Türkiye’nin en yüksek maratonu: Aladağlar Sky Trail

Akdeniz Bölgesi’nde,  Toros Sıra Dağları’nın en yüksek zirvelerine sahip Aladağlar Milli Parkı hem yurt içinden hem de yurtdışından yıl içinde çok fazla ilgiye sahip. Siz de bu muhteşem doğayı muhteşem bir parkurla deneyimlemek ister miydiniz? Aladağlar Sky Trail sizler için, içerisinde hem tırmanış hem de koşu barındıran bir parkur düzenliyor. Üstelik bu parkuru başka sporcu katılımcılarla birlikte tamamlama fırsatı sağlıyor.

Aladağ Sky Trail parkuru nasıl bir programa sahip?

Niğde, Kayseri ve Adana sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin en güzel milli parklarından biri olan Aladağlar Milli Parkı’nda konumlanan 3756 m yüksekliğindeki Demirkazık Dağı’nın çevresinde bu yıl Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan Aladağ Sky Trail, 45 km uzunluğunda koşu ve 3,500 m+ tırmanıştan oluşan parkura sahip bir patika koşusu. Demirkazık Dağı’nın etrafını dolaşan bu gökyüzü parkuru’na 200 kişi katılabiliyor.

DSC_0328

“Aladağlar Sky Trail” (45K) ve ilk kez koşulacak “Aladağlar Trail Jr” (15K) parkurları sizi bekliyor!

Türkiye’nin en yüksekte koşulan ve Uluslararası Patika Koşuları Birliği (ITRA) sertifikalı ilk gökyüzü koşusu 12 Ağustos 2017 tarihinde üçüncü kez start alacak. 3000 m’nin üzerindeki 3 zirve tırmanışı ile sporcuların 1500 m yükseklikten başlayarak koşu boyunca 3500 m+ irtifa kazandığı Aladağlar Sky Trail 45 km mesafesi ile geleneksel hale gelen bir gökyüzü maratonu.

2017 yılının en büyük yeniliği ise “Aladağlar Trail Jr.” adı verilen yeni rotanın organizasyona eklenmiş olması. 15+ km uzunluğunda ve toplamda 950+ m tırmanış içeren ilk kez koşulacak bu yeni rotanın kısa mesafeyi tercih eden deneyimli sporcular ve patika koşularında kendini test etmek isteyen koşuculara fırsat sunması hedefleniyor.

_MG_8713

Koşu özgeçmişi ve spor kültürüne gönüllü katkı ödüllendiriliyor…

Aladağlar Sky Trail ve Aladağlar Trail Jr. koşusuna katılmak için adayların sunduğu koşu öz geçmişleri son üç yıldaki patika ve dağ koşusu deneyimi ile dağcılık tecrübesi bakımından değerlendiriliyor. Bir diğer kriter ise katılımcıların spor organizasyonlarında, koşularda gönüllü olarak çalışmış ve spor kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmuş olmaları.

45K ve 15K yarışları için katılım kontenjanı 200’er sporcu ile sınırlı. Niğde, Kayseri ve Adana illeri sınırları içerisinde yer alan Aladağlar Milli Parkı’nda, Demirkazık köyünde başlayan zorlu yarışlara sadece kayıtlı koşucular katılabiliyor. Yurt dışından katılmak isteyen sporculara ise ülke kontenjanı uygulanıyor.

Geçtiğimiz yıl 9 ülkeden toplam 135 sporcu kriterleri sağlayarak yarışmaya katılma hakkı elde etmişti. 2016’nın yıldız isimleri arasında Ultra Trail Kadınlar Dünya Şampiyonu ünvanına sahip Nathalie Mauclair ve son iki yılın genel klasman lideri Davood Shirkhani yer almıştı. Siz de gökyüzü koşularında yıldızlarla buluşun, doğa ile baş başa sınırlarınızı keşfe çıkın…

aladaglar-sky trail-kapak gorseli

 

Siz de bu mükemmel gökyüzü parkuruna katılımcı olmak ve Aladağlar Sky Trail ile Aladağlar Trail Jr. için detaylı bilgi edinmek istiyorsanız bu linke tıklayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!