer

Çok olumlu eleştiriler alan bu film, sörfçü ve yönetmen Bruce Brown ile iki arkadaşının yaşadıklarını konu alarak, onların yaz mevsimine olan düşkünlüklerini ve dünyada yaz mevsimi olan yerleri sörf, kültürel keşifler ve “mükemmel dalga” eksenindeki gezmelerini anlatıyor.

 

Kaynak:

theplaidzebra & IMDB

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!